آمریکا ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد

در ادامه سیاست فشار حداکثری ایالات متحده آمریکا به جمهوری اسلامی ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای ۱۸ بانک ایرانی را مورد تحریم قرار داد.

به موجب این تحریم‌ها، کلیه دارایی‌های این بانک‌ها توقیف شده و انجام هر‌گونه معامله‌ای با ایران را برای شهروندان آمریکایی منع می‌کند. این تحریم‌ها پس از یک دوره تدریجی چهل و پنج روزه اعمال خواهند شد.

تحریم‌های جدید آمریکا بانک‌های کشاورزی، مسکن، رفاه، شهر، اقتصاد نوین، قرض‌الحسنه رسالت، حکمت ایرانیان، ایران‌زمین، تعاون منطقه‌ای اسلامی، خاورمیانه، مهر ایران، پاسارگاد، سامان، سرمایه، توسعه تعاون، گردشگری، کارآفرین و تامین سرمایه امین را هدف قرار داده است.

به گزارش واشینگتن پست به نقل از مقامات آگاه آمریکایی، با اعمال این تحریم‌ها دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم مالی جهانی قطع خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی نوشت این تحریم‌ها «جمهوری اسلامی ایران را از بودجه‌ فعالیت‌های تروریستی و باج‌گیری هسته‌ای خود که هدفشان تهدید جهان است، محروم کرد.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتی نوشت: «این تحریم‌ها رژیم و مسئولان فاسدش را که ثروت مردم ایران را صرف اهداف افراط‌گرایانه و انقلابی و ایجاد رنجی وصف‌ناپذیر در خاورمیانه و فراتر از آن کرده‌اند، هدف قرار داده است.»  

سفارت مجازی ایالات متحده در ایران در مطلبی به زبان فارسی با اشاره به اینکه تاکنون تنها بخش کوچکی از بودجه‌ای که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اسفند ماه برای مقابله با شیوع کرونا تعهد داده بود، به وزارت بهداشت ایران ارائه شده نوشت: «در حالی که وزارت بهداشت برای محافظت از مردم ایران در برابر این شیوع خواستار منابع بود، خامنه ای درعوض بودجه سپاه پاسداران را که به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه تعیین شده است، سه برابر کرده و بودجه نیروی بسیج رژيم را که هر روز برای مردم ایران ایجاد رعب و وحشت می کند، دو برابر کرد.»

درحالی‌که مخالفان این تصمیم هشدار داده‌اند که این تحریم‌ها مانع فروش اقلام انسان‌دوستانه، نظیر غذا و دارو، به ایران خواهد شد، بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا خاطرنشان کرده است که محدودیت‌های جدید شامل تعاملات برای تهیه محصولات کشاورزی، غذا، دارو و خدمات پزشکی نمی‌شود.

به گزارش رویترز، با وجودی‌که تحریم‌های پیشین آمریکا نیز فروش اقلام انسان‌دوستانه به ایران را معاف کرده بودند، بسیاری از بانک‌های خارجی می‌گویند برای آنها هرگونه معامله با ایران، از جمله فروش اقلام انسان‌دوستانه به این کشور، به طور کامل ممنوع است.

 

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More