خانه هاشمی رفسنجانی که به موزه‌های تاریخ پیوست | ایران اینترنشنال
آلبوم عکس

خانه هاشمی رفسنجانی که به موزه‌های تاریخ پیوست

 

 

پس از مرگ هاشمی رفسنجانی و همزمان با زاد روز او، خانه این سیاستمدار پرحاشیه جمهوری اسلامی ایران در جماران به موزه تغییر کاربری داد و در روز سوم شهریور ۹۷ افتتاح شد.

 

 

خانه هاشمی رفسنجانی در جماران واقع در خیابان پر درختی‌ست که رفت‌وآمد بسیاری از سیاستمداران جمهوری اسلامی را به بیت آیت‌الله خمینی در خود دیده بود.

 

 

روی دیوار حیاط  قدیمی خانه، گاه شمار زندگی هاشمی نصب شده بود که فعالیت و سمت‌های مختلف او را در تاریخ‌های متفاوت نشان می داد.

 

 

کنار در ورودی، آنچه جلب توجه می‌کرد این بود که تمام باز دید‌کنندگان بایستی کفش‌هایشان را بیرون درمی‌گذاشتند و بعد وارد می‌شدند.ابتدای ورودی خانه، در سالنی، مجسمه مومی شکلی از رفسنجانی  قرار داشت که به راستی کپی خوبی از اصل بود.

 

 

طبقه اول، سه اتاق داشت، سمت راست، اتاق نشیمنی بود که بسیاری از سران ایران و کشورهای مختلف، نشست‌های متعدد خود را آنجا برگزار می‌کردند.

 

 

اتاق دیگر که  کتابخانه هاشمی قرار داشت و کتاب‌هایی با موضوعات مختلف فقهی، مذهبی، سیاسی و فلسفی خودنمایی می‌کردند.

 

 

در مسیر طبقه دوم موزه از پله ها که بالا می روی، عکس‌های مستقلی از مصافحه و رو بوسی‌های هاشمی با بهشتی، آیت‌الله طالقانی و محمد خاتمی دیده می‌شد.

 

 

در طبقه دوم خانه نیز اتاق شخصی هاشمی رفسنجانی بود که با مقایسه عکس‌ها و اسباب آنجا با تصاویر قدیمی می‌شد، تصور کرد که دکوراسیون و اشیا جا‌به جا نشده‌اند.

 

 

در  اتاق خواب او هدایای مختلفی در ویترین شیشه‌ای از انواع ظروف و عتیقه‌های مینا‌کاری ، خطاطی نگه‌داری می‌شد. مثل شمشیری که روی قلاف آن خاتم‌کاری شده بود، یا ست زیور‌آلاتی از جنس فلز و عقیق.

 

 

در طبقه دوم کتابخانه دیگری بود و در یکی از اتاق‌ها پوستر بزرگی از نماز جماعتی  که در همان اتاق برگزار شده بود، دیده می‌شد و ویترینی از دست‌نوشته‌های هاشمی، شناسنامه او که در معرض تماشا گذاشته شده بود.

 

 

اغلب خانه‌هایی که هاشمی رفسنجانی در آنها زندگی کرده است، با حیاط‌ها و ساخت‌و‌ساز قدیمیشان فرم ساختمان‌های سنتی ایرانی را داشته‌اند. یعنی اغلب با حیاط‌های قدیمی و بزرگ، اتاق‌ها و راهروهایی با معماری‌های سنتی.

 

 

هر موزه‌ای در هر دوره تاریخی از هر جامعه‌ای نمادی از شخصیت و آثار و موقعیت یک جامعه را درآن دوره خاص به نمایش می‌گذارد.

 

 

این خانه موزه هم با وسایل رییس جمهورسابق و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض بازدید عموم و چشمان تاریخ قرار گرفته است.

 

 

همچنانکه تاریخ  رحلت و کوچ سایرین را هم از شاه و گدا به تماشا خواهد نشست.

 

 

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More