آمریکا خواستار پایبندی ایران به تعهدات خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد | ایران اینترنشنال

آمریکا خواستار پایبندی ایران به تعهدات خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

کاخ سفید خودداری ایران را از تمدید تفاهم‌نامه فنی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتفاقی قابل پیش‌بینی خواند و بر لزوم پایبندی جمهوری اسلامی به  تعهداتش با این سازمان، تاکید کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز جمعه خود درباره تاثیر خودداری ایران از تمدید تفاهم‌نامه فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روند مذاکرات وین، گفت: «آمریکا انتظار داشت چالش‌هایی در مسیر دستیابی به توافق برای احیای برجام ایجاد شود.»

او با تاکید بر اینکه ایران باید به تعهداتش تحت توافقنامه پادمان جامع با آژانس عمل کند و از خواسته‌های بازرسان این سازمان پیروی کند، خاطرنشان کرد که ایالات متحده در حال همکاری با کشورهای متحد و شریک خود است تا از آژانس و دبیرکل آن در انجام این امر مهم حمایت گسترده‌ای به عمل آید.

ایران پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی در زمستان گذشته، توافق موقت و سه ماهه‌ای را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کرد که براساس آن تصاویر و داده‌های دوربین‌های نظاتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران به مدت سه ماه ضبط شود اما تنها در صورت احیای برجام این اطلاعات در اختیار آزانس قرار گیرد. ایران پس از توافق بعد از یک تمدید یک ماهه دیگر از سوم تیر ماه از تمدید آن خودداری کرده است.

علاوه بر این، دو روز قبل خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از چند دیپلمات خبر داد که ایران پس از وقوع انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این تاسیسات را به خاطر آنچه «نگرانی‌های امنیتی» خوانده محدود کرده است.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه یازدهم تیر ماه گفت: یکی از دلایلی که آمریکا برای رسیدن به یک توافق دیپلماتیک با شرکای خود در حال هکاری است، این است که واشینگتن می‌خواهد دسترسی قابل اطمینانی برای آژانس باقی بماند و درباره اینکه ایرانی‌ها در حال انجام چه کاری بوده و چقدر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک هستند درک و شفافیت کافی وجود داشته باشد.    

ساکی با اشاره به اینکه دور ششم مذاکرات وین به پایان رسیده و نمایندگان کشورهای حاضر در گفت‌وگوها برای مشورت به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند، گفت که درباره زمان نشست آینده برجام در وین حرف خاصی نمی‌تواند بزند، اما ابراز امیدواری کرد این مذاکرات برگزار شوند.

در همین حال، سی‌ان‌ان روز جمعه به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی گزارش داد که جمهوری اسلامی قصد دارد تا زمانی که برای احیای برجام توافقی صورت نگیرد، به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه ندهد ویدیوی دوربین‌های نظارتی برخی سایت‌های هسته‌ای ایران را بررسی کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، ایران تا زمانی‌که مذاکرات وین ادامه دارد، برای معدوم کردن فیلم‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در سایت‌های هسته‌ای ایران نصب شده هیچ قصدی ندارد.

 

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More