جمعی به عنوان «خانواده‌های شهدا» اسم خیابان شجریان را به فخری‌زاده تغییر دادند | ایران اینترنشنال

جمعی به عنوان «خانواده‌های شهدا» اسم خیابان شجریان را به فخری‌زاده تغییر دادند

چند روز بعد از آنکه بنا بر مصوبه شورای شهر تهران، اسم «محمدرضا شجریان» بر تابلوی یک خیابان در منطقه دو نصب شد، جمعی به عنوان «خانواده شهدا» عصر سه‌شنبه تابلوی خیابان شجریان، اسطوره آواز ایران، را به اسم «محسن فخری‌زاده»، عضو ارشد و کشته شده سپاه پاسداران، تغییر دادند.

هم‌زمان برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران این اقدام را «اعتراض خانواده‌‎های شهدا» عنوان کرده و پدر مصطفی احمدی‌روشن، معاون بازرگانی کشته شده سایت هسته‌ای نطنز را به عنوان عامل اصلی این اقدام معرفی کردند. 

به نوشته این رسانه‌ها، افرادی که اقدام به تغییر نام خیابان شجریان به فخری‌زاده کردند، دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «شجریان یا شهیدان، کدام مهم‌ترند» و «پول بیت‌المال صرف حمایت از حامیان بهائیت شده است، قوه قضاییه چرا برخورد نمی‌کند».

پیش از این شورای شهر تهران در فروردین سال ۹۸ مصوبه‌ای را به تصویب رساند که مربوط به نام‌گذاری چند خیابان در تهران به اسم شخصیت‌های فرهنگی و هنری از جمله «محمدرضا شجریان» بود؛ اما این مصوبه با اعتراض‌هایی مواجه شد و روزنامه کیهان، نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، به مصوبه نام‌گذاری خیابانی به نام شجریان اعتراض کرد.

 روزنامه کیهان نوشته بود چه معنی دارد در جمهوری اسلامی خیابانی به نام آوازه‌خوانی ثبت شود که به صراحت خواسته تا تصنیفش را همراه با عکس آیت‌الله خمینی در تلویزیون پخش نکنند.

همچنین تصویری از نامه محرمانه محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران به پیروز حناچی، شهردار در رسانه‌‌های اجتماعی و برخی از رسانه‌ها منتشر شد که در آن خواسته شده بود بخش مربوط به نام‌گذاری خیابان شجریان تا اطلاع ثانوی به اجرا گذاشته نشود.

این در حالی است که در فروردین سال ۹۸ مصوبه‌ای در شورای شهر تهران به تصویب رسید که ردیف دوم آن، مربوط به نام‌گذاری خیابانی در تهران به اسم «محمدرضا شجریان»، استاد آواز ایران، بود که تا همین اواخر این تغییر نام به اجرا گذاشته نشد تا این‌که در نهایت در اواخر آذرماه نام بلوار فلامک جنوبی و شمالی در منطقه دو به «محمدرضا شجریان» تغییر پیدا کرد.

شجریان در دوران اعتراضات سال ۸۸ در کنار مردم ایستاد و به دلیل سرکوب  معترضان از سوی حکومت، علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی موضع‌گیری کرد و در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد گفت که او صدای «خس و خاشاک» است.

او حدود ۱۱ سال با محدودیت‌هایی از جمله ممنوعیت برگزاری کنسرت و پخش تصاویرش از صداوسیما روبه‌رو بود و پس از یک دوره بیماری، هفدهم مهرماه سال ۹۹ در هشتاد سالگی، درگذشت.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است و نیروی انتظامی به این مقررات و اجرای آن توجه دارد...More
نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش فرستاده ویژه...More
نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان در یانگون به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش،...More
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام ادامه روند افزایشی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌های خوزستان، از کمبود پرستار در این مراکز...More
جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران از وقوع انفجار در یک واحد اداری واقع در خیابان سپهبد قرنی تهران خبر داد و گفت که این انفجار دست‌کم یک مصدوم برجا...More