قارچ جادویی در مسیر قانونی شدن در ایالت اورگان آمریکا | ایران اینترنشنال

قارچ جادویی در مسیر قانونی شدن در ایالت اورگان آمریکا

 

دادستان ایالت اورگان در غرب آمریکا در آخرین روزهای کاری سال ۲۰۱۸، متن همه‌پرسی آزادی مصرف درمانی قارچ جادویی (Magic Mushroom) را تایید کرد، تا گام نخست برداشته شود و شاید در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰، این موضوع در آن ایالت به رای مردم گذاشته شود.

حالا باید ۱۴۰ هزار امضا در این ایالت جمع شود تا قارچ جادویی در فهرست انتخابات پیش‌رو قرار بگیرد.

در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای آمریکا، علاوه بر چهره‌های برجسته سیاسی مثل شخص رییس‌جمهوری یا سناتورها، موضوع‌های مختلف را نیز به رای مردم می‌گذارند.

ماریجوانا یا گُل به‌همین شکل در ۳۳ ایالت آمریکا برای مصارف درمانی و در ۱۰ ایالت از این ۳۳ ایالت برای مصرف تفریحی آزاد شد.

هم‌زمان، برخی از قانون‌گذارهای مجلس ایالتی اورگان پیش‌نویس قانونی را بررسی می‌کنند که در صورت تصویب، از قارچ جادویی جرم‌زدایی خواهد کرد و اجازه کشت برای مصارف دارویی را خواهد داد.

این اقدام هم‌سو با دیگر تلاش‌ها در ایالت‌های کالیفرنیا، دنور و کلورادو است تا شاید بشود به ممنوعیت مصرف این قارچ پایان داد، ممنوعیتی که در نیمه قرن بیستم میلادی وضع شد.

هرچند تاریخ استفاده از گونه‌های مختلف قارچ جادویی به حدود ۱۰هزار سال پیش (بین ۷ تا ۹ هزار سال پیش از میلاد مسیح) برمی‌گردد. سنگ‌نگاشته‌های بازمانده از بومیان شمال آفریقا در الجزایر کنونی از استفاده از قارچ جادویی حکایت دارد.

دولت فدرال آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی، قارچ جادویی را در فهرست مواد مخدر درجه یک قرار داد؛ قرار گرفتن در این فهرست، یعنی اینکه کشت، مصرف، خرید، فروش یا حتی تحقیق بر این گیاه ممنوع است، مگر آن‌که دولت فدرال برایش مجوزِ مورد‌ی صادر کرده باشد.

اقلامی در فهرست مواد مخدر درجه یک قرار می‌گیرند که کوچک‌ترین خاصیت درمانی ندارند.

بااین‌حال، تحقیق‌های تازه نشان داده‌اند که استفاده اندک و منظم قارچ جادویی می‌تواند به درمان بیماری‌های افسردگی و اضطراب کمک کند و همچنین درمانگر اعتیاد باشد.

اخیرا پژوهشگرهای دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا درخواست کرده‌اند قارچ جادویی به مواد مخدر درجه چهار نزول کند، یعنی هم‌سطح داروهایی مانند زاناکس (Xanax).

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More