آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا علیه دو هکر چینی به اتهام جاسوسی سایبری اعلام جرم کرد

وزارت دادگستری آمریکا علیه دو شهروند چینی به اتهام «یک دهه‌ فعالیت جاسوسی سایبری» از پیمانکاران نظامی، محققان بیماری کرونا و صدها قربانی دیگر در سراسر جهان اعلام جرم کرد.

به گزارش رویترز، مقامات آمریکایی می‌گویند این دو فرد  که لی شیائویو و دانگ جیاژی نام دارند وابسته به دولت چین هستند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که  این دو فرد از  افرادی همچون ناراضیان و مخالفان حکومت چین و نیز صدها قربانی دیگر از آمریکا و سایر نقاط جهان چندین ترابایت داده در مورد طراحی اسلحه، اطلاعات دارویی، کدهای نرم‌افزاری و اطلاعات شخصی را به سرقت برده‌اند.

جان دمر، معاون دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، در یک کنفرانس مطبوعاتی اینترنتی گفت که «چین وجود انبوهی از هکرهای مجرم را در مرزهای خود نادیده می‌گیرد.»

او افزود: «چین هم اکنون با این کار خود را در کنار روسیه، ایران و کره شمالی قرار داده است. این باشگاه شرم‌آور ازکشورها در ازای ایجاد مامنی برای مجرمان سایبری از این مجرمان می‌خواهند که آماده انجام کارهایی به نفع دولت‌های آنها باشند.»

کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده می‌گوید که لی و دانگ پیمانکاران وزارت امنیت کشوری چین هستند. به گفته دادستان‌ها، این وزارت‌خانه  که نقشی مشابه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا را ایفا می‌کند اطلاعات کلیدی مربوط به آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری هر یک از قربانیان را در اختیار این هکرها قرار می‌داده تا آنها در سیستم‌های قربانیان نفوذ کرده و اطلاعات جمع‌آوری کنند.  

در کیفرخواستی که علیه این دو هکر صادر شده به نام هیچ شرکت یا شخص قربانی اشاره نشده اما به گفته ویلیام هیسلوپ، دادستان منطقه شرق واشینگتن، «صدها و صدها قربانی از آمریکا و سراسر جهان» مورد حمله این هکرها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، تحقیق و تفحص از این موضوع وقتی آغاز شد که این هکرها در سال ۲۰۱۵ به شبکه‌ای مربوط به سایت هسته‌ای از رده خارج شده هنفورد در شرق واشینگتن حمله کردند.

سفارت چین در واشینگتن در پاسخ به پرسش رویترز در مورد ارتباط دولت چین با این هکرها، به نظرات وزارت خارجه چین مبنی بر اینکه «چین مدت‌هاست یکی از قربانیان اصلی حمله‌ها و سرقت‌های سایبری است» اشاره کرد و گفت: «مقامات چینی به شدت مخالف چنین فعالیت‌هایی هستند و با آنها مبارزه می‌کنند.»

تازه چه خبر؟
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More
وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، خبر داد که بامداد چهارشنبه دوم تیرماه «اقدام خرابکارانه» علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی...More