آیت‌الله سیستانی: سلاح منحصرا در اختیار دولت عراق باشد | ایران اینترنشنال

آیت‌الله سیستانی: سلاح منحصرا در اختیار دولت عراق باشد

دفتر آیت الله‌ سیستانی، مرجع تقلید برجسته شیعیان، بیانیه‌ای درباره دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با او منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «آیت‌الله سیستانی  به مهم‌ترین چالش‌های عراق در این مرحله اشاره کرد که شامل مبارزه با فساد، بهبود خدمات است و اینکه سلاح منحصرا در اختیار دولت و دستگاه‌های امنیتی آن باشد.» او ابراز امیدواری کرده است  که دولت عراق در این زمینه‌ها پیشرفت مقبولی داشته باشد.

در بیانیه دفتر آیت الله سیستانی به دیدار  او با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اشاره شده است و آمده که« آیت‌الله سیستانی صبح چهارشنبه ۲۲ اسفند روحانی و هیئت همراه او  از جمله وزیر خارجه را به حضور پذیرفته است.»

 در این بیانیه آمده است:« آیت الله سیستانی از هر گامی در راه تقویت روابط عراق و همسایگانش بر اساس منافع دو طرف و بر اساس احترام به حاکمیت کشورها و عدم  دخالت در امور داخلی استقبال کرد.»

بر اساس این بیانیه،‌«آیت الله سیستانی به جنگ عراق برای شکست داعش و از بین بردن آن اشاره شده  و از نقش دوستان در راه تحقق آن تقدیر شده است».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیستانی همچنین  در این بیانیه تاکید کرده است که « ضروری است که سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در این منطقه حساس متوازن و متعادل باشد تا ملت‌ها از مصایب و زیان‌های بیشتر دور نگه داشته شوند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، صبح امروز چهارشنبه ۲۲ اسفند در نجف با حضور در بیت آیت الله سیدعلی سیستانی، با این مرجع تقلید، دیدار و گفتگو کرد.

روحانی پس از هاشمی رفسنجانی، دومین مقام ارشد جمهوری اسلامی است که با آیت‌الله سیستانی دیدار می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، روحانی را در دیدار با این مقام دینی عالی‌رتبه شیعه، همراهی کردند.

آقای روحانی از روز دوشنبه و برای یک سفر رسمی سه روزه، در عراق است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، امیدوار است در سفر سه‌روزه خود به عراق که از روز دوشنبه ۲۰ اسفند آغاز شد در سایه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا حجم مبادلات تجاری بین دو کشور همسایه و مسلمان افزایش یابد.

تازه چه خبر؟
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More
مقام‌های اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه از «شناسایی و خنثی کردن» طرح حمله به یک کنسولگری و دیپلمات‌های این کنسولگری در اربیل خبر دادند. در اطلاعیه...More