سرخط خبرها

 • عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم
 • جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل: اگر جنگی رخ دهد شبکه‌های اجتماعی بسته خواهند شد
 • وزارت خارجه ایران آغاز گفت‌وگو با آمریکا را تکذیب کرد
 • مدیر شبکه پنج صدا و سیمای ایران به دلیل توهین یک مداح به اهل سنت برکنار شد
 • یک وکیل ایرانی‌تبار نقش خود در انتشار ویدیو علیه معاون پیشین صدراعظم اتریش را پذیرفت
 • یک شهروند بر اثر تیراندازی ماموران «لباس شخصی» در زاهدان کشته شد
 • نماینده فومن در مجلس: پسماندهای پتروشیمی های جنوب کشور در استان گیلان دفع می شود
 • وزارت اطلاعات: استفاده از کارتخوان در دفتر وزیر نفت از طرف کارمند اداری آن بوده است
 • رئیس جمهوری ایران خواستار اختیارات فرماندهی در شرایط جنگی شد
 • ظریف یک «معاهده عدم تعرض» را به کشورهای خلیج فارس پیشنهاد داد
 • مداح توهین کننده به مقدسات اهل سنت با قید وثیقه آزاد شد
 • عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه عمان در مسقط دیدار کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

مرگ نزدیک به نیمی از کودکان سرطانی بدون تشخیص و درمان بیماری

 

کودکان سرطانی زیادی در آسیا و آفریقا هستند که از آن‌ها غفلت می‌شود. عاقبتِ این کودکان «مرگ در خانه» است.

پژوهشی جدید حاکی از این است در اروپای غربی و آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۵، بیماری فقط ۳ درصد از کودکان مبتلا به سرطان تشخیص داده نشد، در حالی‌که بر اساس برآوردها، در آسیای جنوبی و آفریقای غربی این رقم به‌ترتیب به ۴۹ درصد و ۵۷ درصد می‌رسد.

به گفته زاکاری وارد، پژوهشگر اصلی این تحقیق، از دانشگاه هاروارد، «متاسفانه بسیاری از این کودکان بدون هیچ تشخیص و درمانی در خانه می‌میرند. حتی وقتی سرطان کودکان تشخیص داده شود، تعداد بسیار کمی از مرگ رهایی می‌یابند، اما در مورد کودکانی که سرطانشان اصلا تشخیص داده نشود این رقم به صفر می‌رسد.»

بسیاری از این کودکان برای مراقبت‌های بهداشتی با مشکلات بسیاری روبه‌رویند و حتی وقتی به پزشک دسترسی دارند، چه بسا علائم بیماری‌شان با بیماری‌های دیگری مثل سل یا مالاریا اشتباه گرفته شود.

وارد و همکارانش در نشریه لانسِت اُنکولوژی توضیح می‌دهند چگونه مدلی رایانه‌ای طراحی کردند که عواملی از جمله آمار مبتلایان به سرطان و نیز امکان دسترسی کودکان هر کشور به مراقبت‌های بهداشتی و تشخیص و درمان مناسب را نشان می‌دهد. در نتیجه موفق شدند تعداد سرطان‌های تشخیص داده‌ شده و نشده در کودکان ۲۰۰ کشور جهان را ثبت کنند.

بر اساس این مدل، در سال ۲۰۱۵ در کودکان زیر ۱۴ سال، ۳۹۷ هزار مورد سرطان دیده شده که شایع‌ترین نوعش لوسمی لنفاوی بوده است. اما سرطانِ فقط ۲۲۴ هزار نفرشان تشخیص داده شد، یعنی ۴۳ درصد از این موارد اصلا تشخیص داده نشد.

به گفت این پژوهشگرها، ۹۲ درصد از موارد جدید ابتلا به سرطان در کودکان کشورهایی با درآمد متوسط و پایین دیده می‌شود و به‌خصوص در کشورهای آفریقای غربی، این موارد بیشتر است.

بنا بر تخمین‌ها، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ میلادی، ۶/۷ میلیون کودک در جهان به سرطان مبتلا می‌شوند که بیماری ۲/۹ میلیون نفرشان تشخیص داده نخواهد شد.

اما به گفته زاکاری وارد، باز هم جای امیدواری وجود دارد. خبر خوش این است که گسترش پوشش بهداشت جهانی، که بسیاری از کشورها به آن متعهدند، به کودکان کمک می‌کند به سیستم بهداشت و سلامت دسترسی داشته باشند، هرچند ردیابی پیشرفت و توسعه این طرح نیازمند سرمایه‌گذاری برای ثبت آمار سرطان است.

اغلب گفته می‌شود در کشورهای در حال توسعه کودکان به سرطان دچار نمی‌شوند، در حالی‌که علت چنین برداشتی نبود یا کمبود آمار و اطلاعات در این کشورهاست.

البته این پژوهش محدودیت‌هایی هم دارد، از جمله این‌که آمار ثبت سرطان در غرب آفریقا فقط دو کشور را شامل می‌شود. اما نکته مهم این است که وجود مراکز ثبت آمار اهمیتی حیاتی دارد.

فقط آمار و اطلاعات واقعی جهانی است که تصویری حقیقی از یک کشور یا منطقه‌ای از جهان را ارائه می‌دهد. مراکز ثبت آمار سرطان باید ثبات قانونی، سیاسی و مالی پیدا کنند تا بتوانند به‌موقع اطلاعاتی کامل و اتکاپذیر فراهم کنند.

تازه چه خبر؟
۳ ساعت ۳۶ دقیقه پیش
غلامرضا جلالی رئیس سلزمان پدافند غیرعامل خواهان به آتش کشیدن دلار در خیابان‌ها شد و گفت: «اگر این اراده در کشور بوجود بیاید که دلار امریکایی توسط...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۴۹ دقیقه پیش
تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران،‌ ظهر یکشنبه پنجم خرداد، در تجمعی با عنوان «نه جنگ،‌ نه تحریم،‌ نه اقتدارگرایی»‌‌ نسبت به فشارهای...بیشتر بخوانید
۷ ساعت ۲ دقیقه پیش
حدود ۲۵۰ نفر از کارگران خدماتی خط یک مترو شهری تهران در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد و وضعیت نامشخص شغلی، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا،‌ صبح...بیشتر بخوانید
۸ ساعت ۸ دقیقه پیش
غلامرضا‌ جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران، از مردم خواست برای «بالا بردن ارزش پول ملی کشور» مثل شهروندان ترکیه دلارهای خود را در خیابان‌ها به...بیشتر بخوانید
۸ ساعت ۵۷ دقیقه پیش
وب‌سایت «کمپین فعالین بلوچ» از کشته‌شدن یک جوان زاهدانی بر اثر «شلیک نیروهای لباس شخصی» خبر داد. به گزارش این وب‌سایت، ماموران لباس شخصی در خیابان...بیشتر بخوانید