آمریکا، کانادا و بریتانیا چند مقام بلاروس را تحریم می‌کنند | ایران اینترنشنال

آمریکا، کانادا و بریتانیا چند مقام بلاروس را تحریم می‌کنند

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد درپی سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات به نتایج انتخابات در بلاروس، دولت‌های آمریکا، کانادا و بریتانیا قصد دارند تحریم‌هایی را علیه چند شخص بلاروسی اعمال کنند.

بنابر این گزارش، این سه کشور تحریم های خود علیه بلاروس را روز جمعه اعلام خواهند کرد.

این منابع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود گفته‌اند این تحریم‌ها هشت بلاروسی را هدف قرار داده‌اند و هدف از آنها دادن این پیام به مقامات بلاروس است که برای برگزاری انتخابات شبهه‌برانگیز و برخورد خشونت‌بار با معترضین باید پیامدهایی را متحمل شوند.

وزارت خارجه آمریکا و کانادا به سوالاتی که در مورد این تحریم‌ها پرسیده شده پاسخ نداده‌اند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، به پارلمان این کشور گفته است دولت این کشور علیه افرادی که در نقض حقوق بشر در بلاروس دخیل بوده‌اند تحریم‌هایی را آماده کرده است و در این زمینه «به صورت اضطراری» در حال هماهنگی با کانادا و آمریکا است.

به گزارش رویترز، آمریکا قصد داشت با هماهنگی اتحادیه اروپا این تحریم‌ها را علیه بلاروس اعمال کند، اما کشورهای این اتحادیه به دلیل تمرکز بر مناقشات اخیر در شرق دریای مدیترانه موفق نشدند با آمریکا به توافق برسند.  

پس از آنکه الکساندر لوکاشنکو، که ۲۶ سال است ریاست‌جمهوری بلاروس را در اختیار دارد، در ۱۹ مرداد خود را برنده انتخابات این کشور اعلام کرد، این کشور صحنه تظاهرات گسترده در اعتراض به این نتیجه بوده است.

با ادامه این اعتراضات، تاکنون هزاران معترض در بلاروس بازداشت شده و رسانه‌های این کشور در کار خبررسانی با سرکوب شدید دولت مواجه شده‌اند.

با این حال، لوکاشنکو روز چهارشنبه در مراسمی که از پیش اعلام نشده بود به عنوان رییس‌جمهور سوگند یاد کرد. اتحادیه اروپا با آن مخالفت کرده و تاکید کرده‌ که ریاست‌جمهوری لوکاشنکو را به رسمیت نخواهند شناخت.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد واشینگتن نمی‌تواند لوکاشنکو را به عنوان رهبری که به صورت «مشروع» انتخاب شده به رسمیت بشناسد. اتحادیه اروپا سوگند یاد کردن لوکاشنکو را «مخالفت مستقیم با خواست مردم» توصیف کرد.

آمریکا همچنین خواستار مذاکره ملی برای بهره‌مندی شهروندان این کشور از حق انتخاب رهبر و انتخابات منصفانه شد.

فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، نیز اعلام کرد که لوکاشنکو رهبر قانونی بلاروس نیست و تاکید کرد سوگند ریاست‌جمهوری او پشت درهای بسته پس از یک انتخابات «جعلی» صورت گرفته است.

 

 

تازه چه خبر؟
یک مقام صنفی حوزه کارگری می‌گوید هزینه سبد معیشتی به بالای هفت میلیون تومان رسیده و کارگران با «انفجار گرانی و تورم» مواجه شده‌اند. فرامرز توفیقی،‌...More
جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس تصویری که...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More