معاون وزیر خارجه اوکراین در آستانه سالگرد کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، خواستار برقراری عدالت شد | ایران اینترنشنال

معاون وزیر خارجه اوکراین در آستانه سالگرد کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، خواستار برقراری عدالت شد

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در صفحه فیسبوک‌ خود از گفت‌وگو با بستگان کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در کشور کانادا خبر داد.

در این گفت‌‌وگو تعدادی از خانواده‌های سرنشینان پرواز پی‌اس۷۵۲ که با موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، حضور داشتند. معاون وزیر خارجه اوکراین تاکید کرد: «ما هدفی مشترک داریم؛ برقراری عدالت و محاکمه مسئولان این جنایت هولناک.»

معاون وزیر خارجه اوکراین همچنین افزود: «ما با استفاده از همه شبکه‌ها و رسانه‌های بین‌المللی وظایف ایران را یادآوری می‌کنیم: حصول اطمینان از تحقیقات فنی دقیق و بی‌طرفانه در مورد شرایط فاجعه، تعقیب همه مقامات و کارکنان، بدون در نظر گرفتن مقام و موقعیت آن‌ها، دادن تضمین به اینکه حوادث مشابه در آینده تکرار نخواهد شد و پرداخت غرامت مناسب به بستگان کشته‌شدگان، صرف نظر از ملیت آنها.»

معاون وزیر خارجه اوکراین همچنین تاکید کرد: «عدالت باید برقرار شود.»

پیش از این و در شانزدهم آذر سال‌جاری، علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران‌ اعلام کرد که حکم مقصران پرونده شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ پیش از فرا رسیدن سالگرد این حادثه در دی‌ماه صادر خواهد شد.

مقام‌های اوکراینی نیز گفته بودند که دولت ایران به آنها اعلام کرده که تعداد متهمان این حادثه شش نفر است. به گفته دادستانی کل اوکراین، مطابق اتهام‌هایی که به این افراد تفهیم شده حداکثر مجازات آنان سه سال حبس بود.

علی فدوی، همچنین گفته بود: «قول می‌دهیم که حکم قاضی برای مقصران در سقوط هواپیمای اوکراینی تا پیش از سالگرد این اتفاق ناگوار صادر و دیه و بیمه به نرخ بین‌المللی تا قبل از سالگرد شهادت ایرانیان در هواپیمای اوکراینی به خانواده‌ها پرداخت شود.»

قبل از سخنان فدوی اما روزنامه شرق به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد که ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی «از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد شد.»

در واکنش به این خبر، حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده‌ مردم کنند.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی ‌بامداد چهارشنبه ۱۸ دی چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. 

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری، سرانجام شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به این هواپیما را تایید کردند، اما گفتند که هدف قراردادن این هواپیما در اثر «خطای انسانی» بوده است.

 

تازه چه خبر؟
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با ۶ هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More
محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر «لزوم اعمال حاکمیت و الزام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌‎های خارجی به اجرای قوانین جمهوری اسلامی...More