آسوشیتد پرس: اسرائیل در حال ساخت‌‌وساز جدید در سایت هسته‌ای خود است | ایران اینترنشنال

آسوشیتد پرس: اسرائیل در حال ساخت‌‌وساز جدید در سایت هسته‌ای خود است

 

 خبرگزاری آسوشیتدپرس با تحلیل تصاویر ماهواره‌ای از ساخت‌وسازی عظیم در سایت مخفی هسته‌ای اسرائیل خبر داد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، حفاری به وسعت یک زمین فوتبال و «به احتمال فراوان به عمق چند طبقه‌» در چند متری رآکتور مرکز تحقیقات هسته‌ای شیمون پرز نگو در نزدیکی شهر دیمونا انجام شده است. آسوشیتدپرس نوشته به نظر می‌رسد این بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وساز طی چند دهه گذشته در این محل باشد.

 

 

با پلوتونیوم تولید این تاسیسات، تصور می‌شود اسرائیل یکی از ۹ کشور مجهز به سلاح اتمی است.

آسوشیتدپرس نوشته مشخص نیست ساخت‌وساز در حال انجام در این سایت با چه هدفی صورت می‌گیرد و دولت اسرائیل هم به سوالات این خبرگزاری در زمینه سایت مورد نظر پاسخ نداده است. 

اسرائیل داشتن سلاح‌های اتمی را در چارچوب سیاست «ابهام هسته‌ای» تایید نکرده و انکار هم نمی‌کند. این کشور جزو کشورهایی است که هرگز به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نپیوسته‌اند.

این ساخت‌وسازها در حالی انجام می‌شود که اسرائیل در زمان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو انتقاد شدیدی از برنامه هسته‌ای ایران داشته است.

اسرائیل سایت دیمونا را در اواخر دهه ۱۹۵۰ به صورت مخفیانه و با کمک فرانسه در صحرای نزدیک دیمونا، در حدود ۹۰ کیلومتری جنوب بیت‌المقدس ساخت.

آسوشیتدپرس نوشته اسرائیل هدف نظامی این سایت‌ را سال‌ها از آمریکا پنهان کرده بود و از آن به عنوان کارخانه نساجی یاد می‌کرد.

با توجه به محرمانه بودن این برنامه، هنوز مشخص نیست که چه تعداد سلاح در اختیار اسرائیل قرار دارد. تحلیلگران تخمین می‌زنند که اسرائیل حداقل برای ۸۰ بمب اتمی مواد کافی دارد. 

برای چند دهه‌ طرح تاسیسات دیمونا ثابت باقی مانده بود، با این حال هفته گذشته هیاتی بین‌المللی در دانشگاه پرینستون اشاره کرد که «ساخت‌وساز جدید» قابل توجهی را از طریق تصاویر ماهواره‌ای موجود مشاهده کرده است، اگرچه جزئیات کمی در این تصاویر وجود دارد.

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More