سرخط خبرها

 • مدیرعامل شرکت توتال فرانسه در نشست داووس اعلام کرد به زودی «شبکه سوخت» در عربستان ایجاد می کنند
 • مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی‌الاصل شبکه پرس‌تی‌وی که در آمریکا بازداشت شده بود، آزاد شد
 • تیراندازی در بانکی در ایالت فلوریدا دست‌کم ۵ کشته برجای گذاشت
 • خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا خود را رئیس‌جمهور موقت اعلام کرد
 • آمریکا ریاست جمهوری رهبرِ اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت
 • رئیس‌جمهور ونزوئلا در پی به رسمیت شناختن ریاست‌جمهوری خوآن گوآیدو از سوی آمریکا، روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرد
 • کوبا اقدام خوآن گوآیدو را «کودتا» خواند
 • درگیری‌ها در ونزوئلا دست‌کم ۴ کشته برجای گذاشت
 • اتحادیه اروپا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شد
 • پادشاه تایلند دستور برگزاری انتخابات پارلمانی را صادر کرد
 • نانسی پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمانی که دولت تعطیل باشد، سخنرانی در کنگره منتفی است
 • وزیر خارجه فرانسه از احتمال برقراری «ساز‌و‌کار مالی ایران» خبر داد
 • ماجدی، سفیر پیشین ایران در آلمان از عملیات خودسرها در خارج کشور انتقاد کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
اولین دادگاه برنده دو اسکار، پس از کوهی از اتهام‌های سوءاستفاده و تجاوز جنسی

کوین اسپیسی رودرروی اتهام «دست‌مالی» پسری نوجوان

 

کوین اسپیسی، هنرپیشه نام‌آشنای آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار، عاقبت پس از نزدیک به یک سال سکوت، در دادگاهی در نانتاکت در ایالت ماساچوست حاضر شد تا در برابر اتهام «دست‌مالی» جوانی آمریکایی از خود دفاع کند.

اسپیسی ۵۹ ساله متهم است که در سال ۲۰۱۶ میلادی و وقتی این جوان ۱۸ ساله بود، او را مست و سپس بدن او، از جمله آلت تناسلی‌اش، را «دست‌مالی» کرده است.

او در برابر این اتهام گفت که بی‌گناه است. قاضی در این جلسه اجازه داد تا اطلاعات موبایل این جوان در ماه‌های نزدیک به رخ دادن این اتهام در اختیار وکیل‌های اسپیسی قرار بگیرد.

این جوان می‌گوید فیلمی دارد که سوءرفتار اسپیسی را نشان می‌دهد، ولی وکیل‌های اسپیسی می‌گویند این فیلم «چیزی را ثابت نمی‌کند».

این جوان فرزند گوینده اخبار محلی در شهر بوستون، هِتِر اونرا، است. او سال گذشته در جلسه‌ای خبری، اعلام کرد که «اسپیسی بچه‌اش را مست» و سپس به او «تعرض» کرده است.

سن قانونی مصرف الکل در ایالت ماساچوست ۲۱ سال است. در بیشتر نقاط آمریکا، سن قانونی «آمیزش جنسی» ۱۶ سال تمام است بااین‌حال، رابطه افراد بالغ با نوجوانان زیر ۱۹ سال جرم محسوب می‌شود.

اسپیسی درخواست داده بود تا در این جلسه دادگاه حاضر نشود، ولی قاضی او را ملزم به حضور کرد.

 

 

چون محل وقوع این اتهام میخانه‌ای به‌ نام «کلاب کار» در نانتاکت بوده است، دادگاه در همین جزیره برگزار شد.

اسپیسی برای حضور در دادگاه با هواپیمای خصوصی به این جزیره آمد، که یکی از اقامتگاه‌های بخش ثروتمندتر جامعه آمریکا و به‌‌خاطر آرامشش شهره است.

پس از این جلسه مقدماتی، دو طرف بایستی تا ۴ مارس ۲۰۱۹ صبر کنند تا جلسات دادگاه شروع شود. اگر اسپیسی با این اتهام مجرم شناخته شود، با حداکثر پنج سال حبس روبه‌رو خواهد شد و نامش در فهرست «مجرم‌های جنسی (sex offender)» ثبت خواهد شد.

افرادی در این فهرست قرار می‌گیرند که به‌خاطر تجاوز یا سوءاستفاده جنسی، مخصوصا در رابطه با کودکان و افراد نابالغ، مجرم شناخته شده باشند. این افراد اگر جابه‌جا شوند و آدرس جدیدی داشته باشند، پلیس حضورشان را در محله تازه همراه با عکس و دلایل مجرمیتشان منتشر و نسبت به حضورشان به ساکنان محلی هشدار می‌دهد.

حضور اسپیسی در این دادگاه او را بار دیگر به صدر خبرهای جهان برگرداند، به‌خصوص که در بازگشت از دادگاه پلیس ماشینش را متوقف کرد، چون «سریع‌تر از سرعت مجاز» رانندگی می‌کرد.

اسپیسی را دست‌کم ۳۰ مرد به سوء‌رفتار جنسی متهم کرده‌اند و در بیشتر موارد، این افراد از او بسیار جوان‌تر بوده‌اند.

 

 

سقوط از اوج، پس از شکستن سکوت آنتونی رَپ

در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی، اسپیسی با درخشش در سریال «خانه‌ پوشالی House of Cards»، نسخه آمریکایی ساخت نتفلیکیس، در اوج بود. این سریال از طریق این شبکه اینترنتی در سرتاسر جهان پخش می‌شد و هم‌زمان او منتظر اکران تازه‌ترین فیلم‌هایش بود، که آنتونی رَپ سکوتش را شکست و اسپیسی از اوج به قهقرا پرتاب شد.

رَپ که در تازه‌ترین فصل سریال «پیشتازان فضا: کشف Star Trek: Discovery» بازی می‌کند، گفت وقتی ۱۴ سالش بود و اسپیسی ۲۶ ساله بود، در یک مهمانی، اسپیسی او را در حالت مستی یافته و «دست‌مالی» کرده است.

اسپیسی در مقابل در رسانه‌های اجتماعی‌اش گفت «این رویداد را به‌ خاطر نمی‌آورد» و اگر چنین چیزی رخ داده باشد، «رفتاری بی‌اندازه نامناسب در زمان مستی» بوده است.

رَپ می‌گوید وقتی ۱۴ ساله بود، همراه دوست ۱۷ ساله‌اش به یک کلاب رفته بودند و اسپیسی سر صحبت را با آن‌ها باز می‌کند و سپس آن‌ها را به آپارتمانش در بخش منهتن شهر نیویورک دعوت می‌کند.

آن‌ها مست می‌شوند و رَپ موقعی به‌ خودش می‌آید که دراز کشیده و «اسپیسی روی شکمش نشسته و او را می‌مالد».

رَپ سکوتش را در همراهی با جنبش «#من‌ـ‌هم MeToo #» شکست. این جنبش آزارها و تعرض‌های جنسی در محیط‌های کاری را افشا می‌کرد و در همراهی با آن، برخی از مطرح‌ترین ستاره‌های سینمای جهان نسبت به سوء‌رفتارهای جنسی که از آن‌ها شده صحبت کردند.

بیشتر این اتهام‌ها در‌نهایت به دادگاه نمی‌رسند، چون یا مدارک کافی و شاهد برایشان وجود ندارد یا در گذر زمان اثباتشان خیلی سخت شده است.

 

 

البته پس از آن‌که رَپ سکوتش را شکست، دیگران هم قدم پیش گذاشتند و اسپیسی را متهم کردند. از جمله هتر اونرا، که یک ماه پس از صحبت رَپ، سکوتش را شکست و از تعرض به پسرش صحبت کرد.

هم‌زمان با اوج گرفتن اتهام‌ها علیه اسپیسی، نتفیلیکس اسپیسی را از سریال «خانه پوشالی» کنار گذاشت و در آخرین فصل این سریال، فقط از عکس‌هایش استفاده شد. همچنین بخش عمده‌ای از فیلم «تمام پول‌های دنیا All the Money in the World» دوباره ضبط شد، تا کریستوفر پلامر به‌جای اسپیسی بازی کند و این فیلم بتواند پخش شود.

آخرین فیلم اسپیسی که پس از این اتهام‌ها در سینماهای آمریکا پخش شد، رکورد کم‌فروش‌ترین فیلم پرهزینه را از آن خود کرد. «کلاب پسرهای میلیاردر Billionaire Boys Club» فقط ۱۲۶ دلار بلیط فروخت.

نتفیلیکس همچنین جلوی پخش فیلم دیگری با بازی اسپیسی را گرفته است، در این فیلم او در نقش گور ویدال، نویسنده نام‌آشنای آمریکایی، بازی می‌کند. ویدال از اولین نویسندگان آمریکایی قرن بیستم است که آشکارا همجنس‌گرا بود و این قضیه را پنهان نکرده بود.

اسپیسی همچنان اتهام‌های وارده را رد می‌کند. او در ویدیویی با عنوان «رک باشیم»، که پیش از این دادگاه در صفحه اینستاگرامش منتشر شد، ادعا می‌کند این اتهام‌ها را علیه او ساخته‌اند تا او را از عرش به فرش بیندازند.