سرخط خبرها

 • پیشنهاد اختصاص ماهانه ۲۴ لیتر بنزین به هر ایرانی درمجلس رد شد
 • معاون دادستان کل کشور خبر فیلترینگ اینستاگرام را تکذیب کرد
 • اشرف غنی: آب افغانستان نسبت به نفت همسایه‌ها قیمتی‌تر خواهد بود
 • کامیون حامل کمک‌های انساندوستانه، مرز برزیل و ونزوئلا را طی کرد
 • دادستان زاهدان از دستگیری ۱۳ نفر در ارتباط با حادثه جاده خاش - زاهدان خبر داد
 • مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال آینده مخالفت کرد
 • دادستان تهران از تشکیل اولین پرونده گوشت خبر داد
 • دستکم ۵ صیاد در حمله‌ای در نزدیکی دریاچه ثرثار عراق کشته شدند
 • عکاسان ایرانی از مسابقه بین المللی موسسه «نشنال جئوگرافیک» منع شدند
 • اردوغان: اروپا امنیت خود را مدیون ترکیه است
 • مجلس به پیشنهاد علی مطهری مبنی بر پرداخت یارانه صرفا به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رای منفی داد
 • مجلس، یارانه سه دهک بالا را حذف کرد
 • خبرگزاری ایسنا: تورم گوشت از ۹۰ درصد گذشت
 • شورای شهر ونکوور کانادا، نوروز را در تقویم رسمی این شهر قرار داد
 • مایک پنس: در صورت تداوم بستن مرزها توسط مادورو، آمریکا تحریمهای جدیدی را بر ونزوئلا اعمال میکند
 • وزیر دفاع ترکیه: خروج نیروهای آمریکا از سوریه، نباید هیچ گونه خلایی ایجاد کند
 • خرید خدمت سربازی در سال ۹۸ منتفی شد
 • فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا بدون اطلاع رسانی قبلی متوقف شد
 • سخنگوی سازمان ثبت احوال:اعتبار کارت‌های ملی غیرهوشمند تا پایان اسفند ماه به پایان می رسد
 • زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند
 • وزیر علوم:خروج و مهاجرت دانشجویان از کشور به دلیل افزایش نرخ ارز کاهش یافته است
 • مجلس، آستان قدس رضوی، بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام را مکلف به پرداخت مالیات کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
نیویورک‌تایمز: برخی پناه‌جویان می‌گویند «ای‌کاش غرق شده بودیم!»

بیماری بی‌پناهی در کمپ پناه‌جویان موریا در لسبوس یونان

 

میشل تامبای ۳۱ساله، پیش‌تر در کنگو زندانی سیاسی بود و زیر شکنجه دوام آورد تا از کشور فرار کند و درنهایت خود را با قایق از ترکیه به یونان برساند. اما او نزدیک‌ترین فاصله‌اش با مرگ را در بزرگ‌ترین اردوگاه پناه‌جویان اروپا تجربه کرد. این تجربه، وقتی بود که ماه‌ها پس از اقامت در جزیره لِسبوس، با نوشیدن یک قوطی شوینده بلیچ، سعی کرد خودش را بکشد. علت خودکشی: اردوگاه موریا.

بی‌پناهی تامبا تجربه‌ای همگانی در موریاست. یک اردوگاه پناه‌جویان با حدود ۹هزار نفر ساکن، درحالی‌که آنجا برای ۳۱۰۰ نفر طراحی شده است. امدادگران بین‌المللی شرایط این اردوگاه را «نوعی بحران سلامت روان» خوانده‌اند.

در این اردوگاه پرازدحام،‌ پناه‌جویان تا دوازده‌ساعت از روز را در صف‌های دریافت غذا می‌گذرانند. به‌گزارش نیویورک تایمز، در هفته‌های اخیر، در این اردوگاه، برای هر ۸۰نفر، یک دوش حمام و برای هر ۷۰ نفر، یک توالت وجود داشت. امدادگران خبر از این دادند که فاضلاب به چادرهایی که کودکان در آن زندگی می‌کنند، راه یافته و سوءاستفاده جنسی، حمله با چاقو و خودکشی در اردوگاه رایج شده است.

این شرایط یادآور اتهاماتی است که می‌گویند بودجه اتحادیه اروپا برای پناه‌جویان درست خرج نمی‌شود و این‌جا را بدین‌شکل درآورده‌اند تا دیگر مهاجران به مسیر دیگری بروند؛ اتهاماتی که آژانس مبارزه با فساد اتحادیه اروپا اواخر سپتامبر (اوایل مهرماه) اعلام کرد در موردشان تحقیق خواهد کرد.

در اوج بحران پناه‌جویان در سال ۲۰۱۵ میلادی، موریا گذرگاهی برای عبور مردمان شده بود؛ مردمانی که بیشترشان از سوریه، عراق و افغانستان گریخته بودند. به‌تدریج، کشورهای اتحادیه اروپا در تلاش برای مهار این بحران، مرزهایشان را بستند و اردوگاه‌هایی در مکان‌هایی مثل لِسبوس درست کردند. حالا پناه‌جویان در این اردوگاه‌ها گیر افتاده‌اند.

هم‌زمان اتحادیه اروپا با دولت‌های ترکیه، سودان و مصر توافق‌هایی کرد و سپس ایتالیا با لیبی مذاکره کرد. نتیجه کاهش تعداد مهاجران بود: در ۲۰۱۵ میلادی، دست‌کم ۸۵۰ هزار نفر به اروپا آمدند و این رقم امسال به ۲۳هزار نفر کاهش پیدا کرد.

دولت یونان اعلام کرده است که در هفته‌های پیش رو، یک‌سوم جمعیت موریا را به دیگر اردوگاه‌ها منتقل خواهد کرد.

 

 

صف‌های ادامه حیات

رمضان اشرفی، یک کشاورز افغانستانی است که در ماه ژوئن (خردادماه) همراه همسرش سهیلا و سه فرزند کوچکشان به موریا رسیدند. زمین‌های اشرفی در نبرد بین طالبان و ارتش افغانستان ویران و غیرقابل کشت شده است.

در موریا، این خانواده در یک چادر کوچک دو اتاقه زندگی می‌کنند. روز این خانواده، ساعت چهار صبح شروع می‌شود؛ وقتی رمضان در صف آب و نان می‌ایستد که چهار ساعت بعد، یعنی هشت صبح عرضه می‌شود. حوالی ۹ونیم صبح، او به صف ناهار ملحق می‌شود که چهار ساعت بعد تحویل می‌شود. دو ساعت بعد از آن هم او به صف چهارساعتی برای دریافت شام ملحق می‌شود.

روزهایی که رمضان باید کارهای اداری انجام دهد یا پیش دکتر برود (دختر سه‌ساله‌اش اخیرا به‌خاطر آپاندیس بستری شده بود) باید درکل از خیر خوردن غذا بگذرد، یا امیدوار باشد دیگر افغانستانی‌ها کمی غذا به او بدهند.

رمضان می‌گوید: «قبلا فکر می‌کردم یونان یکی‌از بهترین مکان‌های دنیاست. حالا فکر می‌کنم ای‌کاش توی دریا غرق شده بودیم.»

کمتر کسی در این اردوگاه احساس امنیت می‌کند. یک دانشجوی عراقی ۲۵ساله در پناه چادرش، بلوزش را بالا می‌کشد و رد چند زخم چاقو را نشان می‌دهد.

سوءاستفاده جنسی هم در اینجا مکرر شده است و زنان می‌گویند در گذر شب می‌ترسند تنهایی در اردوگاه راه بروند. صلیب‌سرخ جهانی می‌گوید از ماه مارس (فروردین‌ماه)، ۷۰ نفر در اینجا قربانی سوءاستفاده جنسی شده‌اند.

در ورای تمامی این‌ها، بسیاری از ساکنان این اردوگاه احساس می‌کنند در فرآیند اداری بی‌‌انتهای درخواست پناه‌جویی گیر افتاده‌اند و این فرآیند را هم به‌درستی نمی‌فهمند.

رمضان یک قرار مصاحبه اداری را از دست داد، چون دخترش را به بیمارستان برده بود. حالا باید ماه‌ها برای نوبت بعدی مصاحبه منتظر بماند.

 

 

کمک‌های مالی کجاست

سوال این است که چرا وضعیت این اردوگاه این‌قدر بد است، درحالی‌که اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴، کمک‌هایش به سازمان پناه‌جویان یونان را افزایش داده است. این اتحادیه در پنج سال اخیر، برای بهبود وضعیت پناه‌جویان ۱/۶۲میلیارد یورو - برابر ۱/۹میلیارد دلار - کمک مالی به یونان اختصاص داده است و ۱/۱میلیارد یوروی آن، در اختیار دست‌کم بیست سازمان دولتی و غیردولتی قرار گرفته است.

سخنگوی دولت یونان، اتهامات فساد مالی را در این موضوع رد کرده و مشکلات فعلی اردوگاه را به افزایش تعداد پناه‌جویان در تابستان امسال، مرتبط دانسته است.

 

* این مطلب در روز دهم مهرماه (دوم اکتبر) در نیویورک‌تایمز با عنوان «بهتر بود غرق می‌شدم: اپیدمی بی‌پناهی در یک اردوگاه پناه‌جویان یونان» به گزارش پاتریک کینگزلی منتشر شده بود. گزارش برای انتشار در ایران‌اینترنشنال، خلاصه شده است.

 

روزنامه‌نگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
۴۳ دقیقه ۴۱ ثانیه پیش
جان #بولتون : زمان تقریبا به سر آمده است. بعد از دو سال بی‌پیشرفت، کارگروه ویژه اقدام مالی ( #FATF ) موافقت کرد در صورتی که #ایران الزامات مبارزه با...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۴۸ دقیقه پیش
تیم فوتبال پرسپولیس برابر میزبانش نفت مسجدسلیمان به تساوی بدون گل رضایت داد. در ادامه هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، شنبه ،تیم فوتبال نفت میزبان...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۱۰ دقیقه پیش
شرکت هواپیمایی «‌نروژین ایر» در پاسخ به ایران اینترنشنال تایید کرد که یک فروند هواپیمای زمین‌گیر شده این شرکت جمعه سوم اسفند بعد از گذشت بیش از دو...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۱۸ دقیقه پیش
اسماعیل قآانی، جانشین فرمانده نیروی‌قدس سپاه‌پاسداران گفت که آمریکا به شدت علاقه دارد با ایران مذاکره کند. او گفت:«اگر یکی از شخصیت‌های کشور اعلام...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۳۲ دقیقه پیش
آستان قدس رضوی و بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح ایران موظف به پرداخت مالیات شدند. نمایندگان مجلس ایران صبح شنبه چهارم اسفند در جریان بررسی لایحه...بیشتر بخوانید