آمریکا و اروپا: لوکاشنکو را به عنوان رییس ‌جمهور بلاروس به رسمیت نمی‌شناسیم | ایران اینترنشنال

آمریکا و اروپا: لوکاشنکو را به عنوان رییس ‌جمهور بلاروس به رسمیت نمی‌شناسیم

همزمان با ادامه اعتراضات ضددولتی در بلاروس،‌ اتحادیه اروپا و آمریکا در واکنش به برگزاری مراسم تحلیف ناگهانی و غیرمعمول الکساندر لوکاشنکو اعلام کردند او را به عنوان رییس‌ جمهور این کشور به رسمیت نمی‌شناسند.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ روز پنجشنبه نتایج انتخابات اخیر ریاست‌ جمهوری در بلاروس را «ساختگی» خواند و گفت آن را به رسمیت نمی‌شناسد. 

او همچنین اشاره کرد این اتحادیه مراسم تحلیف لوکاشنکو و دولت او را «فاقد مشروعیت دموکراتیک» می‌داند.

لوکاشنکو روز چهارشنبه با وجود اعتراضات عمومی برای پایان دوره زمامداری‌اش،‌ مراسم ادای سوگند خود را به صورت محدود و بدون اطلاع‌رسانی‌های معمول برگزار کرد. برخی رسانه‌ها و مخالفان از این مراسم به عنوان «تحلیف مخفیانه» یاد کردند.

بعد از برگزاری این مراسم، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد واشینگتن نمی‌تواند لوکاشنکو را به عنوان رهبری که به صورت «مشروع» انتخاب شده به رسمیت بشناسد. 

آمریکا همچنین خواستار مذاکره ملی برای بهره‌مندی شهروندان این کشور از حق انتخاب رهبر و انتخابات منصفانه شد.

اعلام رسمی آغاز به کار دولت جدید لوکاشنکو در حالی است که با ادامه اعتراضات عمومی، در تظاهرات روز چهارشنبه پلیس ۳۶۴ نفر از شهروندان را بازداشت کرد.

وزارت کشور بلاروس با اعلام این خبر در اطلاعیه‌ای اشاره کرد بازداشت‌ها همزمان با برگزاری مراسم ادای سوگند لوکاشنکو انجام شده است.

پیش از این نیز وزارت کشور از بازداشت ۴۴۲ نفر در جریان اعتراضات روزهای شنبه و یکشنبه در مینسک خبر داده بود.

سوتلانا تیخانوفسکا، رقیب اصلی لوکاشنکو و نامزد مخالفان در انتخابات ریاست‌ جمهوری که به لیتوانی پناهنده شده، در واکنش به برگزاری مراسم تحلیف آن را تلاش برای «قبضه قدرت» خواند.

اتحادیه اروپا و آمریکا در پی اعمال تحریم‌هایی علیه مقام‌هایی هستند که در انتخابات و سرکوب‌های پس از آن دخیل بوده‌اند.

لوکاشنکو در ۲۶ سال گذشته به صورت بی‌وقفه قدرت را در بلاروس در دست داشته است. اعتراضات هفته‌های اخیر بزرگ‌ترین بحران دوران زمامداری او به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More
روسای سه رکن سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، با «غیرقابل قبول» خواندن میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، از خیرت ویلدرس، سیاستمدار راستگرای هلندی که کاریکاتور او را منتشر کرده بود رسما شکایت کرد. خبرگزاری آناتولی روز...More