آتش‌سوزی گسترده تانکرهای سوخت در مرز افغانستان و ایران | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی گسترده تانکرهای سوخت در مرز افغانستان و ایران

 

مقام‌های ایران و افغانستان اعلام کردند ده‌ها تانکر سوخت ظهر روز شنبه در گمرک اسلام‌قلعه افغانستان در نزدیکی مرز ایران آتش گرفتند. گزارش شده که این آتش‌سوزی تاکنون ده‌ها مصدوم به جا گذاشته است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یونس قاضی‌زاده، رییس اتاق بازرگانی ولایت هرات که این گمرک مرزی در آن واقع است، اعلام کرد: «بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون پر از گاز و بنزین آنجا بودند و ما موفق شدیم تعدادی از آنها را نجات دهیم، اما بسیاری از آنها آتش گرفتند.»

او با تخمین میلیون‌ها دلار خسارت در پی این آتش‌سوزی، ادامه داد: «آتش‌سوزی به حدی گسترده است که کسی نمی‌تواند به آن نزدیک شود، حتی به یک کیلومتری آن.»

 

 

به گفته او، آتش‌نشانان ایرانی برای کمک به خاموش کردن آتش به محل اعزام شده‌اند و کمک‌های هوایی نیز درخواست شده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از وحید قتالی، والی هرات نوشت علاوه بر نیروهای ایرانی، از نیروهای ناتو در افغانستان نیز برای خاموش کردن آتش، درخواست کمک شده است.

او گفت که این آتش‌سوزی به زیرساخت‌های برق در این منطقه خسارت وارد کرده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات نیز گفت: «حریق در اداره گمرک اعلام شد و سوخت وارداتی و تانکرهای پارک‌شده را به آتش کشید.» او با این حال تاکید کرد که هنوز منشاء این آتش‌سوزی مشخص نیست.

بر اساس اعلام ابراهیم محمدی، مدیر خدمات آمبولانسی هرات، ۱۷ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند و برخی از آنان دچار سوختگی شدیدند. او گفت: «ما فکر می‌کنیم که تعداد بیشتری بر اثر این آتش‌سوزی مصدوم شده‌اند.»

اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام غربی که وضعیت را زیر نظر دارد، از مصدوم شدن دست‌کم ۶۰ نفر خبر داده است. این خبرگزاری نوشت که بر اساس اولین گزارش‌ها، آتش‌سوزی از انفجار یک تانکر آغاز شد.

محسن نجات، یک مقام اورژانس ایران نیز به صداوسیما گفت ۲۱ آمبولانس و ۲۰ کامیون آتش‌نشانی به محل اعزام شده است.

همچنین حسین آخوندزاده مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به ایسنا گفت: «طبق اطلاعات جمع آوری شده از مسئولان گمرک اسلام قلعه افغانستان متاسفانه بالغ بر ۳۰۰ خودروی حامل سوخت گاز، گازوئیل و بنزین منفجر شده که اطلاعات درست و دقیقی از رانندگان آن‌ها در دست نیست.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم گفت: «با هماهنگی وزارت امور خارجه و مرزبانی و سایر دستگاه‌های ذیربط مرز اسلام قلعه – دوغارون به روی کامیون‌ها، خودروها و افرادی که برای گریز از آتش‌سوزی به سمت مرزهای کشورمان گریخته بودند باز نگه داشته شد.»

او گفت تاکنون گزارشی درباره مصدوم شدن اتباع ایرانی در این حادثه دریافت نشده است.

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دود سیاه و غلیظی از کامیون‌های در حال سوختن بلند می‌شود.

گمرک اسلام‌قلعه در ۱۲۰ کیلومتری شهر هرات واقع است و یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های مرزی در افغانستان به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More