آمریکا: ایران به طالبان برای حمله به نیروهای آمریکا در افغانستان پول داده است | ایران اینترنشنال

آمریکا: ایران به طالبان برای حمله به نیروهای آمریکا در افغانستان پول داده است

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد سندی از آژانس‌های اطلاعاتی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد ایران به جنگجویان طالبان در افغانستان پول داده تا سربازان آمریکا و نیروهای ائتلاف در این کشور را هدف قرار دهند.

سی‌ان‌ان دوشنبه ۲۷ مرداد نوشت بر اساس اطلاعاتی که آژانس‌های اطلاعات آمریکا ارائه داده‌اند در دست‌کم شش مورد از حمله‌ها به سربازان آمریکا و نیروهای ائتلاف در افغانستان طی سال گذشته، رد پای پرداخت پول به جنگجویان طالبان از سوی ایران وجود دارد.

این مبالغ به اعضای شبکه حقانی که از سوی دومین فرمانده ارشد طالبان مدیریت می‌شود، پرداخت شده است.

از جمله این حملات، حمله به پایگاه هوایی بگرام در ماه دسامبر سال گذشته میلادی بود که طی آن دو غیرنظامی کشته و بیش از ۷۰ نفر، از جمله پرسنل آمریکا، مجروح شدند.

بر پایه همین گزارش، حمله صورت گرفته به پایگاه بگرام یکی از پیچیده‌ترین حملات بوده است.این حمله از آن جهت اهمیت داشته که این پایگاه از برجسته‌ترین پایگاه‌های آمریکا بوده که این حمله آسیب‌پذیری آن را نشان داد.

بر اساس این گزارش، با وجود آن که نام دولت خارجی پرداخت‌کننده این مبالغ در گزارش محرمانه بوده،‌ دو منبع مطلع از اطلاعات تایید کردند که این اقدام از سوی ایران انجام شده است.

کمتر از یک ماه پس از حمله بگرام، آمریکا طی عملیاتی قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، را در عراق کشت.

سی‌ان‌ان نوشته اقدام آمریکا پس از یک دوره طولانی بررسی گزینه‌های مختلف برای مقابله با حمایت ایران از گروه‌های نظامی در افغانستان انجام شد، که در این روند آژانس‌های مختلف دخیل بوده‌اند.

این شبکه همچنین اشاره کرده در ماه میلادی مارس تصمیم گرفته شد با وجود اطلاعات مبنی بر پرداخت و حمایت ایران از طالبان، قدم خاصی برداشته نشود تا روند مذاکرات صلح با طالبان از بین نرود.

در همین زمینه نیز گزارش‌هایی از پرداخت پول به نیروهای طالبان با هدف مشابه از سوی روسیه منتشر شد؛ روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است.

یک سخنگوی پنتاگون به شبکه سی‌ان‌ان گفت که دولت آمریکا بارها «عمومی و خصوصی» از ایران خواسته که رفتارهای «بی‌ثبات‌کننده و بدخواهانه» خود را متوقف کند.

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More