آمریکا، پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات مردم این کشور تحریم کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا، پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات مردم این کشور تحریم کرد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده در واکنش به سرکوب تظاهرات‌کنندگان در کوبا، «پلیس انقلابی ملی» این کشور و دو نفر از فرماندهان آن را تحریم کرده است.

طبق این بیانیه که روز جمعه منتشر شد، این تحریم‌ها به دلیل اقدام این نهاد در سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیزی بوده که از ۱۱ ژوئیه، ۲۰ تیر ماه، در این کشور آغاز شده است.

وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «ایالات متحده به دنبال این است که به منظور جلوگیری از اقدامات عناصر مخرب و افزایش پاسخگویی این مقام‌ها در ارتباط با موارد جدی نقض حقوق بشر، پیامدهای ملموس و چشمگیری را متوجه آنها کند.»

طبق این بیانیه، پلیس انقلابی ملی کوبا تحت نظر دو فرمانده تحریم شده به تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز حمله می‌کردند و آنها را کتک می‌زدند.

وزارت خارجه آمریکا با تقدیر از «شجاعت» مردم کوبا و تظاهرات‌کنندگان در این کشور برای ایستادگی در برابر «حکومت پلیسی» کوبا، خاطرنشان کرد: «مردم کوبا حق دارند به سرزمین خود مفتخر باشند و به نیازمندی‌های اولیه زندگی، که سیستم شکست‌خورده حزب کمونیست کوبا نتوانسته برای آنها مهیا کند، دسترسی پیدا کنند.»

این بیانیه ضمن ابراز همبستگی با مردم کوبا، افزود: «ما به وضوح مشخص می‌کنیم که هر کس به نیروهای بی‌رحم پلیس کوبا، گردان ویژه ملی، وزارت کشور یا هر شخص یا نهاد کوبایی که تحت این تحریم‌ها قرار دارد، چیزی عرضه کند، با خطر تحریم مواجه خواهد شد.»

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که به اقدامات خود برای هرچه بیشتر پاسخگو کردن حکومت کوبا در قبال نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد.

آمریکا پیشتر در ۲۲ ژوئیه، ۳۱ تیر، نیز تحریم‌هایی را علیه فرمانده ارتش کوبا و گارد ویژه وزارت کشور اعمال کرده بود.

اعتراضات کوبا در حالی رخ داده است که این کشور با بدترین بحران اقتصادی از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی و افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و مردم از کمبود اقلام ضروری، محدودیت‌ آزادی‌های شهروندی و نحوه مدیریت همه‌گیری کرونا به خشم آمده‌اند.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More