آمریکا عاملان کودتای میانمار را تحریم می‌کند | ایران اینترنشنال

آمریکا عاملان کودتای میانمار را تحریم می‌کند

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولتش اواخر هفته جاری عاملان کودتای میانمار را تحریم خواهد کرد و از حکومت نظامی این کشور خواست هر چه سریع‌تر قدرت را به دولت منتخب مردم این کشور بازگرداند.

بایدن گفت یک فرمان اجرایی صادر خواهد کرد که به موجب آن ژنرال‌هایی که در این کودتا دست‌داشته‌اند و اعضای نزدیک خانواده‌های‌ آنها اجازه نداشته باشند به یک میلیارد دلار دارایی میانمار در آمریکا دست پیدا کنند.

او افزود: اولین گروه از افراد مورد تحریم اواخر این هفته معرفی خواهند شد.

رییس‌جمهوری آمریکا در عین حال تاکید کرد دولت او به حمایت از بخش بهداشت و درمان و سایر نهادهایی که شهروندان میانمار مستقیما به آنها متکی هستند ادامه خواهد داد.

بایدن گفت: «امروز دوباره از ارتش میانمار می‌خواهم سریعا کنشگران و رهبران سیاسی منتخب مردم را آزاد کند. ارتش باید قدرت را رها کرده و به نقش مردم میانمار آنگونه که در انتخابات هشتم نوامبر ‌[۱۸ آبان] بیان شده احترام بگذارد.»

رییس‌جمهوری آمریکا اعمال خشونت علیه معترضان در میانمار را «غیرقابل قبول» خواند و گفت: «جهان در حال نظاره است و ما آماده‌ایم اقدامات بیشتری در پیش بگیریم.»

بایدن گفت با متحدان آمریکا در حال رایزنی در مورد وضعیت میانمار است و گفت واشینگتن قصد دارد از پیوستن دوباره ایالات متحده به شورای حقوق بشر به عنوان فرصتی استفاده کند تا «تعهد جهانی به حقوق بشر در میانمار» را تقویت کند.

اعتراضات عمومی به کودتای نظامی در میانمار با به خیابان آمدن دوباره شهروندان وارد پنجمین روز شد،‌ گزارش‌ها حاکیست در برخی مناطق ماموران پلیس به معترضان پیوسته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران نفر از معترضان در شهر یانگون در اعتراضات شرکت کرده و در نایپیداو،‌ پایتخت این کشور،‌ نیز صدها نفر از کارمندان دولت با تظاهرات حمایتی از نافرمانی مدنی دست به اعتراض زده‌اند.

این اعتراضات بزرگترین اعتراض طی بیش از یک دهه در میانمار است که خاطرات تقریبا نیم قرن حکومت مستقیم ارتش و اوج‌گیری قیام‌های خونین را زنده می‌کند. ارتش در سال ۲۰۱۱ میلادی برخی اختیارات خود را واگذار کرده بود.

ارتش میانمار عنوان می‌کند به دلیل تقلب در انتخابات هشتم نوامبر به تصاحب قدرت و بازداشت مقام‌های این کشور اقدام کرده است.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More