آماده‌باش در مراکز ایالت‌های آمریکا، همزمان با تظاهرات هواداران ترامپ | ایران اینترنشنال

آماده‌باش در مراکز ایالت‌های آمریکا، همزمان با تظاهرات هواداران ترامپ

معترضان هوادار ترامپ قصد دارند روز یکشنبه در مراکز ایالت‌های آمریکا در محکوم کردن آن چه «تقلب انتخاباتی» می‌خوانند، تظاهرات کنند. همزمان نیروهای امنیتی آمریکا درباره وقوع احتمالی خشونت در این تظاهرات هشدار داده‌اند.

به گزارش رویترز، بیش از ۱۰ ایالت آمریکا نیروهای گارد ملی را برای حفظ امنیت ساختمان‌های دولتی در مرکز این ایالت‌ها بسیج کرده‌اند.

پس از حمله مرگبار به کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه، بیم آن می‌رود که تظاهرات خشونت‌آمیز درگیری از سوی گروه‌های افراطی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا برگزار شود و این گروه‌ها از خشم هواداران ترامپ نسبت به نتیجه انتخابات بهره‌برداری کنند.

روز شنبه تظاهرات پراکنده‌ای در برخی ایالت‌ها برگزار شد و اغلب آنان بدون هیچ درگیری به پایان رسید. اما نیروهای امنیتی آمریکا درباره تظاهرات روز یکشنبه نگرانند، زیرا از چند هفته پیش جنبش ضد دولتی بوگالو در حال تدارک برای برگزاری تجمعاتی در همه پنجاه ایالت آمریکاست. 

در حالی که برخی از ایالت‌ها حصارها یا نرده‌های امنیتی را در مراکز ایالت‌های خود قرار داده‌اند، ایالت‌های تگزاس و کنتاکی محوطه کنگره‌های ایالتی را به روی عموم مسدود کرده‌اند.

در واشینگتن، پایتخت آمریکا نیز خیابان‌های اطراف کنگره این کشور بسته شده و نیروهای گارد ملی در مرکز شهر مستقر شده‌اند. پیشتر مقامات این شهر گفته‌اند، با آن که ۱۵ هزار گارد ملی مسلح به حالت آمده‌باش درآمده‌اند، اما ممکن است شمار بیشتری از آن‌ها فراخوانده شوند.

در کنتیکت، یک سخنگوی پلیس این ایالت اعلام کرد نیروهای گارد ملی برای تظاهرات حدود دو هزار نفر که پیش‌بینی می‌شود اغلب آنان طرفدار ترامپ باشند در محوطه کنگره ایالتی در شهر هارتفورد، مرکز این ایالت به حالت آماده باش درآمده‌اند.

این مقام پلیس گفت با وجود آنکه تهدید خاصی صورت نگرفته، اما «ما برای احتمال هر اتفاقی آماده هستیم. ما هیچ اقدام خشونت‌آمیز را تحمل نمی‌کنیم.»

به گزارش رویترز، با این حال مشخص نیست که حضور پرشمار نیروهای امنیتی بتواند برخی از تظاهرکنندگان را به ماندن در خانه‌های خود مجاب کند. 

رهبران دموکرات چهار کمیته کنگره آمریکا روز شنبه اعلام کردند پس از مرور حوادث حمله به کنگره در روز ششم ژانویه، با اف‌بی‌آی و دیگر سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا مکاتبه کردند و از آنان درباره تهدیدها و نقش احتمالی نفوذ خارجی پرسیده‌اند.

پیشتر اداره ویژه تامین امنیت ملی رویدادهای خاص، تدابیر امنیتی را از روز ۱۳ ژانویه حاکم کرده است. فعالیت این سازمان در مراسم مهمی چون تحلیف ریاست‌جمهوری، نشست‌های بین‌المللی و یا مسابقات «سوپربول» آمریکا عادی است، اما این که از چندین روز قبل از موعد، مقررات منع تردد را حاکم سازد، اقدام کم‌سابقه‌ ارزیابی شده است.

موریل باوزر، شهردار واشینگتن گفت که خشونت‌های هفته گذشته در ساختمان کنگره، «روش هماهنگی ما برای آماده‌سازی پنجاه‌ونهمین مراسم سوگند ریاست جمهوری را تغییر داده است.»

قرار است روز چهارشنبه مراسم تحلیف جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا در واشینگتن برگزار شود؛ مراسمی که ترامپ اعلام کرده در آن شرکت نخواهد کرد.

با این حال، ترامپ پس از تصویب طرح استیضاح خود در مجلس نمایندگان آمریکا در یک پیام ویدیویی، خواستار اتحاد مردم و پرهیز آنها از خشونت شد.

تازه چه خبر؟
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More