آمریکا نیروهای خود در عراق را به سه هزار نفر کاهش می‌دهد | ایران اینترنشنال

آمریکا نیروهای خود در عراق را به سه هزار نفر کاهش می‌دهد

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد در ماه جاری میلادی نیرو‌های این کشور در عراق را از پنج هزار و ۲۰۰ نفر به سه هزار نفر کاهش دهد.

به گزارش وال استریت ژورنال، این اقدام در راستای تلاش‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای کاهش حضور نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان پیش از انتخابات آبان‌ماه این کشور صورت می‌گیرد.

فرانک مکنزی، فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه، بهبود توانایی نیروهای امنیتی عراق را دلیل این کاهش نیرو اعلام کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، در عین حال، مکنزی درباره خروج تجهیزات نظامی آمریکا نظیر پهپادها و نیز پیمانکاران غیرنظامی و کارکنان وزارت خارجه که قرار است در عراق بمانند حرفی به میان نیاورده است.

این میزان که حدود دو سوم نیروهای آمریکایی حاضر در عراق را شامل می‌شود و از زمانی‌که باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین، در سال ۲۰۱۱ تعداد نیروهای آمریکایی در این کشور را به هزار نفر کاهش داد، بیشترین کاهش نیروی ایالات متحده در عراق به شمار می‌آید.

هاشم داوود، مشاور مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر جدید عراق، این تصمیم آمریکا را نشان‌دهنده وفای به عهد کاظمی در تلاش برای خروج کامل نیروهای آمریکایی خواند و در عین حال بر لزوم ادامه حمایت لجستیکی از سوی جامعه جهانی تاکید کرد.

در همین حال سخنگوی گروه شبه‌نظامی شیعه کتائب حزب‌الله، این تصمیم آمریکا را تلاش ترامپ در جهت افزایش شانس انتخاب دوباره خود ارزیابی کرده است.

مکنزی تاکید کرده است که آمریکا اطمینان دارد نیروهای امنیتی عراقی توانایی جلوگیری از سربرآوردن دوباره داعش را دارد.

براساس اطلاعاتی که روز سه‌شنبه از سوی کارگروه ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا منتشر شد، داعش هنوز به‌طور کامل از بین نرفته و این نیروها در عراق و سوریه همچنان در حال نبرد با باقی‌مانده‌های داعش هستند.

آمریکا همچنین در شرق سوریه و در پایگاه التنف در مرز جنوبی سوریه با عراق و اردن ۹۰۰ نیرو دارد که عمدتا با نیروهای دموکراتیک سوریه همکاری دارند یا مراقب هستند که حوزه‌های نفتی شرق سوریه در اختیار متحدان روسیه، ایران و رژیم بشار اسد قرار نگیرند.

ترامپ همچنین وعده داده است که هزاران نیروی آمریکایی را از آلمان، سوریه و افغانستان نیز خارج کند، به‌ویژه از افغانستان که شاهد نوزدهمین سال حضور نظامی ایالات متحده است. طبق اظهارات ترامپ و پنتاگون، آمریکا قرار است در پاییز امسال نیروهای خود در افغانستان را از هشت هزار و ۴۰۰ نفر به چهار هزار و ۳۰۰ نفر کاهش دهد.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More