آمریکا: اقدام ایران در مسلح کردن حوثی‌ها درگیری‌های یمن را طولانی کرده است | ایران اینترنشنال

آمریکا: اقدام ایران در مسلح کردن حوثی‌ها درگیری‌های یمن را طولانی کرده است

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل، ضمن هشدار نسبت به ارسال تسلیحات از سوی ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن، این اقدام را باعث تداوم ناآرامی‌ها در این کشور دانست.

کرفت در نشست شورای امنیت به اقدام ماه گذشته نیروهای آمریکا و متحدانش در توقیف کشتی حامل تسلیحات از سوی ایران برای حوثی‌های یمن اشاره کرد و گفت این محموله شامل ۲۰۰ آرپی‌جی، ۱۷۰۰ کلاشنیکف، ۲۱ موشک زمین به هوا و زمین به زمین، چندین موشک ضد تانک و سایر سلاح‌ها و موشک‌های پیشرفته بود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل هشدار داد: «یمن به سلاح‌های بیشتر نیاز ندارد. ایران باید تلاش‌های خود در مسلح کردن حوثی‌ها را متوقف کند زیرا این امر مناقشه یمن را طولانی‌تر می‌کند.»

با پایان آتش بس موقتی که به دلیل کرونا برقرار شده بود، در هفته‌های اخیر درگیری‌های بین شیعیان حوثی و ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی شدت گرفته است. در این مدت، شیعیان حوثی‌ که مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار دارند، به سمت شهرهای عربستان سعودی موشک پرتاب کرده و با هواپیماهای بدون سرنشین به همسایه شمالی خود حمله کرده‌اند. ائتلاف تحت حمایت عربستان سعودی نیز با حملات هوایی به این اقدامات واکنش نشان داده است.

سازمان ملل متحد در تلاش است تا میان نیروهای درگیر در یمن، آتش‌بس دائم برقرار سازد و زمینه‌ساز از سرگیری مذاکرات صلح شود که از اواخر سال ۲۰۱۸ متوقف شده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با تاکید بر لزوم کاهش درگیری‌ها از سوی طرفین و متعهد شدن آن‌ها به یک راه‌حل سیاسی با میانجی‌گری سازمان ملل گفت حملاتی که حوثی‌ها در مناطق مرزی انجام می دهند در شرایط شیوع کرونا میلیون‌ها نفر از مردم یمن را از بهداشت و درمان مناسب و آب پاکیزه محروم کرده است.

کرفت از حوثی‌ها خواست با برنامه جهانی غذا همکاری کنند و و به امدادرسان‌ها اجازه دهند کمک‌های انسان‌دوستانه را به مردم یمن برسانند.  

این دیپلمات آمریکایی با ابراز نگرانی از شدت شیوع کرونا در یمن گفت تعداد موارد ابتلا به ویژه در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها بسیار پایین‌تر از حد واقعی گزارش می‌شود و همین امر باعث شده کمک‌های کافی این مناطق نرسد.

کرفت همچنین نسبت به در خطر بودن کارکنان بخش درمان در یمن هشدار داد و گفت به دلیل نبود وسایل محافظتی مناسب، جان کادر درمانی در این کشور در خطر است.

تازه چه خبر؟
دادستان کل ایران اعلام کرد که دلیل احضار محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دادسرا و بازجویی از او مسدود نکردن «بخش‌های مضر فضای...More
دادگاه انقلاب تهران سوفیا مبینی و نگین تدریسی،‌ شهروندان بهائی را مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. پایگاه خبری هرانا روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه...More
کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت...More
تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد...More
روزنامه شرق در گزارشی خبر داد که حقوق‌ مدیران دستگاه‌های دولتی در سال بعد به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. این روزنامه به نقل از «یک مقام آگاه» که نامش ذکر...More