آمریکا در پی بازگشت به شورای حقوق بشر؛ از بین بردن «تمرکز نامتناسب» بر اسرائیل در دستور کار دولت بایدن | ایران اینترنشنال

آمریکا در پی بازگشت به شورای حقوق بشر؛ از بین بردن «تمرکز نامتناسب» بر اسرائیل در دستور کار دولت بایدن

 

دولت آمریکا اعلام کرد در راستای احیای دوباره تعامل بین‌المللی، برای انتخاب در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تلاش خواهد کرد و در این زمینه تمرکز بر وضعیت ایران و کاهش فشار بر اسرائیل را در دستور کار دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ششم اسفندماه گفت: «خوشحالم اعلام کنم که آمریکا به دنبال انتخاب برای دوره سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ شورای حقوق بشر خواهد بود.»

آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، همزمان با خروج از برخی توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی، در سال ۲۰۱۸ میلادی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. با این حال، دولت بایدن به عنوان عضو ناظر مجددا به این نهاد بازگشت.

بلینکن در ادامه در همین زمینه گفت: «ما متواضعانه خواستار حمایت تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد در تلاش برای بازگشت به کرسی این شورا هستیم.»

انتخابات دوره سه ساله ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر قرار است در ماه میلادی اکتبر، حدود هشت ماه دیگر، برگزار شود.

 

وضعیت ایران در دستور خواهد بود

وزیر خارجه ایالات متحده در زمینه دستورالعمل‌های مد نظر این کشور برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به نقض حقوق بشر در کشورهایی از جمله ایران، کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه اشاره کرد.

بلینکن گفت: «همچنان که ایالات متحده مجددا مشارکت می‌کند، ما از شورای حقوق بشر می‌خواهیم به چگونگی انجام وظایفش توجه کند. این شامل تمرکز نامتناسبش بر اسرائیل هم است.»

بلینکن در همین زمینه بار دیگر درخواست ایالات متحده از روسیه برای آزادی الکسی ناوالنی، مخالف برجسته دولت ولادیمیر پوتین، و همچنین صدها نفر دیگر که در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند، را تکرار کرد.

او افزود واشینگتن جنایات در سین کیانگ، منطقه غربی چین را که فعالان و کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند یک میلیون اویغور مسلمان در اردوگاه‌های آن نگهداری می‌شوند، محکوم خواهد کرد.

این مقام آمریکا مسائل مربوط به حقوق بشر در داخل کشورش را تایید کرد و گفت ایالات متحده برای مبارزه با نژادپرستی نظام‌مند و بی‌عدالتی اقتصادی تلاش خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More