آمریکا: رفع تحریم سه مقام سابق ایرانی ارتباطی با برجام ندارد | ایران اینترنشنال

آمریکا: رفع تحریم سه مقام سابق ایرانی ارتباطی با برجام ندارد

دولت آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد نام سه مقام پیشین ایرانی و دو شرکت را که در معامله محصولات پتروشیمی ایران نقش داشته‌اند به دلیل تغییر رفتار و موقعیت آنها از فهرست تحریم‌ها خارج کرده، اما تاکید کرد که این اقدام با گفت‌وگوهای احیای برجام ارتباطی ندارد.

طبق بیانیه وزارت دارایی آمریکا، این افراد و شرکت‌ها در گذشته در زمینه خرید، فروش، انتقال و بازاریابی محصولات پتروشیمی ایران فعالیت داشتند، اما «رفتار یا موقعیت» آنها تغییر کرده است.

طبق این بیانیه، سه نفری که رفع تحریم شده‌اند ثابت کرده‌اند دیگر در نهادهایی که مرتبط با دولت ایران بوده‌اند سمتی ندارند.   

این بیانیه به نام این سه مقام سابق ایرانی اشاره نکرده، اما در وب‌سایت دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا نام این افراد احمد قلعه‌بانی، یکی از مدیران کل شرکت ملی نفت ایران، فرزاد بازرگان، مدیر کل شرکت اینترترید هنگ‌کنگ و محمد معینی، یکی از مدیران تجاری شرکت بازرگانی نفت ایران عنوان شده است.

همچنین شرکت کشتیرانی چارمینگ و شرکت مدیریت کشتی آکسینگ شانگهای نیز از فهرست تحریم‌های مرتبط با ایران خارج شده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در نشست خبر روز پنج‌شنبه خود تاکید کرد که اقدام وزارت خزانه‌داری درباره حذف نام چند ایرانی از فهرست تحریم‌ها هیچ ارتباطی با برجام یا گفت‌وگوهای جاری در وین ندارد.

پرایس افزود: خروج نام چند ایرانی از فهرست تحریم‌ها به دلیل تغییر رفتار و موقعیت آنها بوده و این اقدام نشان‌دهنده تعهد آمریکا به این امر است که در صورت تغییر رفتار، تحریم‌ها از بین می‌روند. او افزود: رفع تحریم‌ها یک امر عادی است و نشان‌دهنده سلامت نظام تحریم است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که رفع تحریم‌ها به موجب تقاضایی که ارائه شده بود صورت گرفت و پس از بررسی کارشناسی این تقاضا مورد تایید قرار گرفت. او افزود: «چنین تقاضاهایی هر روز به دولت ارائه می‌شود.»

پرایس در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا قصد دارد تحریم‌های بیشتری را در ارتباط با ایران لغو کند گفت: «می‌توان انتظار داشت که در ماه‌ها و سال‌های آینده موارد دیگری از رفع تحریم نیز صورت گیرد که با مذاکرات برجام مرتبط نخواهد بود.»

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره گزارش جدید وال‌استریت ژورنال که در آن گفته شده بیش از ۱۲ مقام سابق ایرانی از فهرست تحریم‌ها خارج شده‌اند، تاکید کرد که تنها سه مقام پیشین ایران و دو شرکت مشمول این رفع تحریم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همین حال خاطر نشان کرد اگرچه آمریکا در هماهنگی با متحدان خود برای احیای برجام و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران تلاش می‌کند، اما اگر جمهوری اسلامی به شرکا و نیروهای نیابتی خود سلاح بدهد، فشارها بر تهران افزایش پیدا می‌کند.

در پی اعلام خبر رفع تحریم این دو شرکت و سه فرد ایرانی، قیمت نفت در بازارهای جهانی موقتا کاهش یافت. به گفته تحلیلگران بازار نفت، این افت موقتی قیمت نشان دهنده این است که احتمال افزوده شدن تولیدات بیشتر ایران می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More