آمریکا: علیه کسانی که به دنبال توافق تسلیحاتی با ایران هستند تحریم پیشگیرانه اعمال می‌کنیم | ایران اینترنشنال

آمریکا: علیه کسانی که به دنبال توافق تسلیحاتی با ایران هستند تحریم پیشگیرانه اعمال می‌کنیم

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت ایالات متحده قصد دارد با هدف جلوگیری از انعقاد هرگونه قرارداد تسلیحاتی با ایران، علیه اشخاصی که برای تهیه چنین قراردادهایی با جمهوری اسلامی در حال مقدمه‌سازی هستند تحریم‌های پیشگیرانه اعمال کند.

آبرامز روز دوشنبه در گفت‌وگو با پایگاه خبری واشینگتن فری بیکن با اشاره به اقدام آمریکا در بازگرداندن همه تحریم‌های ایران در اواخر شهریور سال‌جاری گفت: «دولت ایالات متحده منتظر نخواهد ماند تا برخلاف این تحریم‌ها سلاح‌های جدید به دست ایران برسد، بلکه آمریکا قصد دارد که پیش‌دستی کرده و جلوی انعقاد هرگونه قرارداد تسلیحاتی را بگیرد.»

همچنین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، ماه گذشته با هدف مقابله با فروش احتمالی سلاح به ایران، علیه اشخاصی که در تقویت توان نظامی و هسته‌ای ایران نقش دارند تحریم‌های گسترده جدیدی را اعمال کرد.

آبرامز گفت: «ما می‌توانیم اشخاصی را که به دنبال ملاقات یا مذاکره تسلیحاتی با ایران هستند از قبل شناسایی کنیم.»

ایران و متحدانش از جمله روسیه و چین تاکید کرده‌اند هیچ‌یک از تحریم‌هایی را که قراردادهای جدید تسلیحاتی با ایران را منع می‌کنند رعایت نخواهند کرد.

نماینده آمریکا گفت اگرچه انتظار می‌رود روسیه و چین طی هفته‌های آینده از قرادادهای تسلیحاتی جدید با ایران خبر دهند، اما چنین قرادادهایی «دود شده و به هوا می‌روند، چون ایرانی‌ها دیگر پولی ندارند تا با آن سلاح‌های پیشرفته بخرند.

این گزارش به نقل از یکی از مقامات آگاه در وزارت خارجه آمریکا نوشت: «اگرچه روسیه و چین ممکن است رجزخوانی کنند، اما در نهایت آنها نیز در جهان واقعی زندگی می‌کنند. آنها نمی‌خواهند صنایع خود را صرفا به دلیل فروش سلاح به ایران در خطر بیندازند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه تاکید کرد هر شخص یا نهادی که به عرضه، فروش، خرید و یا انتقال سلاح‌های متعارف به ایران نقش داشته و یا به ارائه آموزش فنی، حمایت مالی و سایر خدمات مرتبط با تسلیحات اقدام می‌کند مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

دولت ترامپ با این استدلال که توافق هسته‌ای ایران، فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران را محدود نکرده، آمریکا را از این توافق خارج کرد تا با افزایش فشار اقتصادی تهران را به یک توافق گسترده تر وادار می‌کند. جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More