آمریکا خواهان انتخابات زودهنگام در عراق شد | ایران اینترنشنال

آمریکا خواهان انتخابات زودهنگام در عراق شد

 

کاخ سفید از دولت عراق خواست تا ضمن توقف خشونت‌ها، قوانین انتخاباتی را تغییر دهد و یک انتخابات زودهنگام سراسری برگزار کند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که بامداد دوشنبه  آبان‌ماه منتشر کرد از حملات مستمر به تظاهرکنندگان عراقی، کنشگران سیاسی و فعالان رسانه‌‌ای و ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در عراق ابراز نگرانی کرده است.

هیات کمک‌رسانی سازمان ملل به عراق، روز یک‌شنبه سه طرح فوری، میان‌مدت و بلند‌مدت برای انجام اصلاحات سیاسی در عراق و برگزاری انتخابت ارائه داد.

 براساس طرح فوری، ظرف یک هفته باید تمامی زندانیان سیاسی آزاد شوند و گروهی تحقیقی به‌منظور شناسایی عوامل سرکوب‌ و کشتار تظاهرکنندگان تشکیل شود. براساس طرح‌‌های دوم و سوم نیز، ظرف سه ماه باید قوانین انتخابات تغییر کند و زمینه برگزاری انتخابات سراسری در عراق، تغییر قانون اساسی فراهم شود.

در بیانیه بامداد دوشنبه کاخ سفید اشاره شده است که آمریکا از این طرح سازمان ملل حمایت می‌کند و خواهان برگزاری فوری و زود‌هنگام انتخابات در عراق است.

در بخشی از بیانیه کاخ سفید، به نقش ایران در عراق نیز اشاره شده و آمده است که «مداخلات ایران اجازه نمی‌دهد تا وضعیت عراق به حالت عادی بازگردد».

در این بیانیه ایران متهم شده است که منابع سیاسی و نظامی خود را در عراق به‌کار گرفته است تا مانع ابراز مسالمت‌آمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق شود.

اعتراض‌های ضددولتی در عراق از یک ماه پیش، ابتدا با خواست‌ها و مطالبات اقتصادی، از جمله مبارزه با فساد سازمان‌یافته آغاز شد. با سرکوب اعتراض‌ها، معترضان خواهان انجام اصلاحات سیاسی گسترده و مقابله با نفوذ ایران در عراق شدند.

در جریان اعتراض‌های عراق، تاکنون نزدیک به ۳۰۰ تن در شهرهای مختلف از جمله بغداد و کربلا و ناصریه کشته شده‌اند.

برپایه گزارش‌ها در جریان اعتراض‌های شامگاه یک‌شنبه در شهر ناصریه، در جنوب عراق، سه تن کشته و دست‌کم ۱۵۰ تن دیگر مجروح شدند.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More