آغاز رای‌گیری شورای امنیت در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران | ایران اینترنشنال

آغاز رای‌گیری شورای امنیت در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه نشست خود در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، از آنجا که نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به‌دلیل شیوع کرونا مجازی برگزار می‌شود، اعضا برای رای‌گیری ۲۴ ساعت وقت دارند. نتایج این رای‌گیری در جلسه روز جمعه این شورا اعلام خواهد شد.

پیش از نشست شورای امنیت، کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، از کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان خواست تا برای حصول اطمینان از تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی، ابتکار عمل را به دست بگیرند.

کرفت با ابراز تاسف از این‌که کشورهای اروپایی هنوز پیشنهاد مکتوبی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارایه نکرده‌اند، گفت: «باید صادقانه بگویم صبرمان دارد تمام می‌شود.»

یکی از سخنگویان دولت بریتانیا در واکنش به اظهارات کلی کرفت گفت که لندن با دو شریک اروپایی خود و نیز اعضای شورای امنیت در حال تعامل است. نمایندگان آلمان و فرانسه از اظهار نظر خودداری کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، ایالات متحده هنوز موفق نشده حمایت دست‌کم ۹ عضو از ۱۵ عضو این شورا را برای پیش‌نویس قطعنامه خود به دست آورد. حتی اگر واشینگتن بتواند حمایت تعداد کافی از اعضای این شورا را به دست آورد، چین و روسیه که دارای حق وتو هستند اعلام کرده‌اند که با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالف هستند.

در نتیجه، ناظران شانس آمریکا را برای به تصویب رساندن این قطعنامه ناچیز ارزیابی می‌کنند. ایالات متحده در نظر دارد در صورت شکست این قطعنامه در شورای امنیت، به موجب قطعنامه دیگری از شورای امنیت که برجام را تایید کرده برای بازگرداندن خودکار تحریم‌ها علیه ایران به سازوکار ماشه متوسل شود.  

در مقابل، بسیاری بر این باوردند از آنجا که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از برجام خارج کرده، واشینگتن دیگر عضوی از این توافق به شمار نمی‌آید و صلاحیت حقوقی برای متوسل شدن به سازوکار ماشه را ندارد.

به گزارش فایننشال تایمز، آمریکا عصر پنج‌شنبه دلایل حقوقی خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را میان اعضای شورای امنیت منتشر کرد. در این سند شش صفحه‌ای عنوان شده که آمریکا «صراحتا حق دارد» که به موجب همان قطعنامه سازمان ملل که برجام را تایید کرده، مکانیسم ماشه را فعال کند.

در سند آمریکا عنوان شده هر نظری که «مخالف» نظرات حقوقی آمریکا در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باشد «سابقه‌ای خطرناک را به جای می‌گذارد که اثرگذاری کلیه تصمیم‌های شورای امنیت را مورد تهدید قرار خواهد داد.»

 

تازه چه خبر؟
در واکنش به استعفای مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان، خبرگزاری فرانسه به نقل از اطرافیان امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نوشت: «این یک خیانت از طرف...More
خبرگزاری تسنیم گزارش داد که علاوه بر پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس،‌ ۳۰۰ میلیون تومان نیز به آنان وام داده شده است. به نوشته این خبرگزاری...More
فرزند مهدی کروبی خبر داد که مهره کمر پدرش پس از زمین خوردن آسیب دیده و قرار است روز یک‌شنبه ششم مهر عمل جراحی شود. حسین کروبی گفت که اواخر هفته گذشته...More
رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران، برای گذراندن محکومیتشان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به...More
مرکز آمار ایران نرخ تورم شهریورماه را ۲۶ درصد اعلام کرد. تورم نقطه به نقطه در این ماه نیز به ۳۴/۴ درصد گزارش شد. مسعود شفیعی، رییس سازمان مدیریت و...More