آمریکا باردیگر از ایران خواست به طور کامل به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازگردد | ایران اینترنشنال

آمریکا باردیگر از ایران خواست به طور کامل به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازگردد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی و کاهش همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمهوری اسلامی خواست «به طور کامل» به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت: «بار دیگر از ایران می‌خواهیم که به طور کامل به تعهدات خود در ارتباط با راستی‌آزمایی و سایر تعهدات مربوط به پیمان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی پایبند باشد.»

او همچنین بر«حمایت کامل»واشینگتن از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای رسیدن به «یک تفاهم موقت فنی» در ارتباط با فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی با ایران تاکید کرد.

پرایس با تاکید بر موضع دولت بایدن مبنی بر اینکه ایران نباید هرگز به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد گفت: با توجه به نگرانی‌ها در مورد فاصله گرفتن ایران از اجرای تعهدات هسته‌ای خود، آمریکا برای شرکت در نشستی با حضور کشورهای عضو برجام ابراز آمادگی کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر موضع دولت بایدن مبنی بر اینکه ایران نباید هرگز به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد گفت: با توجه به نگرانی‌ها در مورد فاصله گرفتن ایران از اجرای تعهدات هسته‌ای خود، آمریکا برای شرکت در نشستی با حضور کشورهای عضو برجام ابراز آمادگی کرده است.

او افزود: اگر ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای برگردد، ایالات متحده نیز چنین خواهد کرد و از این توافق به عنوان پایه‌ای برای یک توافق مفصل‌تر و قوی‌تر استفاده خواهد کرد تا به سایر نگرانی‌های مربوط به ایران از جمله برنامه موشکی بالستیک این کشور رسیدگی کند.

پرایس با اشاره به تعامل واشینگتن با کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: آمریکا با متحدان اروپایی‌ خود در مورد ایران تقابل دیدگاه ندارد و در حقیقت با آنها هم‌نظر است و در مذاکرات احتمالی نیز در کنار متحدان اروپایی در مذاکرات شرکت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: ایالات متحده مایل است در چارچوب نشست‌ کشورهای عضو برجام با ایران گفت‌وگو کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد واکنش واشینگتن به حمله هفته گذشته به اربیل و حمله روز دوشنبه به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد گفت هنوز عاملان هنوز این حمله‌ها مشخص نشده است. او افزود: «در عین حال ما قبلا هم تاکید کرده‌ایم که ایران را برای اقدامات گروه‌های نیابتی‌اش پاسخگو خواهیم کرد.»

پرایس گفت: «راکت‌هایی که در حمله‌های اخیر به نیروهای آمریکایی، ائتلاف ضد داعش و مردم عراق شلیک شدند، ساخت ایران بوده و ایران آنها را ارائه کرده بود. وقتی نوبت به واکنش ما برسد، پاسخی حساب‌شده، بر مبنای چارچوب زمانی مشخص و ابزارهای دیگر خواهد بود.»

منابع عراقی شامگاه دوشنبه چهارم اسفند ماه گزارش دادند که تعدادی راکت به منطقه سبز بغداد، محل استقرار سفارت آمریکا و شمار دیگری از سفارتخانه‌های خارجی، شلیک شده است.

 

تازه چه خبر؟
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More