آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان در یونان دستکم ۲ کشته بر جا گذاشت | ایران اینترنشنال

آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان در یونان دستکم ۲ کشته بر جا گذاشت

آتش‌سوزی یکشنبه شب در یک اردوگاه پناهجویان واقع در جزیره لسبوس در نزدیکی مرز یونان و ترکیه دست‌کم دو کشته بر جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آتن به نقل از منابع پلیس، قربانیان آتش‌سوزی در اردوگاه موریا یک زن و یک کودک بودند. 

این خبرگزاری افزود جسد زن به یک بیمارستان عمومی در جزیره منتقل شد و جسد کودک تحویل مقام‌های رسمی شده است.

در مورد تعداد کشته‌شدگان، آمار دقیقی ارائه نشده است. خبرگزاری فرانس‌پرس یه نقل از یک شاهد عینی تعداد قربانیان را سه نفر گزارش کرد. 

به نوشته این خبرگزاری، حریق به شش یا هفت کانتینر که به‌عنوان سرپناه استفاده می‌شد سرایت کرد. 

 هواپیماهای آب‌پاش موفق به مهار حریق شدند اما ساکنان اردوگاه که از این حاثه خشمگین بودند اعتراض کردند که نیروهای پلیس برای آرام کردن آنان گاز اشک‌آور شلیک کردند. 

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد این اعتراضات پس از وقوع دو حریق جداگانه، یکی در داخل و یکی در خارج اردگاه موریا شکل گرفته است. این دو آتش‌سوزی به فاصله ۲۰ دقیقه از یکدیگر رخ داد.

علیرغم اعلام پلیس مبنی بر آرام بودن اوضاع، نیروهای کمکی سوار بر هواپیماهای سی ۱۳۰ ارتش عازم اردوگاه شدند.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار پناهجو ساکن اردوگاه موریا هستند در حالی که ظرفیت این اردوگاه تنها ۳ هزار نفر است. با چادرهایی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای حدود ۸ هزار نفر در آنجا مستقر کرده است، اردوگاه چهره شهرک به خود گرفته است. ۵ هزار نفر  همچنان در کانتینر زندگی می‌کنند.

یونان میزبان ۷۰ هزار نفر پناهجو و عمدتا سوری است. با تشدید جنگ داخلی در سوریه، این پناهجویان از سال ۲۰۱۵ و از مسیر ترکیه به جزیره لسبوس رسیده‌اند.

بر اساس توافقی که در سال ۲۰۱۵ بین ترکیه و اتحادیه اروپا منعقد شد، ترکیه تلاش‌هایی را در جهت کاهش عبور پناهجویان به جزایر یونانی واقع در نزدیکی سواحلش در دستور کار قرار گرفته است.

با این حال در ماه‌های اخیر تعداد پناهجویانی که به جزیره لسبوس رسیده‌اند رو به افزایش بوده که این موضوع بار سنگینی را بر اردوگاه‌های واقع در جزایر یونان تحمیل می‌کند.

بیش از ۹ هزار نفر فقط در ماه اوت وارد جزایر یونان شده‌اند که بیشترین میزان در سه سال گذشته است.

دولت یونان روز یکشنبه اعلام کرد در حال بررسی پیش‌نویس قانون جدیدی برای رسیدگی به بحران پناهجویان و مهاجران است.

در همین حال، جورج گراپتریتیس، وزیر کشور یونان، گفت پناهجویان و مهاجران باید در اردوگاه‌هایی منطبق با شرایط انسانی زندگی کنند.

تازه چه خبر؟
جنت یلن، گزینه جو بایدن برای تصدی وزارت خزانه‌داری آمریکا، به نمایندگان سنا گفت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را بازنگری خواهد کرد. به...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۲۶ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف لوید آستین، نامزد تصدی پست وزارت دفاع، را از یک محدودیت قانونی معاف کرد تا او بتواند در...More
اتاق بازرگانی تهران از کاهش ۷۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه و کاهش ۲۷ درصدی واردات از این کشور خبر داد. در گزارش اتاق بازرگانی تهران آمده که ایران طی...More
وزش باد شدید و طوفان در مشهد منجر به سقوط درختان و تابلوهای تبلغاتی و راهنمایی رانندگی، قطع برق و وارد آومدن خساراتی به تعدادی از منازل و خودروها شد...More
معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. علیرضا معزی در...More