سرخط خبرها

 • کیس الیسون، دادستان مینه‌سوتا، درک شاوین، مامور پلیسی که زانوی خود را بر روی گردن جورج فلوید گذاشته بود، به قتل درجه دو متهم شده است
 • باراک اوباما در خطاب به جوانان رنگین پوست آمریکا: «شما مهم هستید، زندگی شما مهم است و رویاهای شما مهم است»
 • هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد کشورش محدودیت‌های سفر را از ۲۶ خرداد برای اروپا و شماری از کشورها لغو می‌کند
 • دولت آمریکا با تحریم‌ چهار شرکتی که گفته می‌شود در بخش نفتی ونزوئلا فعالیت دارند، فشار بر دولت نیکولاس مادورو را افزایش داد
 • ترکیه از تصمیم برای بازگشایی دروازه‌ مرزی گوربلاغ با ایران و خابور با عراق در هفته جاری خبر داد
 • پزشکان بریتانیایی بر روی استفاده از ایبوپروفن برای درمان مشکلات تنفسی مبتلایان به کرونا آزمایش می‌کنند
 • وب‌سایت عربی ایلاف به نقل از منابع محلی در عراق از ورود اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به عراق خبر داد
 • پلیس بازداشت‌کننده جورج فلوید به قتل درجه دو (شبه‌عمد) متهم شد و سه مامور دیگر هم بازداشت شدند
 • مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا: هفت شخص جدید را به فهرست محدودیت‌ها علیه کوبا اضافه کرده است
 • ونوس زرین‌خاک، عضو هیات دوچرخه‌سواری تهران حین تمرین بر اثر تصادف با یک خودرو جان‌باخت
 • محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو :تاخیر در تخصیص ارز مورد نیاز حوزه دارو تا پایان خرداد ماه جبران می‌شود
 • شمار بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان از ۱۶ هزار و ۶۰۰ نفر گذشت،شمار جان‌باختگان به ۶۱۳ نفر رسید
 • محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو: تاخیر در تخصیص ارز مورد نیاز حوزه دارو تا پایان خرداد ماه جبران می‌شود
 • شورای بین‌المللی پرستاران اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ پرستار در سراسر دنیا جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : IranIntl@ * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: bama@iranintl.com

۱۰ شهروند در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر در مجموع به ۱۰۰ سال و ۴ ماه زندان محکوم شدند

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در حکمی، علی‌اصغر حسنی‌راد، علی‌اصغر حسنی‌راد، همایون پرهیزکار، امیر پورنگ سرمدی طهرانی، مریم سامقانی، علیرضا حاتمی، عطاالله رضایی، ساسان نیک‌نفس، علی مطلبی، یاسین جمالی کسرینه و سعیده قربانعلی را به اتهام‌هایی مانند «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبری»، به ۱۰۰ سال و ۴ ماه زندان و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم کرد.

بر‌اساس دادنامه صادره، احکام زندان و محرومیت‌های اجتماعی این ۱۰ شهروند را پیش‌تر دادگاه بدوی صادر کرده بود و شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر استان تهران، به ریاست قاضی زرگر، آن را عینا تایید کرد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های این افراد روز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸، در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی صلواتی، برگزار شده بود.

بر‌اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۵۳ زندان و دو سال محرومیت اجتماعی در مورد این افراد اعمال خواهد شد.

دادگاه تجدید‌نظر در مورد اتهام حسنی‌راد و پرهیزکار مبنی بر «توهین به مسئولان»، به‌دلیل نبودِ شاکی خصوصی، مجازات ۷۴ ضربه شلاق را حذف و حکم برائت از این اتهام را برای این دو شهروند صادر کرد.

خالد پیرزاده و رضا محمدحسینی، از دیگر بازداشت‌شدگان مرتبط با این پرونده، به حکم قاضی مقیسه، رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، در مجموع به ۲۳ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده بودند که این حکم پس از اعتراض این افراد، به دادگاه تجدید‌نظر ارسال شد و برای صدور رای قطعی، در دست رسیدگی است.

ماموران امنیتی این افراد را در بازه زمانی اردیبهشت‌ماه تا مرداد‌ماه ۱۳۹۸، در شهرهای تهران، قم، گرگان، نوشهر، تنکابن، بابلسر، تربت حیدریه و شهریار بازداشت و برای بازجویی و اعتراف‌گیری به بازداشتگاه‌های امنیتی در استان‌های تهران و قم منتقل شده بودند.

در گزارش ماموران امنیتی، مصادیق اتهام‌های این افراد حمایت از نظام پادشاهی از طریق فعالیت در رسانه‌های اجتماعی، پخش تراکت، شعار‌نویسی و اسکناس‌نویسی عنوان شده است. پس از طی مراحل بازجویی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت اوین، اکثر بازداشت‌شدگان این پرونده را بازپرس نصیر‌پور تفهیم اتهام کرد.

غیر از خالد پیرزاده، رضا محمدحسینی و علی‌اصغر حسنی‌راد که کماکان در بند ۴ زندان اوین به سر می‌برند، باقی بازداشت‌شدگان پس از پایان مراحل بازجویی و باز‌پرسی، با تامین وثیقه، به‌صورت موقت از زندان آزاد شده‌اند.

 

همایون پرهیزکار و علی‌اصغر حسنی‌راد محکوم به ۷/۵ سال حبس تعزیری

این دو شهروند به اتهام‌های «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبری» و «توهین به مسئولان» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، در مجموع به ۱۶ سال و ۷ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند که شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر در مورد اتهام «توهین به مسئولان»، به‌دلیل نبودِ شاکی خصوصی، مجازات ۷۴ ضربه شلاق این افراد را حذف و باقی احکام دادگاه بدوی را عینا تایید کرد. بر‌اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۷/۵ سال حبس تعزیری، در مورد هر یک از این افراد اجرا خواهد شد.

پرهیزکار را نیروهای امنیتی روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸، در نوشهر، «با خشونت فیزیکی» بازداشت کردند و برای بازجویی به بند یک‌ـ‌الف اطلاعات سپاه پاسداران منتقل و در مردادماه، با تامین وثیقه، به‌صورت موقت آزاد شد. 

 

یاسین جمالی کسرینه و علیرضا حاتمی؛ اجرای حکم ۵/۵ سال حبس 

این دو شهروند به اتهام‌های «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبری» در دادگاه بدوی به ۱۴ سال و ۷ ماه زندان محکوم شدند که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر عینا تایید و بر‌اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۵/۵ سال حبس تعزیری آن، قابل اجراست. 

یاسین جمالی را ماموران امنیتی روز سوم تیرماه ۱۳۹۸، در تربت حیدریه بازداشت کردند و برای بازجویی به قم منتقل و در چهارم شهریور‌ماه، با تامین وثیقه، به‌صورت موقت آزاد شد. 

 

عطاالله رضایی، امیر پورنگ سرمدی طهرانی و ساسان نیک‌نفس محکوم به ۵ سال حبس تعزیری

این شهروندان با اتهام‌های «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» در دادگاه بدوی به ۸ سال زندان محکوم شدند که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر عینا تایید شد. بر‌اساس  ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۵ سال حبس تعزیری، در مورد هر یک از این افراد اجرا خواهد شد.

عطاالله رضایی را ماموران امنیتی در ۵ خرداد ۱۳۹۸، در قم بازداشت کردند و پس از طی مراحل بازجویی در بازداشتگاه‌های پلیس فتا در قم و بند یک‌ـ‌الف اطلاعات سپاه پاسداران، در ۴ شهریور‌ماه، پس از تفهیم اتهام، از بند چهار زندان اوین آزاد شد.

امیر پورنگ سرمدی را نیز روز پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸، ماموران امنیتی در بابلسر بازداشت و برای بازجویی به تهران و بازداشتگاه پاوا (پلیس اطلاعات و امنیت) منتقل کردند. او پس از پنج روز، به بند یک‌ـ‌الف اطلاعات سپاه منتقل و در شهریور‌ماه، با تامین وثیقه، به‌صورت موقت از زندان اوین آزاد شد. 

 

مریم سامقانی محکوم به ۵ سال حبس تعزیری 

مریم سامقانی در دادگاه بدوی به اتهام «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر عینا تایید و بر‌اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۵ سال حبس تعزیری، در مورد او اجرا خواهد شد.

این شهروند را ماموران امنیتی ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸، در محل کارش در شهرستان گرگان بازداشت کردند و برای بازجویی به بازداشتگاه وزرا و از آن‌جا به بند یک‌ـ‌الف اطلاعات سپاه پاسداران منتقل و در ۲۴ مرداد‌ماه، با تامین وثیقه، به‌صورت موقت از زندان آزاد شد.

 

علی مطلبی محکوم به ۵ سال حبس  

علی مطلبی را ظهر روز پنجشنبه پنجم تیر‌ماه ۱۳۹۸، چهار مامور امنیتی «با خشونت شدید فیزیکی» در مغازه‌اش در شهرستان تنکابن بازداشت کردند و برای بازجویی به بازداشتگاه پلیس فتا در قم منتقل و در ۵ مرداد‌ماه، با تامین وثیقه، از زندان اوین آزاد شد. این شهروند به اتهام «اجماع و تبانی علیه نظام» به ۵ سال زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر عینا تایید شد.

 

سعیده قربانی؛ اجرای حکم ۲ سال حبس تعزیری

سعیده قربانی را ساعت ۴ بعدازظهر جمعه ۱۴ خردادماه ۱۳۹۸، ماموران امنیتی (دو مرد و یک زن) پس از ورود به منزلش در شهریار و بازرسی و ضبط لوازم شخصی‌اش، بازداشت‌ و برای بازجویی به بازداشتگاه پلیس فتا در قم منتقل کردند و در مرداد‌ماه، با تامین وثیقه، از زندان آزاد شد.

این شهروند به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» در مجموع به ۳ سال زندان محکوم شد که با توجه به تایید نهایی این حکم و بر‌اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات، یعنی ۲ سال حبس تعزیری، در مورد او اجرا خواهد شد.

 

تحریم قاضی ابوالقاسم صلواتی و محمد مقیسه

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش‌تر قاضی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، و قاضی محمد مقیسه، رییس شعبه ۲۸، را به اتهام مجازات شهروندان دو‌تابعیتی و ایرانی به‌خاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمع، تحریم کرده بود.

این وزارتخانه روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸، با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که این دو قاضی «بر دادرسی ناعادلانه در دادگاه‌های نمایشی رژیم ایران نظارت کرده‌اند، که در آن‌ها روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالان سیاسی و اقلیت‌های قومی و مذهبی ایران به‌خاطر استفاده از حق آزادی بیان و تجمع، مجازات شده‌‌اند و به احکام طولانی‌مدت زندان، شلاق و حتی اعدام محکوم شده‌اند».

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
جیمز متیس، وزیر دفاع سابق در دولت دونالد ترامپ، در واکنش به تظاهرات ضد پلیس در ایالات متحده رییس‌جمهور آمریکا را به تفرقه‌افکنی در میان مردم و بی‌...بیشتر بخوانید
ونوس زرین‌خاک، عضو هیات دوچرخه‌سواری تهران روز چهارشنبه حین تمرین بر اثر تصادف با یک خودرو جان‌باخت. این دوچرخه‌سوار روز چهارشنبه در حال تمرین بود که...بیشتر بخوانید
علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، اعلام کرد که طی بیست و چهار ساعت گذشته با شناسایی ۶۴۴ بیمار جدید با آزمایش مثبت و ابتلای...بیشتر بخوانید
معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان وضعیت شیوع کرونا در سنندج را بحرانی توصیف کرد و با اعلام بازگشت محدودیت‌ها برای کنترل شیوع کرونا، گفت که با توجه...بیشتر بخوانید
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به آنچه «مشکلات تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی از سوی دولت و بانک مرکزی طی دو ماه گذشته» خواند، گفت...بیشتر بخوانید