آمریکا و بریتانیا اقدام شبه‌نظامیان حوثی برای حمله به ریاض را محکوم کردند:هدف حمله غیرنظامیان بودند | ایران اینترنشنال

آمریکا و بریتانیا اقدام شبه‌نظامیان حوثی برای حمله به ریاض را محکوم کردند:هدف حمله غیرنظامیان بودند

آمریکا و بریتانیا با محکوم کردن اقدام شبه‌نظامیان حوثی برای حمله موشکی به ریاض را محکوم کرده و تاکید کردند که در کنار عربستان سعودی می‌ایستند و به این کشور برای دفاع در برابر حملات موشکی و پاسخگو کردن آنهایی که اقدام به تضعیف ثبات منطقه می‌کنند، کمک خواهند کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌‌ خود با محکوم کردن حمله موشکی اخیر به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، تاکید کرد که این حمله تلاشی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان بوده است.

همزمان دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در واکنش به حمله موشکی روز شنبه حوثی‌های یمن به پایتخت عربستان سعودی، در توییتی نوشت: اقدام برای حمله موشکی به شهر ریاض تهدیدی علیه جان شهروندان بود و به شدت جای نگرانی است.

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد که ما قویا این حملات را محکوم می‌کنیم و در کنار عربستان سعودی می‌ایستیم.

تاکید آمریکا و بریتانیا بر محکومیت اقدام شبه نظامیان حوثی، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، برای حمله به ریاض، پس از آن انجام شد که روز شنبه ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از رهگیری و انهدام یک موشک حوثی‌ها در مسیر رسیدن به ریاض خبر داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که عصر یک‌شنبه، پنجم بهمن ماه منتشر شد، تاکید شده است که «چنین حملاتی در تناقض با قوانین بین‌المللی هستند و تلاش‌ها برای ترویج صلح و ثبات را تضعیف می‌کنند.»

وزارت خارجه آمریکا افزود: «همچنانکه ما برای کاهش تنش‌ها در منطقه بر مبنای اصول دیپلماسی تلاش می‌کنیم، از جمله از طریق پایان دادن به جنگ در یمن، ما همچنین به شریک خود، عربستان سعودی برای دفاع در برابر حملات موشکی به خاکش و پاسخگو کردن آنهایی که اقدام به تضعیف ثبات منطقه می‌کنند، کمک خواهیم کرد.»

عربستان سعودی روز شنبه، چهارم بهمن ماه از یک حمله حوثی‌های یمن به سوی شهر ریاض، پایتخت این کشور، خبر داد و اعلام کرد این موشک یا پهپاد را منهدم کرده است.

خبرگزاری رویترز  در همین ارتباط گزارش داد که کاربران شبکه‌های اجتماعی روز شنبه ویدیویی را منتشر کردند که در آن به نظر می‌رسد یک انفجار در آسمان ریاض صورت گرفته است.

همزمان تلویزیون دولتی عربستان سعودی نیز به نقل از مقام‌های این کشور از خنثی شدن یک حمله خبر داد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک ساکن شهر ریاض از «صدای یک انفجار قوی» حوالی ساعت یازده به وقت محلی گزارش داد. این خبرگزاری افزود که همزمان فرودگاه بین‌المللی ریاض از تاخیر در برخی از پروازها خبر داده، اما مشخص نیست که تاخیر این پروازها با صدای انفجار مربوط است یا نه.

شبه نظامیان حوثی‌ یمن که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند، از سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا، پایتخت یمن را در دست دارند و تاکنون بارها علیه عربستان سعودی حمله موشکی و پهپادی انجام داده‌اند. آنها پیشتر نیز موشک‌هایی را به سمت ریاض شلیک کرده‌اند.

عربستان سعودی از مارس سال ۲۰۱۵ یک ائتلاف نظامی در حمایت از دولت قانونی یمن و برای مقابله با شبه نظامیان حوثی یمن تشکیل داده است.

بیش از یک سال قبل نیز در روز شنبه ۲۳ شهریور۹۸، تاسیسات شرکت نفت آرامکو از جمله یک مجتمع عظیم پالایشگاهی در استان بقیق و همچنین یک میدان مهم نفتی در استان خریص عربستان سعودی هدف حملات پهپادی قرار گرفته بود.

عربستان سعودی، آمریکا و بریتانیا چندی پس از این حملات اعلام کردند که ایران مسئول این حملات است.

تازه چه خبر؟
نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش فرستاده ویژه...More
نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان در یانگون به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش،...More
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام ادامه روند افزایشی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌های خوزستان، از کمبود پرستار در این مراکز...More
جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران از وقوع انفجار در یک واحد اداری واقع در خیابان سپهبد قرنی تهران خبر داد و گفت که این انفجار دست‌کم یک مصدوم برجا...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماسی با اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، بر عزم دولت خود بر احیای روابط ایالات متحده و اروپا تاکید کرد. دو...More