آغاز رسیدگی به اتهامات ده شهروند ایرانی در نقض تحریم‌ها و ۳۰۰ میلیون دلار تراکنش پنهانی در آمریکا | ایران اینترنشنال

آغاز رسیدگی به اتهامات ده شهروند ایرانی در نقض تحریم‌ها و ۳۰۰ میلیون دلار تراکنش پنهانی در آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای از آغاز بررسی شکایتی علیه ۱۰ شهروند ایرانی به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

طبق این بیانیه، این افراد از طریق بیش از ۷۰ شرکت‌ در لس‌آنجلس، کانادا، هنگ‌کنگ و امارات به مدت ۲۰ سال تراکنش‌هایی را که ارزش آنها در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بوده مخفی کرده‌اند، از جمله اینکه دو نفت‌کش ۲۵ میلیون دلاری برای جمهوری اسلامی خریده‌اند.

طبق این بیانیه، این افراد درصورت محکومیت با ۲۰ سال زندان مواجه خواهند شد. همچنین روز جمعه شکایت دیگری نیز برای مطالبه خسارتی به مبلغ بیش از ۱۵۷ میلیون از این افراد ارائه شد.

این بیانیه‌ افزود: «اشتباه نکنید، وزارت دادگستری از کلیه ابزارهای لازم استفاده خواهد کرد تا توانایی رژیم ایران را در استفاده از سیستم مالی آمریکا برای حمایت از اقدامات مخرب خود محدود کند.»

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، متهمان بیش از ۷۰ شرکت ظاهری، کسب‌وکار خدمات پول و صرافی تاسیس کردند که اغلب آنها پرسپولیس و روسکو نام داشتند.

طبق این بیانیه متهمان با آگاهی از تحریم‌های ایران این تراکنش‌ها را انجام داده‌اند. به عنوان مثال، در یک مکاتبه ایمیلی متهمان در مورد تلاش‌های دولت آمریکا برای مختل کردن شبکه مالی بین‌المللی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، که هدف از آن مخفی کردن سرمایه‌گذاری‌ها از مردم ایران و قانونگذاران بین‌المللی است، گفت‌وگو کرده‌اند.

این بیانیه افزود: گفته می‌شود چند نفر از متهمان کارمند موسسه خدمات مالی پرسپولیس در لس‌آنجلس بوده‌اند که این موسسه از ۱۹۹۹ به مدت چند سال در انتقال وجوه دلاری برای جمهوری اسلامی نقش داشت و پس از محکوم شدن یکی از مدیران این موسسه در سال ۲۰۰۳، این چند متهم از آمریکا خارج شده و برای ادامه فعالیت‌های خود به کانادا و امارات رفتند.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، چند نفر از متهمان در سال ۲۰۱۶ برای تکمیل یک تراکنش با یک تولیدکننده تجهیزات کره جنوبی، در «توطئه‌ای» برای وایر کردن میلیون‌ها دلار از طرف ایران شرکت داشته‌اند.

بر اساس این بیانیه، در این تراکنش چهار نفر از متهمان از تولیدکننده کره جنوبی توصیه کرده‌اند در کارهای ادارای با سایر موسسات مالی نمای از ایران برده نشود.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More