آمریکا: درحال شناسایی عاملان حمله به پایگاه عین‌الاسد عراق هستیم، پاسخ لازم داده خواهد شد | ایران اینترنشنال

آمریکا: درحال شناسایی عاملان حمله به پایگاه عین‌الاسد عراق هستیم، پاسخ لازم داده خواهد شد

در پی حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد، محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا، که منجر به جان‌باختن یک پیمانکار آمریکایی شد، مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند به دنبال شناسایی عاملان این حمله و بررسی پاسخ لازم به آن هستند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت واشینگتن در تلاش است تا عامل حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق را شناسایی کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ‌سفید، نیز اعلام کرد که ایالات متحده در حال ارزیابی این حمله‌ها است و چنانچه در نتیجه تحقیقات مشخص شود که حمله موشکی برای پاسخ مورد نیاز است، آمریکا دوباره اقدام خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریكا نیز در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد ایالات متحده برای هرگونه پاسخی به حمله پایگاه عین‌الاسد، با دولت عراق و متحدان خود هماهنگی خواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت تحقیقات درباره حمله موشکی به پایگاه هوایی عین‌الاسد، به نیروهای عراقی سپرده شده است و در صورت لزوم آمریکا به آن پاسخ خواهد داد.

طبق اعلام پنتاگون، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد حدود ده راکت  از سمت شرق این پایگاه به سمت آن شلیک شده است. به گفته پنتاگون  در حال حاضر نمی‌توان آن را به گروه خاصی نسبت داده و از میزان خسارات رسیده تصویر کاملی در دست نیست.

پنتاگون همچنین تایید کرد در پی این حمله‌ها یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی دچار ایست قلبی شده و درگذشت.

در همین حال، منابع امنیتی غربی به خبرگزاری فرانسه گفتند راکت‌هایی که به پایگاه عین‌الاسد اصابت کرده، از نوع آرش و ساخت ایران است.

عین‌الاسد پایگاهی است که ایران دی‌ماه سال گذشته در انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، توسط آمریکا آن را مورد حمله قرار داده بود.

حمله جدید به این پایگاه نظامی در آستانه سفر روز جمعه پاپ فرانسیس،‌ رهبر کاتولیک‌های جهان، به کشور عراق صورت می‌گیرد.

همزمان، دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ضمن ابراز تاسف از حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق، گفت این حملات ثبات عراق را تضعیف می‌کند و باید فورا متوقف شوند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز در واکنش به این حمله در خاک عراق گفت: «حمله‌هایی مانند حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد هیچ گونه ارتباط واقعی با عراق ندارند و و این حمله‌ها به تلاش دولت عراق برای پیشرفت کشور آسیب وارد می‌کند.»

نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد را به شدت محکوم کرد و گفت: «تکرار و تداوم حملات به نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش که به درخواست دولت عراق در این کشور حضور دارند، صلح و ثبات این کشور را به خطر می‌اندازد و در تضاد کامل با منافع عراق است.»

نچیروان بارزانی در بیانیه‌ خود افزود: عراق به کمک آمریکا و ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با تروریسم و داعش نیاز دارد. دولت و پارلمان عراق نباید درباره حملات مکرر به نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا سکوت کنند و باید از تبدیل عراق به میدان تقابل و درگیری جلوگیری کنند.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More