رژیم غذایی بد مسئول یک‌پنجم مرگ‌های جهان است | ایران اینترنشنال
سرطان و دیابت، بانی ۷۵درصد مرگ‌‌ها

رژیم غذایی بد مسئول یک‌پنجم مرگ‌های جهان است

 

براساس مطالعه‌ای که اخیرا بر آمار مرگ‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام شده است، اول رژیم غذایی بد، سپس فشار خون و سوم کشیدن سیگار، سه علت اصلی مرگ‌های جهان بوده‌اند.

در میان ۵۵/۹ میلیون مرگ در این سال، دو علت اصلی ۷۵ درصد آن‌ها، بیماری‌هایی مثل سرطان و دیابت بوده‌ است که از یک فرد به دیگری منتقل نمی‌شود، بلکه ریشه‌های آن‌ها را در سبک زندگی و ژنتیک می‌توان پیدا کرد.

فشار خون بیشتر در شکل سکته آدمی را کشته است و در میان سرطان‌ها، سرطان ریه بیشترین مرگ‌ها را درپی داشته است که با فعالیت صنعتی و آلودگی هوا گره خورده است. آلودگی هوا در این گزارش، مسئول مستقیم ۹درصد مرگ‌ها برابر با پنج‌میلیون نفر معرفی شده است.

این پژوهش می‌گوید عادت‌ها و سبک‌زندگی، بزرگ‌ترین تهدید جانی مردمان است و درمیان آن‌ها، بیشترین خطر از سمت رژیم غذایی بد می‌آید؛ تا بدانجا که ۱۹درصد کل مرگ‌های سال ۲۰۱۷ و ۷۰ درصد مرگ‌های ناشی‌از نارسایی‌ قلبی، همه به عادت‌های غذایی درگذشتگان ارتباط پیدا می‌کند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که درمیان دیگر عوامل مرگ مردم زمین، خشونت پلیس و اعدام‌ها در سال ۲۰۱۷، درمقایسه با سال ۲۰۰۷ سه‌برابر شده‌ است و مرگ‌های مرتبط با نزاع‌های نظامی یا تروریسم، بیش از دوبرابر شده و ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهند.

مرگ ناشی‌از مصرف بالای موادمخدر و داروها (اوردوز) در مقایسه با سال ۲۰۰۷ میلادی، ۲۴درصد رشد نشان می‌دهند و مرگ‌های مرتبط با انواع مخدر همانند فنتانل، ۷۷درصد افزایش یافته‌ و در ۲۰۱۷ میلادی، موادمخدر جان دست‌کم ۱۱۰هزار نفر را گرفته‌ است.

براساس این مطالعه، نگرانی‌ها از شدت افزایش مرگ‌های ناشی‌از مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها و ابتلا به ابرمیکروب‌ها صحت آماری ندارد و در مقایسه آماری آنها، این مرگ‌ها به‌نسبت سال ۲۰۰۷، تنها ۱۴درصد رشد نشان می‌دهند. این گزارش، مرگِ تنها ۱۲هزار و ۶۰۰ نفر بر اثر مقاومت به آنتی‌بیوتیک در سال ۲۰۱۷ را تایید کرده است.

درنهایت این گزارش می‌گوید که بیماری‌های واگیردار کمتر از گذشته آدم کشته‌اند و در مقایسه با سال ۲۰۰۷، در ۲۰۱۷ میلادی، نرخ مرگ بر اثر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و رسیدن به ایدز، تقریبا نصف شده است. مرگ‌های ناشی‌از ابتلا به سرخک هم ۵۷درصد کاهش نشان می‌دهد. ۲۰درصد از نرخ مرگ نوزادان پس از تولد کاسته شده و همچنین ابتلا به ایبولا ۹۸درصد کمتر جان آدمی را گرفته است.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More