عفو بین‌الملل از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان پایان دهد | ایران اینترنشنال

عفو بین‌الملل از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان پایان دهد

سازمان عفو‌ بین‌الملل روز یک‌شنبه در بیانیه‌ای از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان به کشته شدن جورج فلوید، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، در این کشور پایان دهد.

راشل وارد، مسئول بخش آمریکای سازمان عفو بین‌الملل گفت: «ما در شهرهای مختلف شاهد اقدام‌هایی هستیم که می‌توان آنها را مصداق استفاده غیرضروری یا افراطی از خشونت دانست.»

او همچنین تاکید کرد که «‌پلیس آمریکا در سراسر این کشور در اجرای تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی برای احترام و فراهم کردن حق اعتراض‌ مسالمت‌آمیز ناموفق بوده است و این باعث وخامت اوضاع و به خطر افتادن زندگی معترضان شده است.»

راشل وارد همچنین افزود: «ما شهر به شهر شاهد اقداماتی هستیم که با برخی اقدامات غیرضروری یا فشار بیش از حد همراه بوده است. ما خواستار خاتمه فوری هرگونه استفاده از زور و اجرای قانون برای حمایت از حق قانونی اعتراض‌کنندگان هستیم.»

در بیانیه عفو ‌بین‌الملل آمده که استفاده از وسایل نقلیه سنگین ضد شورش، سلاح و تجهیزات نظامی در مقابله با تظاهرات مسالمت‌آمیز از سوی پلیس می‌تواند معترضانی را که در حال استفاده از حق خود برای تجمع مسالمت‌آمیز هستند، بترساند و چنین روش‌هایی می‌توانند به تشدید خشونت منجر شوند.

در این بیانیه تاکید شده که قبل از اینکه اوضاع بدتر شود، پلیس باید باید رویکرد خود را تغییر داده و با سازمان‌دهندگان اعتراضات به منظور محافظت از حق اجتماعی و مسالمت‌آمیز اعتراض، گفت‌وگو کند تا از تنش و خشونت جلوگیری شود.

در بیانیه عفو‌بین‌الملل همچنین آمده که «ما از دولت فدرال و شهرها و ایالت‌های آمریكا می‌خواهیم كه سریع و معقولانه عمل کرده و ضمن بر طرف کردن علت اصلی این اعتراضات، اقدامات فوری را برای متوقف كردن قتل‌های غیرقانونی سیاه‌پوستان از سوی نیروهای پلیس و دیگران اتخاذ كنند.ماموران باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند، تمام ایالت‌های ایالات متحده باید برای محدود کردن استفاده از نیروی مرگ‌بار به عنوان آخرین راهکار، برای جلوگیری از تهدید قریب الوقوع زندگی، قوانینی را تصویب کنند و کنگره باید قانون صلح را تصویب کند.»

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرد که «نژادپرستی و برتری سفید پوستان باعث افزایش این قتل‌ها و واکنش پلیس به اعتراضات می‌شود. دولت فدرال باید یک کمیسیون ملی برای رسیدگی به همه جنبه‌های این بحران از جمله کشتار به دست پلیس، حق اعتراض و پایان دادن به تبعیض تشکیل دهد و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا باید به لفاظی‌ها و سیاست‌های خشونت‌آمیز و تبعیض‌آمیز خاتمه دهد. دولت آمریكا در همه سطوح باید حق اعتراض را تضمین كند همانطور كه در قوانین بین‌المللی تضمین شده است.»

بنابر گزارش‌ها، با گسترش تظاهرات اعتراضی علیه کشته شدن جورج فلوید، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار، به ایالات‌های مختلف، برای مهار کردن درگیری میان پلیس و تظاهرات‌کنندگان، از گارد ملی و مقررات منع تردد شبانه استفاده شده است.

 با آنکه برخی از نیروهای پلیس با خویشتن‌داری به اعتراضات پاسخ داده‌اند اما گروهی دیگر از نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان و در برخی موارد روزنامه‌نگاران از باتوم، گاز اشک‌آور، شلیک گلوله‌های پلاستیکی و دیگر وسایل استفاده کرده‌اند. همزمان فرمانداران و مقام‌های ایالتی در ایالت‌های کلرادو، کالیفرنیا، جورجیا، ایلینویز، کنتاکی، مینه‌سوتا، میسوری، اوهایو، تنسی، تگزاس، یوتا، واشنگتن و ویسکانسین، گارد ملی را برای پایان دادن به اعتراضات، کمک به پلیس و متوقف کردن خشونت فراخواندند.

با گسترش اعتراضات در شهرهای مختلف، در روز شنبه و یک‌شنبه و در جریان درگیری با معترضان در مینیاپولیس، جایی که تظاهرات اعتراضی وارد روز پنجم شد، نیروهای پلیس دوباره گاز اشک‌‌آور شلیک کردند. در شهر نیویورک، ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که افسران پلیس با ماشین‌های خود به سمت گروه‌های معترضان هجوم برده‌اند. در فلوریدا، گزارش‌هایی مبنی بر استفاده پلیس از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل از جمله در شهرهای میامی و خلیج تمپا منتشر شده است.

 به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، پلیس مستقر در لاس وگاس نیز پس از آنکه تظاهرات‌کنندگان خودروهای پلیس را مورد حمله قرار داده و یک فروشگاه را غارت کردند، از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد و همین طور در کلمبوس، پلیس برای پراکنده کردن جمعیت معترض گاز اشک‌آور شلیک کرد. در سیاتل نیز از شلیک گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده شده است و پلیس این شهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که معترضان به سوی ماموارن بطری پرتاب کرده‌اند.

به گزارش کانال محلی دنور، پلیس در دنور ساعت هشت شب پس از اجرایی شدن ساعات منع عبور و مرور، از گاز اشک‌آور استفاده کرد تا معترضان را وادار به عقب‌نشینی کند.

پائول باتلر، استاد حقوق دانشگاه جورج تاون، به این نکته اشاره کرد که واکنش برخی از نیروهای پلیس در این هفته با واکنش به تظاهرات برای محدودیت‌های مربوط به کرونا که ماه گذشته در میشیگان برگزار شد، متفاوت بود.

او گفت که افراد غیر مسلح وقتی رنگین‌پوست هستند و به خشونت پلیس اعتراض می‌کنند با گاز اشک‌آور و گلوله های پلاستیک روبه رو می‌شوند اما وقتی معترضان سفید پوست در پایتخت ایالت میشیگان اعتراض و حمله می‌کنند، پلیس به آنها اجازه این کار را می‌دهد. این درحالی است که دونالد ترامپ از پلیس به‌خاطر عملکردش در جریان این اعتراضات ستایش کرد و معترضین را مورد انتقاد قرار داد.

ترنس موناهان، رییس پلیس نیویورک در توییتی نوشت: «ما همیشه از معترضانی که می‌خواهند نظرات خود را با صلح و آرام ابراز کنند استقبال خواهیم کرد ولی وقتی افراد خشونت‌طلب بطری‌ و سنگ پرتاب می‌کنند و باعث صدمات جدی به افسران ما می شوند ما آنها را دستگیر خواهیم کرد.»

پاتریک یوئس، رییس انجمن ملی پلیس‌های قسم خورده، در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد گفت: «ما می‌دانیم پلیس احترام و اعتماد عمومی مردم را از دست داده است.» او گفت: «پس از تراژدی همانند آنچه در مینیاپولیس رخ داد، باید دو کار انجام دهیم، اعمال و رفتارهای خودمان به شکل جدی تصحیح كنیم و کار خود را در بالاترین استاندارد ممكن و شفاف انجام دهیم تا آن اعتماد از دست رفته دوباره به دست آوریم.»

تازه چه خبر؟
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More