آماده‌باش نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای مقابله با دخالت روسیه، چین و ایران در انتخابات | ایران اینترنشنال

آماده‌باش نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای مقابله با دخالت روسیه، چین و ایران در انتخابات

در پی گزارش‌ها مبنی بر دخالت چین،‌ روسیه و ایران در انتخابات آمریکا، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های ایالات متحده از آماده‌باش و گسترش عملیات‌های سایبری در زمینه شناسایی و مقابله با مداخلات مرتبط با انتخابات خبر داد.

این شبکه روز سه‌شنبه ۱۳ آبان‌ماه همزمان با برگزاری انتخابات آمریکا گزارش داد یک مقام فرماندهی سایبری ایالات متحده گفته است عملیات این نهاد علیه بازیگران خارجی، از جمله در حوزه اقدامات تهاجمی و دفاعی، پیش از انتخابات آغاز شده و پس از رای‌گیری نهایی هم ادامه خواهد یافت.

اخیرا، وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای پنج نهاد ایرانی را به اتهام تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تحریم کرد. 

تهران،‌ پکن و مسکو گزارش‌ها درباره دخالت به قصد تاثیرگذاری در انتخابات آمریکا را رد کرده‌اند.

خبر عملیات گسترده فرماندهی سایبری، که اولین‌بار توسط نیویورک‌تایمز گزارش شد، در حالی منتشر می‌شود که مقام‌های آمریکا در تمامی حوزه‌های جامعه امنیت ملی این کشور در وضعیت آماده‌باش در زمینه مداخلات بالقوه در انتخابات قرار گرفته‌اند.

نیویورک‌تایمز اشاره کرده بود بر اساس این هشدار آماده‌باش، ساعت‌های قبل از روز انتخابات و روزهای بعد از آن فرصتی مناسب برای دشمنانی است که می‌خواهند روند دموکراتیک آمریکا را تضعیف کنند.

سی‌ان‌ان در همین زمینه نوشته روسیه اخیرا فعالیت‌های سایبری گسترده‌ای را انجام داده که منجر به ارتباط با زیرساخت‌های انتخابات آمریکا شد و ایران هم «تصمیم گرفته است تا با انجام اقدامات هدفمند ضد اطلاعاتی، وارد بازی شود.»

اما بر اساس اعلام کریس کربس، مقام ارشد وزارت امنیت میهن، و دیگر مقامات آمریکا این اطمینان وجود دارد که سیستم‌های شمارش آرا و صدور گواهینامه رای‌دهندگان امن هستند. 

روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود تهران تمایلی به «مداخله در انتخابات آمریکا» ندارد.

با این حال،‌ سناتور مارک وارنر، دموکرات ارشد عضو کمیته اطلاعات سنا، روز دوشنبه در توییتی نوشت هنوز یک دوره «منحصر به فرد ناپایدار» وجود دارد.  وارنر گفت: «دشمنان ما به دنبال استفاده از آن خواهند بود. کار آن‌ها را آسان نكنید.»

دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، نیز چندین بار در سخنرانی‌ و اظهاراتش گفته پکن و تهران دوست ندارند او دوباره رییس‌جمهور شود.

به تازگی شرکت مایکروسافت هم اعلام کرد در هفته‌های اخیر هکرهایی که برای روسیه، ایران و چین کار می‌کنند حمله‌های خود را به افراد و سازمان‌های مرتبط با کمپین‌های انتخاباتی  ترامپ و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، افزایش داده‌اند.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارشش در همین زمینه نوشته یک مقام دیگر فرماندهی سایبری ایالات متحده هم گفته پنتاگون و شرکای اداری آن اقدامات بیشتری را برای آمادگی در برابر هرج و مرج روز انتخابات انجام داده‌اند.

بر اساس این گزارش اف‌بی‌آی،‌ بازوهای سایبری وزارت امنیت میهن و نهادهای مرتبط دیگر آمریکا نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

تازه چه خبر؟
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More