آمریکا: به تحریم‌های شدید اقتصادی تا آوردن حکومت ایران پای میز مذاکره ادامه می‌دهیم | ایران اینترنشنال

آمریکا: به تحریم‌های شدید اقتصادی تا آوردن حکومت ایران پای میز مذاکره ادامه می‌دهیم

یک روز پس از آزادسازی مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا که دوسال در ایران زندانی شده بود، برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران اعلام کرد که راه دیپلماسی برای جمهوری اسلامی باز است.

هوک روز جمعه در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که «رژیم ایران پاسخ دیپلماسی ما را با دیپلماسی بدهد.»  

او گفت: رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ «سال‌هاست که درهای دیپلماسی را باز گذاشته و در همین راستا با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) سه بار دیدار کرده است.»

هوک افزود: «مذاکرات ایران و آمریکا تا کنون از سطوحی همچون آزادسازی دوجانبه زندانیان و برنامه هسته‌ای ایران فراتر نرفته است.»

به گفته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، همزمان با آزادی مایکل وایت در روز پنج‌شنبه، مجید طاهری پزشک ایرانی‌آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها نیز در آمریکا آزاد شده است. ظریف تاکید کرد که این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان رخ دهد.

مذاکرات آزادی وایت با میانجی‌گری سوئیس انجام شده بود. وایت در اسفندماه سال گذشته به دلایل پزشکی و به شرط ماندن در ایران از زندان به مرخصی فرستاده شده بود.

پس از اعلام خبر آزادی وایت، ترامپ این رویداد را نشانه‌ای از امکان حصول توافق میان ایران و آمریکا دانست.

هوک بر خواست آمریکا مبنی بر آزادسازی شهروندان آمریکایی، باقر نمازی، پسرش سیامک نمازی و فعال محیط زیست مراد طاهباز تاکید کرد. هوک به ویژه تاکید کرد که سیامک نمازی و مراد طاهباز باید به دلایل پزشکی به مرخصی بروند.

هوک گفت واشنگتن قصد دارد با هدف آوردن تهران به پای میز مذاکره در مورد مسائلی همچون انرژی اتمی به سیاست فشار اقتصادی شدید ادامه دهد و افزود: «ترس و ضعف به خشونت بیشتر از سوی ایران منجر خواهد شد.»

همچنین در روز چهارشنبه، سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری آمریکا در بازداشت این کشور بود، به تهران بازگشت.

سال گذشته نیز ایران  ژائو وانگ، شهروند آمریكایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد. آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More