آیت‌الله سیستانی طرح صلح آمریکا را محکوم کرد | ایران اینترنشنال

آیت‌الله سیستانی طرح صلح آمریکا را محکوم کرد

 

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه در عراق، طرح صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را که از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، ارائه شده به شدت محکوم کرد و آن را «ظالمانه» خواند.

نماینده علی سیستانی، جمعه ۱۱ بهمن، با قرائت پیام سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه کربلا گفت: «مرجعیت دینی طرح ظالمانه‌ای را که اخیرا برای مشروعیت بخشیدن به اشغال سرزمین‌های غصب‌شده فلسطینی رونمایی شده، به شدت محکوم می‌کند.»

سیستانی همچنین همبستگی خود را با «مردم مظلوم فلسطین در پایبندی به بازیابی سرزمین‌های اشغالی و ایجاد دولت مستقل آنها» اعلام کرد و از «عرب‌ها، مسلمانان و همه آزادگان جهان» خواستار حمایت از فلسطینیان شد.

دونالد ترامپ، سه‌شنبه ۸ بهمن با رونمایی از طرح خود موسوم به «معامله قرن»، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و گفت که در این طرح ایجاد کشور مستقل فلسطین هم به پایتختی شرق بیت‌المقدس پیش‌بینی شده است.او تاکید کرد که معامله قرن طرحی؛ «برد - برد» برای دو کشور مستقل است.

سیستانی در ادامه با اشاره به خشونت‌ها در اعتراض‌های عراق در روزهای اخیر، به‌کارگیری زور از سوی نیروهای امنیتی و پلیس عراق برای متفرق کردن معترضان را محکوم کرد.

معترضان عراقی ماه‌هاست با متهم کردن دولت‌مردان این کشور به فساد، خواستار کناره‌گیری آنها و پایان یافتن دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی عراق هستند.

در یک ماه گذشته دست‌کم ۱۱ نفر در اعتراض‌های عراق کشته شده‌اند و در مجموع نیز تاکنون نزدیک به ۵۰۰ نفر در اعتراض‌های چند ماه گذشته این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

سیستانی در پیام خود، بار دیگر خواستار برگزاری فوری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد تا «مردم بتوانند حرف خود را بزنند و پارلمان آینده بر اساس خواست آزاد آنان و برای اتخاذ تدابیر لازم برای اصلاحات تشکیل شود».

او تاکید کرد که پارلمان آینده عراق باید تدابیر سرنوشت‌سازی را برای آینده کشور، به ویژه در مورد حفظ حاکمیت ملی و استقلال در تصمیمات سیاسی، اتخاذ کند.

تنش‌ها در عراق به ویژه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، در حمله پهپادی آمریکا افزایش یافت. 

هم‌زمان بغداد با محکوم کردن این حمله، حملات ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق را نیز محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت ملی خود دانسته است.

تازه چه خبر؟
محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی، از امضاکنندگان بیانیه چهارده فعال مدنی و سیاسی برای درخواست استعفای خامنه‌ای، در زندان وکیل‌آباد مورد ضرب و شتم...More
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More