آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد

وزارت دادگستری آمریکا علیه دو شهروند چینی به اتهام «یک دهه‌ فعالیت جاسوسی سایبری» از پیمانکاران نظامی، محققان بیماری کرونا و صدها قربانی دیگر در سراسر جهان اعلام جرم کرد.

به گزارش رویترز، مقامات آمریکایی می‌گویند این دو فرد  که لی شیائویو و دانگ جیاژی نام دارند وابسته به دولت چین هستند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که  این دو فرد از  افرادی همچون ناراضیان و مخالفان حکومت چین و نیز صدها قربانی دیگر از آمریکا و سایر نقاط جهان چندین ترابایت داده در مورد طراحی اسلحه، اطلاعات دارویی، کدهای نرم‌افزاری و اطلاعات شخصی را به سرقت برده‌اند.

جان دمر، معاون دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، در یک کنفرانس مطبوعاتی اینترنتی گفت که «چین وجود انبوهی از هکرهای مجرم را در مرزهای خود نادیده می‌گیرد.»

او افزود: «چین هم اکنون با این کار خود را در کنار روسیه، ایران و کره شمالی قرار داده است. این باشگاه شرم‌آور ازکشورها در ازای ایجاد مامنی برای مجرمان سایبری از این مجرمان می‌خواهند که آماده انجام کارهایی به نفع دولت‌های آنها باشند.»

کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده می‌گوید که لی و دانگ پیمانکاران وزارت امنیت کشوری چین هستند. به گفته دادستان‌ها، این وزارت‌خانه  که نقشی مشابه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا را ایفا می‌کند اطلاعات کلیدی مربوط به آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری هر یک از قربانیان را در اختیار این هکرها قرار می‌داده تا آنها در سیستم‌های قربانیان نفوذ کرده و اطلاعات جمع‌آوری کنند.  

در کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده به نام هیچ شرکت یا شخص قربانی اشاره نشده اما به گفته ویلیام هیسلوپ، دادستان منطقه شرق واشینگتن، «صدها و صدها قربانی از آمریکا و سراسر جهان» مورد حمله این هکرها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، تحقیق و تفحص از این موضوع وقتی آغاز شد که این هکرها در سال ۲۰۱۵ به شبکه‌ای مربوط به سایت هسته‌ای از رده خارج شده هنفورد در شرق واشینگتن حمله کردند.

سفارت چین در واشینگتن در پاسخ به پرسش رویترز در مورد ارتباط دولت چین با این هکرها، به نظرات وزارت خارجه چین مبنی بر اینکه «چین مدت‌هاست یکی از قربانیان اصلی حمله‌ها و سرقت‌های سایبری است» اشاره کرد و گفت: «مقامات چینی به شدت مخالف چنین فعالیت‌هایی هستند و با آنها مبارزه می‌کنند.»

تازه چه خبر؟
دولت اسرائیل پیش‌بینی کرده‌ میزان تجارت این کشور با بحرین در حوزه غیردفاعی در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۲۰ میلیون دلار خواهد رسید. وزیر صنعت، بازرگانی و...More
حامد قره اوغلانی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی»، از سوی سه قاضی دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به بیش از ۱۳ سال زندان و اعدام محکوم...More
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد اسرائیل پشت عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته برنامه نظامی...More
سپاه پاسداران روز چهارشنبه اعلام کرد یک گروه مسلح سه نفره را در شمال غرب ایران دستگیر کرده است. به گفته قرارگاه «حمزه سیدالشهدا»، نیروی زمینی سپاه...More
شورای نگهبان عصر چهارشنبه مصوبه مجلس درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی را تایید کرد و بلافاصله خبرگزاری فارس گزارش...More