ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال در عربستان سعودی

 

مجلس شورای عربستان سعودی روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۷ قانون جدیدی را تصویب کرد که بر اساس آن ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال در این کشور ممنوع می‌شود.

بر اساس این قانون، افراد زیر ۱۸ سال نیز برای ازدواج به کسب اجازه از دادگاه احتیاج دارند.

دکتر هادی الیامی، رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای عربستان سعودی گفت که این قانون پس از انجام تحقیقات گسترده به مجلس شورا ارائه شده است.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورا گفت که قوانین جدید با هدف حفظ خانواده‌های سعودی و کاهش نرخ بالای طلاق تصویب شده‌اند.

الیامی همچنین گفت: «ازدواج زودهنگام می‌تواند سلامت افراد را در برخی موارد با مشکل مواجه کرده و احتمال طلاق را افزایش دهد.»

خالد الفخری، از اعضای جامعه ملی حقوق بشر نیز گفت این قوانین جدید با کنوانسیون حقوق کودک که عربستان سعودی آن را امضا کرده و نظام حفاظت از کودک در این کشور همسو است.

الشرق الوسط به نقل از محمد الوهیبی، دستیار حقوقی نوشت که ازدواج زودهنگام یکی از عوامل اصلی افزایش چشمگیر نرخ طلاق است. به گفته الوهیبی، این مشکل ناشی از عدم درک و آگاهی افراد کم سن و سال از مسيولیت‌پذیری ناشی از ازدواج در سنین پایین است.

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ایران روز ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ خبر داد که کمیسیون قضایی مجلس طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال را رد کرده است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، از رد لایحه مربوط به کودک-همسری در کمیسیون قضایی مجلس انتقاد کرد.

ابتکار در سفر خود با استان البرز به خبرنگاران گفت: « اگر سن ۱۳ سال برای ازدواج خوب است پس همه قوانین دیگر هم بر روی همین سن آورده شود تا کودکان ۱۳ ساله بتوانند رای دهند، گواهینامه بگیرند و درخواست طلاق دهند.»

 

تازه چه خبر؟
۳۸ دقیقه ۳۸ ثانیه پیش
کمپین فعالین بلوچ از مفقد شدن «حبیب الله سربازی» بنیانگذار این کمپین در محل سکونتش در ترکیه خبر داد. این کمپین در اطلاعیه ای اعلام کرد که «از شب...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲ دقیقه پیش
معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری باغملک از «آتش سوزی عمدی» در اراضی کشاورزی قلعه تل خبرد داد و گفت که در این آتش سوزی حدود ۱۵۰ هکتار از اراضی این...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۰ دقیقه پیش
دادستان بوشهر از شناسایی و بازداشت ۲ متهم به «کودک آزاری» در بوشهر و پلمب کارواش آنها خبر داد. علی حسن پور با اعلام این خبر در مورد جزئیات این حادثه...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۸ دقیقه پیش
مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت که در برخی شهرستان‌های این استان، تراکم دانش‌آموزان چنان افزایش یافته که «دیگر حتی جای نفس کشیدن در مدارس نیست.»...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۳۰ دقیقه پیش
مرتضی صفاری نطنزی، نماینده نطنز، بادرود و قمصر در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی درگذشت. صفاری نطنزی به سبب ابتلا به بیماری سرطان پانکراس در بیمارستانی...بیشتر بخوانید