آمریکا و اروپا از ایران خواستند امکان بازرسی کامل از سایت‌های هسته‌ای خود را فراهم کند | ایران اینترنشنال

آمریکا و اروپا از ایران خواستند امکان بازرسی کامل از سایت‌های هسته‌ای خود را فراهم کند

آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره عدم پاسخگویی ایران در ارتباط با ذرات هسته‌ای کشف شده در سایت‌های مختلف این کشور، از جمهوری اسلامی خواستند امکان بازرسی کامل را برای آژانس فراهم کرده و به تعهدات خود در برجام بازگردد.

آمریکا در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد نظارت بر فعالیت‌های ایران از طرف آژانس بر اساس توافق این سازمان با ایران باید ادامه یابد وگرنه این خطر وجود دارد که مذاکرات برای احیای برجام تضعیف شود

لوییس‌ بونو، کاردار آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، طی این بیانیه با اشاره به اینکه در حال حاضر مذاکرات هسته‌ای با ایران «در حال پیشرفت» است. گفت که در عین حال کارهای بسیاری باقی ‌مانده و برای انجام آنها نیاز به اعتمادسازی در واشینگتن، تهران و سایر کشورها است.  

این بیانیه افزود: اقدامات ایران در محدود کردن نظارت آژانس، از جمله بازرسی‌های عنوان شده در پروتکل الحاقی، کار را برای «برقراری دوباره یک دیپلماسی عملگرایانه» سخت تر می‌کند.

بیانیه آمریکا از جمهوری اسلامی «موکدا» خواست از هر اقدامی که مانع از جمع‌آوری اطلاعات لازم از سوی آژانس شود خودداری کند.

این بیانیه همچین از ایران خواست از انجام اقدام‌های فراتر از محدودیت‌های عنوان شده در برجام پرهیز کرده و به انجام کلیه تعهدات خود در این توافق بازگردد.

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی وین نیز در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات مغایر برجام از سوی ایران، از جمله توقف اجرای پروتکل الحاقی به شدت ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده این اقدام حکومت ایران دسترسی و نظارت آژانس به سایت‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای تهران را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اتحادیه اروپا همچنین گفت: ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای‌اش اظهارنامه‌های به روز ارائه نداده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان دسترسی‌های فراتر ذیل پروتکل الحاقی را نداشته است.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، آژانس از بخشی مهم اطلاعاتش درباره فعالیت ایران در زمینه چرخه سوخت هسته‌ای از جمله تحقیق و توسعه درباره سانتریفیوژهای پیشرفته محروم شده است.

اتحادیه اروپا تاکید کرد که تصمیم ایران در کاهش دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توانایی این نهاد برای تایید صلح‌آمیز بودن مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More