آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک مورد جدید نقض برجام از سوی ایران خبر داد | ایران اینترنشنال

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک مورد جدید نقض برجام از سوی ایران خبر داد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارش خود از یک مورد تازه نقض تعهدات برجامی ایران در ارتباط با ذخایر اورانیوم غنی شده  خبر داد.

در گزارش جدید آژانس که رویترز آن را مشاهده و منتشر کرد، آمده است: «در هفتم ماه آوریل، ۱۸ فروردین، آژانس تایید کرد که ایران در کارخانه ساخت صفحات سوخت در اصفهان شش صفحه سوخت تابش نشده را، که حاوی ۴۳۰ گرم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی بوده، برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران ذوب کرده است.»

این گزارش افزود: ایران با هدف تولید مولیبدن در این فرآیند محلول نیترات اورانیل استخراج کرده و آن را به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل کرده است. مولیبدن کاربردهای غیرنظامی زیادی دارد و می‌توان از آن در امور پزشکی استفاده کرد.

به گزارش رویترز، آژانس از استفاده از واژه «تخلف» خودداری می‌کند، اما چنین گزارش‌هایی را در موارد مشاهده تخلف برای کشورهای عضو تهیه می‌کند.

دو دیپلمات آگاه به رویترز گفتند آنچه در گزارش جدید آژانس به آن اشاره شده به منزله تخلف است.

گزارش آژانس در حالی تهیه شده که کشورهای عضو برجام دور جدید مذاکرات خود را در وین به پایان رساندند.

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا عصر جمعه و درحالی که مذاکرات وین تا چهارشنبه آینده متوقف شده است، به خبرنگاران گفت: ایران برای بازگشت به تعهدات برجام «مطمئنا به اندازه کافی جدی نیست».

او گفت: اگر ایران بر موضع خود مبنی لغو همه تحریم‌های وضع شده از سال ۲۰۱۷ پافشاری کند، مذاکرات به سمت «بن بست» خواهد رفت.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه در صفحه توییتر خود تاکید کرد که «تمامی تحریم‌های دونالد ترامپ، ضدبرجام بودند و باید رفع شوند.» او گفت که  تحریم‌های دوره ترامپ را «بی‌منطق و خودسرانه» خواند و نوشت که این تحریم‌ها «بدون توجه به تمایزات و نام گذاری‌های بی‌منطق و خوسرانه تحریم ها» باید لغو شوند.

هدف از مذاکرات وین که در آن مقامات اتحادیه اروپا بین طرف‌های باقی مانده در معامله و ایالات متحده رفت و آمد می‌کنند، بازگرداندن ایران به تعهدات و محدودیت‌های برجامی  در ازای برداشتن بخشی تحریم‌های آمریکا عنوان شده است.

با آنکه نمایندگان کشورهای عضو برجام روند مذاکرات وین را «سازنده» توصیف کرده‌اند با این حال هم عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، و هم مقام‌های ایالات متحده گفتند که برای رسیدن به نتیجه مسیری دشوار و احتمالا طولانی در پیش است.

 

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More