آغاز انتخابات پارلمان اروپا از بریتانیا و هلند | ایران اینترنشنال

آغاز انتخابات پارلمان اروپا از بریتانیا و هلند

انتخابات پارلمان اروپا، روز پنج‌شنبه دوم خرداد، با برگزاری انتخابات در دو کشور بریتانیا و هلند آغاز شد و قرار است تا روز یکشنبه پنجم خرداد در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار شود.

در مجموع، بیش از۴۰۰ میلیون اروپایی واجد رأی دادن در انتخابات پارلمان اروپا هستند. آنان قرار است ۷۵۱ عضو این پارلمان را طی امروز و سه روز آینده انتخاب کنند.

پس از هلند و بریتانیا، انتخابات پارلمان اروپا در روز جمعه در دو کشور ایرلند و جمهوری چک برگزار خواهد شد و اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز یکشنبه این انتخابات را برگزار خواهند کرد.

ویژگی بارز این دوره از انتخابات پارلمان اروپا، اوج‌گیری و رشد بی‌سابقه احزاب ناسیونالیست و ضداتحادیه اروپا در کشورهای عضو این اتحادیه است. به طوری که بیم آن می‌رود که توازن قوا در پارلمان اروپا را برهم زند.

اکنون احزاب راست میانه طرفدار اتحادیه اروپا و احزاب سوسیالیست، دو جبهه اصلی پارلمان اروپا را تشکیل می‌دهند، ولی ممکن است پس از انتخابات کنونی پارلمان اروپا، احزاب ضداروپای واحد، وزن سیاسی بیشتری به دست آورند.

به عنوان نمونه، در نظرسنجی‌های فرانسه، حزب راست افراطی مارین لوپن که خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپاست، از حزب حاکم به رهبری امانوئل مکرون که از مدافعان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، جلو افتاده است.

در هلند نیز نخست وزیر این کشور از هلندی‌ها خواسته با حضور قاطع خود در انتخابات مانع راهیابی حزب عوامگرا و ضداروپایی این کشور به پارلمان اروپا شوند.

در نظرسنجی‌ها در هلند، حزب FvD که ضداتحادیه اروپاست، ممکن است پنج کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست آورد.

بریتانیایی‌ها نیز در شرایطی به پای صندوق‌های رأی می‌روند که موضوع خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بریتانیا را به دو پاره تقسیم کرده است.

بریتانیا قرار بود در ۲۹ مارس گذشته از اتحادیه اروپا خارج شود، اما رأی منفی سه باره نمایندگان مجلس بریتانیا به توافق خروج میان ترزا می و بروکسل موجب شد که این خروج به حداکثر ۳۱ اکتبر موکول شود.

اگر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قطعی شود و این کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا نباشد، نمایندگانی که امروز در این کشور برای پارلمان اروپا انتخاب می‌شوند، فقط چند هفته بر کرسی‌های پارلمان اروپا خواهند نشست.

نتایج انتخابات پارلمان اروپا تا پیش از برگزاری در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام نخواهد شد.

نمایندگان پارلمان اروپا برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شوند. 

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More