آژانس ایمنی هوانوردی اروپا: آسمان ایران برای هواپیماهای غیرنظامی امن نیست | ایران اینترنشنال

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا: آسمان ایران برای هواپیماهای غیرنظامی امن نیست

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا هشدار داد هواپیماهای مسافربری که از حریم هوایی ایران عبور می‌کنند در معرض این خطر هستند که پدافند هوایی ایران آنها را «اشتباه تشخیص» داده و مورد هدف قرار دهد.

به گزارش بلومبرگ، این آژانس روز پنج‌شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به دلیل خطرناک بودن وضعیت امنیتی و هماهنگی ضعیف میان سیستم هوانوردی غیرنظامی و واحدهای نظامی [ایران]، این خطر وجود دارد که هواپیماهای غیرنظامی اشتباه تشخیص داده شوند.»

این اعلامیه همچنین افزود: «به دلیل حضور انواع سیستم‌های پیشرفته پدافند هوایی، توصیه می‌شود جانب احتیاط رعایت شود.»

 آژانس ایمنی هوانوردی اروپا، که در شهر کلن آلمان واقع شده، تذکر داده است خطر پرواز بر آسمان ایران برای پروازهایی که زیر ارتفاع هفت‌هزار و ۶۰۰ متری پرواز می‌کنند بالاتر است. این توصیه نامه تا ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ معتبر خواهد بود.

روز پنج‌شنبه، سی‌ان‌ان به نقل یک مقام آمریکایی آگاه گزارش داد که بنابر اطلاعات موجود، ایران در روزهای اخیر برخی از سیستم‌های دفاع هوایی خود را در سطح بالای هشدار قرار داده است. این اقدام پس از انفجارهای متعدد در تاسیسات مهم مرتبط با برنامه‌های نظامی و هسته‌ای این کشور و تهدیدات تلافی‌جویانه انجام شده است.

گمانه‌زنی‌های بین‌المللی بر این فرضیه متمرکز هستند که اسرائیل در انفجارهای اخیر در ایران دست داشته است.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان، تغییر در سطح هشدار به این معناست که سیستم‌های موشکی زمین به هوای ایران آماده شلیک به اهدافی هستند که به عنوان تهدید شناخته می‌شوند.

به گزارش سی‌ان‌ان، چندین مقام نظامی آمریکایی از اظهارنظر در مورد خبر تغییر سطح هشدار پدافند موشکی ایران خودداری کردند.  

هشدار در مورد ناامنی حریم هوایی ایران در حالی صادر می شود که جمهوری اسلامی به دلیل اصابت موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین به شدت تحت انتقاد است.

هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین اینترنشنال ساعتی پس از حمله سپاه پاسداران به پایگاه عین الاسد عراق، محل استقرار نظامیان آمریکایی، در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه و تنها چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران، هدف موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی را انکار کردند. پس از افشای اصابت موشک به این هواپیما از سوی مقام‌های آمریکایی و کانادایی، شنبه ۲۱ دی ماه و پس از سه روز انکار، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعتراف کرد که این هواپیمای مسافربری که از تهران به مقصد کیف پرواز کرده بود، هدف موشک پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفته است.

تازه چه خبر؟
همسر بهنام محجوبی،‌ درویش زندانی، می‌گوید ماموران زندان پس از فلج شدن نیمی از بدن این زندانی سیاسی به دلیل تشنج و زمین‌خوردگی در پی قطع داروها، او را...More
غلامرضا خادمی، رییس بخش مراقبت‌های ویژه «بیمارستان کودکان اکبر» در شهر مشهد، با اشاره به اینکه شمار کودکان مبتلا به کرونا و تعداد بستری شدن آنها...More
کمیته یهودیان آمریکا اعلام کرد کمپینی جهانی را برای ممنوع کردن حضور ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۱ ژاپن آغاز کرده است. این سازمان در نامه‌ای به...More
در پی شلیک یک راکت به یک خانه مسکونی در بغداد سه کودک و دو زن کشته شده و دو کودک دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف اصلی این راکت محل...More
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More