آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد

وزارت دادگستری آمریکا علیه دو شهروند چینی به اتهام «یک دهه‌ فعالیت جاسوسی سایبری» از پیمانکاران نظامی، محققان بیماری کرونا و صدها قربانی دیگر در سراسر جهان اعلام جرم کرد.

به گزارش رویترز، مقامات آمریکایی می‌گویند این دو فرد  که لی شیائویو و دانگ جیاژی نام دارند وابسته به دولت چین هستند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که  این دو فرد از  افرادی همچون ناراضیان و مخالفان حکومت چین و نیز صدها قربانی دیگر از آمریکا و سایر نقاط جهان چندین ترابایت داده در مورد طراحی اسلحه، اطلاعات دارویی، کدهای نرم‌افزاری و اطلاعات شخصی را به سرقت برده‌اند.

جان دمر، معاون دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، در یک کنفرانس مطبوعاتی اینترنتی گفت که «چین وجود انبوهی از هکرهای مجرم را در مرزهای خود نادیده می‌گیرد.»

او افزود: «چین هم اکنون با این کار خود را در کنار روسیه، ایران و کره شمالی قرار داده است. این باشگاه شرم‌آور ازکشورها در ازای ایجاد مامنی برای مجرمان سایبری از این مجرمان می‌خواهند که آماده انجام کارهایی به نفع دولت‌های آنها باشند.»

کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده می‌گوید که لی و دانگ پیمانکاران وزارت امنیت کشوری چین هستند. به گفته دادستان‌ها، این وزارت‌خانه  که نقشی مشابه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا را ایفا می‌کند اطلاعات کلیدی مربوط به آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری هر یک از قربانیان را در اختیار این هکرها قرار می‌داده تا آنها در سیستم‌های قربانیان نفوذ کرده و اطلاعات جمع‌آوری کنند.  

در کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده به نام هیچ شرکت یا شخص قربانی اشاره نشده اما به گفته ویلیام هیسلوپ، دادستان منطقه شرق واشینگتن، «صدها و صدها قربانی از آمریکا و سراسر جهان» مورد حمله این هکرها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، تحقیق و تفحص از این موضوع وقتی آغاز شد که این هکرها در سال ۲۰۱۵ به شبکه‌ای مربوط به سایت هسته‌ای از رده خارج شده هنفورد در شرق واشینگتن حمله کردند.

سفارت چین در واشینگتن در پاسخ به پرسش رویترز در مورد ارتباط دولت چین با این هکرها، به نظرات وزارت خارجه چین مبنی بر اینکه «چین مدت‌هاست یکی از قربانیان اصلی حمله‌ها و سرقت‌های سایبری است» اشاره کرد و گفت: «مقامات چینی به شدت مخالف چنین فعالیت‌هایی هستند و با آنها مبارزه می‌کنند.»

تازه چه خبر؟
رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند. رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک،...More
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More