آتش‌بس در قره‌باغ دوامی نداشت؛ ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را متهم به نقض توافق کردند | ایران اینترنشنال

آتش‌بس در قره‌باغ دوامی نداشت؛ ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را متهم به نقض توافق کردند

پس از نقض آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که به میانجیگری آمریکا از بامداد دوشنبه برقرار شده بود، ترکیه برای حل دائمی مناقشه قره باغ  خواستار آغاز مذاکرات «گروه مینسک» زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل شد.

به گزارش رویترز، ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض توافق بشردوستانه متهم کردند. الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که می‌خواهد «با استفاده از روش‌های سیاسی و نظامی» مناقشه را حل کند.

علی‌اف همچنین از گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا انتقاد کرد. او گفت: «برای حدود ۳۰ سال، روسای مشترک گروه مینسک سعی کردند آذربایجان را به وضعیت انجماد در مناقشه راضی کنند، اما ما واقعیت جدیدی ایجاد کرده‌ایم. ما از این مذاکرات خسته شده‌ایم. مگر چه مدت می‌توانید مذاکره کنید.»

همزمان نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان هم در فیسبوک به این نکته اشاره کرد که او اعتقاد ندارد آذربایجان به حل مسالمت‌آمیز منازعه علاقه‌مند باشد. پاشینیان گفت: «مردم ارمنستان آماده امتیازات متقابل، حتی دردناک هستند، اما نه برای واگذاری قره‌باغ.»

این در حالی است که قدرت های جهانی می‌خواهند از جنگ گسترده‌تری كه ممكن است با ورود تركیه، كه حمایت شدیدی از آذربایجان دارد ، و روسیه كه پیمان دفاعی با ارمنستان دارد، جلوگیری كنند. درگیری‌های در نزدیکی خطوط لوله انتقال نفت و گاز آذربایجان به بازارهای بین‌المللی ، حساسیت‌ها را دو چندان کرده است.

توافق بر سر سومین آتش‌بس پس از مذاکرات جداگانه در واشنگتن بین مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده و وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در روز یک‌شنبه بدست آمد. اما تنها چند دقیقه پس از لازم الاجرا شدن آن، وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارمنی روستاهای مناطق ترتر و لاچین را گلوله باران کرده اند. البته مقامات قره باغ این موضوع را رد کردند.

پس از شکست سومین توافق آتش بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ترکیه روز دوشنبه از روسای مشترک گروه مینسک خواست تا روند مذاکره با هدف حل دائمی مناقشه قره‌باغ را آغاز کنند.

روزنامه دیلی صاباح چاپ ترکیه نوشت سخنگوی وزارت خارجه این کشور، حامی آکسوی در بیانیه‌ای گفت كه برای اینکه تلاش‌های گروه مینسک نتایج مشخص داشته باشد، لازم است كه نقض آتش‌بس اخیر توسط ارمنستان را در نظر گرفت و گفت‌وگوهایی را زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل و با توجه به قطعنامه های این شورا در مورد این موضوع و قوانین بین‌المللی آغاز کرد.

ارمنستان اعلام کرده است که در جریان این درگیری‌ها تاکنون ۴۱ غیرنظامی در قره باغ و ۹۷۴ سرباز کشته شده‌اند. از سوی دیگر آذربایجان نیز می‌گوید  ۶۵ غیرنظامی آذربایجانی کشته و ۲۹۷ نفر زخمی شده‌اند اما هنوز جمهوری آذربایجان تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است.

 

تازه چه خبر؟
محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران، می‌گوید با افزایش قیمت‌‌ها و کاهش تعداد مسافران، قیمت تمام‌شده بلیت مترو در این شهر به ۱۵ هزار تومان رسیده و سهم...More
در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است»...More
بنابر گزارش‌ها از افغانستان، انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در یک پایگاه نظامی در ولایت غزنی، روز یکشنبه به کشته شدن شماری از نیروهای ارتش این کشور منجر...More
روزنامه جمهوری اسلامی، در سرمقاله شماره یک‌شنبه خود با عنوان «زمان پالایش از درون است»، عملیات منجر به کشته شده محسن فخری‌زاده را «بسیار دقیق» توصیف...More