آسوشیتدپرس: دولت بایدن لغو بخشی از تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران را بررسی می‌کند | ایران اینترنشنال

آسوشیتدپرس: دولت بایدن لغو بخشی از تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران را بررسی می‌کند

آسوشیتدپرس به نقل از چند مقام کنونی و سابق آمریکا و چند منبع آگاه گزارش داد دولت بایدن با هدف بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش در برجام، در حال بررسی این گزینه است که بخش عمده تحریم‌های شدیدی دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کند.

طبق این گزارش، مقامات آمریکایی از توضیح اینکه کدام تحریم‌ها لغو می‌شوند خودداری کرده‌اند، اما تاکید کردند واشینگتن آماده است تحریم‌های غیرهسته‌ای، از جمله تحریم‌های مربوط به حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشک بالستیک و نقض حقوق بشر را لغو کند.

آسوشیتد پرس همچنین به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده آماده است علاوه بر تحریم‌های هسته‌ای، آن دسته از تحریم‌هایی را که باعث شود ایران نتواند به منافع پیش‌بینی شده خود در برجام برسد را، از جمله دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم مالی بین‌المللی و تراکنش با دلار، بردارد.

مارک دوبوویتز، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، گفت: دولت بایدن در نظر دارد ده‌ها میلیارد دلار به حکومت ایران بدهد، حتی اگر لازم باشد تحریم‌های اشخاص کلیدی در حمایت از تروریسم و توسعه برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی را بردارد.

دوبوویتز افزود: دولت بایدن همچنین در نظر دارد به حکومت ایران اجازه دسترسی غیرمستقیم به سیستم مالی آمریکا را بدهد، تا شرکت‌های بین‌المللی از این طریق بتوانند تراکنش‌های خود را با ایران انجام دهند.

تام کاتن، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «روابط ایران و آمریکا در جهتی بسیار خطرناک پیش می‌رود.»

او افزود: «به‌ نظر می‌رسد جو بایدن تلاش می‌کند در مذاکرات هسته‌ای وین به آیت‌الله‌ها تسلیم شود، ولی مطمئن نیستم آیت‌الله‌ها آماده باشند تسلیم شدن او را بپذیرند.»

تام کاتن «تحرکات خطرناک» اخیر قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را با مذاکرات هسته‌ای مرتبط دانست و گفت: ایران قصد دارد با تهدید کشتی‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای اهرم‌های فشار بیشتری علیه بایدن و آمریکا به دست آورد.

کاتن گفت: «اگر این تحرکات به درگیری منجر شود، نیروی دریایی آمریکا با سرعت می‌تواند این درگیری را به پایان برساند.»

این نماینده جمهوری‌خواه خاطرنشان کرد: «آنچه غیرقابل اعتماد است، مسیر مذاکرات هسته‌ای است که طی آن ایران امتیاز می‌گیرد و سرکوب مردم ایران و اقدامات تهاجمی و تروریستی تهران، نادیده گرفته می‌شود.»

کاتن گفت فایل صوتی منتشر شده از ظریف نشان می‌دهد مذاکره‌کنندگان ایران در وین هیچ اختیاری ندارند و تصمیم با روحانیون و نظامیان است.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More