آمریکا به دنبال خرید سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل | ایران اینترنشنال

آمریکا به دنبال خرید سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل

 

ارتش آمریکا طرح‌هایش برای خرید و آزمایش سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل را اعلام کرد.

این سامانه که از سیستم هدایت راداری و موشک‌های رهگیر برای هدف گرفتن تهدیدها استفاده می‌کند، از سال ۲۰۱۱ آغاز به‌کار کرده است.

وزارت دفاع آمریکا گفت که این سامانه در ابتدا به‌طور آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در عین حال، گزینه‌های مناسب برای تامین نیازهای نظامی در بلندمدت را ارزیابی می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل این معامله موشکی را «دستاوردی بزرگ برای کشورش» خواند.

نتانیاهو همچنین گفت: «این نشانی دیگر از تعمیق اتحاد ما با آمریکا و ارتقاء جایگاه اسرائیل در دنیاست.»

سیستم پدافندی گنبد آهنین برای مقابله با راکت‌های کوتاه‌برد طراحی شده و اطلاعات مربوط به مناطق فرود احتمالی را تحلیل می‌کند.

مقام‌های اسرائیل ادعا می‌کنند این سامانه موشکی که در همه شرایط آب و هوایی کاربرد دارد، تا ۹۰ درصد موارد با موفقیت عمل کرده است.

همچنین گفته شده این سامانه می‌تواند منطقه‌ای به بزرگی یک شهر را در برابر تهدیدهای هوایی محافظت کرده و در موارد بسیاری برای رهگیری موشک‌های پرتاب شده از نوار غزه توسط شبه‌نظامیان فلسطینی مورد استفاده قرار گرفته است.

این سامانه که توسعه آن سال‌ها به طول انجامید، از سوی شرکت دفاعی دولتی «سامانه‌های دفاعی پیشرفته رافائل» تولید شده است.

آمریکا تا کنون کمک‌هزینه بسیاری برای تولید این سامانه پرداخته و برخی از قطعات آن را شرکت‌های آمریکایی تامین می‌کنند.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که هدف آمریکا از خرید سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین، «تامین نیازهای اولیه و فوری» ارتش این کشور است.

سرهنگ پاتریک سیبر از ارتش آمریکا گفت که این سامانه برای حفاظت از پرسنل ارتش آمریکا و به طور آزمایشی «ارزیابی و تست» می‌شود.

در بیانیه‌ای که ارتش آمریکا روز چهارشنبه صادر کرد آمده: «در حالی که گنبد آهنین از سال ۲۰۱۱ از سوی نیروی هوایی اسرائیل مورد استفاده قرار گرفته و موفقیت آن ثابت شده است، ارتش آمریکا گزینه‌های مختلفی را برای اهداف بلندمدت خود جهت ارتقای توان دفاعی شلیک غیرمستقیم ارزیابی می‌کند.»

 

تازه چه خبر؟
شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت:...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با ۶ هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More