آکسیوس: تلاش دولت بایدن برای تعامل مجدد با ایران بر سر برجام در برابر سه مانع عمده قرار دارد | ایران اینترنشنال

آکسیوس: تلاش دولت بایدن برای تعامل مجدد با ایران بر سر برجام در برابر سه مانع عمده قرار دارد

آکسیوس به نقل از مقام‌های آمریکا عنوان کردند که تلاش‌های دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، برای تعامل مجدد با ایران در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای این کشور با سه مانع عمده روبرو است. 

بنابر گزارش آکسیوس به گفته مقام‌های آمریکا، فقدان راه‌های ارتباطی مستقیم، اختلافات مقامات ایران در رهبری و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران، سه مانع اصلی در رسیدن به یک توافق هسته‌ای هستند.

یکی از مهمترین الویت‌های، سیاست‌های خارجی دولت بایدن، قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران در «چارچوب» است. اما مقامات ایران و آمریکا هنوز نتوانستند مذاکرات مستقیم داشته باشند.

رییس جمهور آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که در صورت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای، تحریم‌های اعمال شده بر ایران را لغو خواهد کرد و به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده بود، بازخواهد گشت. مقامات ایرانی بارها پیشنهاد آمریکا برای دیدار رسمی و یا حتی غیر رسمی را رد کرده‌اند.

این در حالی است که تمام ارتباط مقامات آمریکایی با تهران به طور غیرمستقیم و از طریق کشورهای فرانسه، بریتانیا،‌ آلمان، روسیه، چین و یا اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

ایالات متحده در تلاش است، از طریق کانال‌های غیر مستقیم ارزیابی کند تا برای بازگشت به میز مذاکره، از چه روش‌هایی استفاده کند. دولت آمریکا به این باور است که در صورت برداشتن قدم اول، مذاکرات به صورت گام به گام پیش خواهد رفت.

به گزارش منابع آمریکا و اسرائیل، دولت ایالات متحده پیشنهاد داده بود، برای برداشتن قدم اول، پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را آزاد کند و در مقابل ایران به تعهدات اتمی که نقض کرده بود، بازگردد. هرچند که دولت ایران این پیشنهاد را رد کرد.

ایالات متحده با ارائه پیشنهادات جدید، تلاش می‌کند تا مذاکرات با ایران را آغاز کند. اما یک مقام ایرانی به تلویزیون دولتی ایران گفته بود که  این کشور تنها در صورت لغو تمام تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ، فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش خواهد داد.

به گفته یکی از مقامات ایالات متحده، نیز عنوان کرد که آمریکا در حال بحث در مورد راه حل‌های جدید با طرفین دیگر درارتباط با توافق هسته ای است. اما به دلیل مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا، دستیابی به یک توافق جامع نیاز به زمان بیشتری دارد.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More