گزارش «بنیاد دیدبان اینترنت» از پاکسازی وب از محتوای آزار جنسی کودکان در سال ۲۰۱۸ | ایران اینترنشنال

گزارش «بنیاد دیدبان اینترنت» از پاکسازی وب از محتوای آزار جنسی کودکان در سال ۲۰۱۸

 

در سال ۲۰۱۸ بیش از یکصد هزار ویدیو و عکس کودک‌آزاری و سوءاستفاده جنسی کودکان از فضای مجازی پاکسازی شده است. هر چند که این تنها بخش بسیار کمی از کل محتوای مشابه در وب است، اما در قیاس با تلاش‌های پیشین، با توجه به استفاده بیشتر و بهینه‌تر از تکنولوژی، این تلاش آغازی تازه بر مبارزه علیه انتشار و نمایش محتوای آزار جنسی کودکان در وب است.

در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال‌های گذشته در خصوص مبارزه با انتشار محتوای یاد شده در وب رکوردی تازه ثبت شده است. رکوردی که به نام «بنیاد دیدبان اینترنت» (IWF) ثبت شده است. این بنیاد در دوازده ماه گذشته، بیش از صد هزار صفحه اینترنتی را که محتواهایی شامل آزار جنسی یا شکنجه کودکان در خود داشته‌اند را از وب پاکسازی کرده است.

مقر این بنیاد در بریتانیا است و از معدود سازمان‌های دنیا است که در زمینه مبارزه با گسترش کودک‌آزاری در دنیا از طریق اینترنت فعالیت می‌کند.

 

در همین زمینه بخوانید: هوش مصنوعی گوگل در خدمت مقابله با سوءاستفاده جنسی از کودکان

 

طبق آمارهای منتشر شده از این بنیاد، در سال ۲۰۱۸ بیش از چهل درصد صفحاتی که توسط IWF از اینترنت پاکسازی شده‌اند، محتوای آزار جنسی کودکانی ۱۰ ساله یا کمتر را در خود داشته‌اند و بیش از ۱۳۰۰ مورد از این محتواها مربوط به نوزادان و خردسالان بوده است.

به گفته این سازمان، پاکسازی این نوع محتوا از وب در حال حاضر تنها به یک مولفه خاص محدود نمی‌شود و ترکیبی از فاکتورها برای شناسایی یک تصویر، ویدیو یا صفحه که محتوای غیرقانونی در خود دارد، مورد توجه است.

فِرِد لانگفورد (Fred Langford) قائم مقام این بنیاد می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه میزان محتوای [غیرقانونی مشابه] هنوز در اینترنت است. و هر چه مردم بیشتری به اینترنت دسترسی دارند، محتوای غیرقانونی بیشتری نیز در وب خواهد بود.»

برای لانگفورد و تیمش، محل دقیق خط مقدم نبرد با محتوای کودک‌آزاری جنسی نامشخص است. به گفته او: «ما برای توان عملیاتی بیشتر در این مرحله، به کارمندان بیشتری نیاز داریم.» اما استفاده از ابزارهای خودکار شناسایی این محتوای غیرقانونی، به بهبود کارایی این بنیاد کمک کرده است.

استفاده از این ابزارها تا ۵۰ درصد به بهبود عملکرد و کارایی بنیاد در شناسایی صفحات متخلف کمک کرده است. بااین‌حال و به گفته لانگفورد، «نباید از این بهبود چندان هیجان‌زده بود اما به‌هرحال استفاده از این سیستم جدید، در بهره‌وری بیشتر منابع‌مان موثر بوده است.»

بخش اعظمی از کار IWF تمرکز بر روی هفت هزار آدرسی است که مقصد اصلی تصاویر و ویدیوهای حاوی آزار جنسی کودکان هستند.

پیشتر، این لیست هر روزه به صورت دستی چک می‌شد و محتواهای تازه در آنها مورد بررسی قرار می‌گرفت اما در حال‌ حاضر این پروسه کاملا خودکار انجام می‌شود.

 

در همین زمینه بخوانید:‌ هفت میلیون کودک کار ایران در گفت‌وگو با حامد فرمند

 

«بنیاد دیدبان اینترنت» لیستی از ۳۲۰ هزار تصویر را در اختیار دارد که پایگاه عظیمی از داده از تصاویر غیرقانونی در زمینه یادشده است. یک نسخه از این مرکزداده در اختیار سایر سازمان‌ها و بنیادهای مشابه قرار داده شده تا در صورت انتشار مجدد و مکرر یک تصویر در هر آدرسی، امکان شناسایی خودکار و حذف آن سرعت گرفته و تسهیل شود.

برای بخشی از پروسه شناسایی خودکار تصاویر و ویدیوهای غیرقانونی، به تکنولوژی PhotoDNA تکیه شده است. این فن‌آوری شناسایی و جست‌وجو ویدیو و عکس توسط مایکروسافت ساخته شده است.

به گفته لانگفورد «اگر تنها یک تصویر مشکوک در صفحه‌ای پیدا شود، این فن‌آوری صفحه یاد شده را بازبینی می‌کند، چرا که به احتمال بسیار زیاد سایر تصاویر آن صفحه هم غیرقانونی هستند.»

در سال ۲۰۱۸ تنها در یک روز تیم IWF موفق به شناسایی و گزارش بیش از ۲۰۰۰ صفحه متخلف اینترنتی شدند که بدون کمک گرفتن از سیستم‌های خودکار و استفاده از تشخیص‌های پیشین امکان‌پذیر نبود.

 

در همین زمینه بخوانید:‌ ثبت ۱۶هزار کودک‌آزاری در ایران

 

با وجود بهبود عملکرد بنیاد به واسطه استفاده از ابزارها و تکنولوژی‌های تازه، منابع محدود «بنیاد دیدبان اینترنت»، با توجه به مقیاس و حجم کار کافی نیست.

از ۱۰۵ هزار و ۴۷ آدرس اینترنتی که توسط سیزده تحلیلگر IWF، جهت حذف، علامت‌گذاری و گزارش شده‌اند، ۸۲ درصد مربوط به سرویس‌های ذخیره و اشتراک عکس بوده‌اند که همکاری کافی برای حذف این محتواها از جانب آنها اعمال نمی‌شود. عدم پایبندی به قوانین کشورهای دیگر و عدم جرم‌انگاری محتوای غیرقانونی مرتبط با آزار جنسی کودکان، از جمله بهانه‌های سرویس‌های اشتراک فایل برای بی‌عملی در خصوص پاکسازی این محتوا از صفحات‌شان است.

«بنیاد دیدبان اینترنت» در حال حاضر با ۱۴۰ شرکت برای توسعه زیربنای تکنولوژی‌های شناسایی محتوای غیرقانونی آزار جنسی کودکان همکاری می‌کند. اما کماکان، جلوگیری از بارگذاری همه این نوع محتوا در اینترنت، غیرممکن است.

حداقل ۱۰ درصد از افراد قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی به شکل‌های مختلف آزار جنسی در کودکی و نوجوانی را تجربه می‌کنند و بیش از بیست درصد آنها قبل از ۸ سالگی با این مساله مواجه می‌شوند.

آزار جنسی کودکان و نوجوانان از مهمترین عوامل ترک تحصیل این گروه و بزهکاری آنها در جوانی و بزرگسالی است.

 

منبع: وایرد

 

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More