سرخط خبرها

 • ترامپ: رهبران ایران اگر توافق نخواهند «خودخواه» و «احمق» هستند
 • دموکرات‌های کنگره آمریکا: فراکسیونی به نام «نه به جنگ با ایران» تشکیل داده‌ایم
 • هوک: ایران از موفق شدن طرح صلح آمریکا برای فلسطینی‌ها بیمناک است
 • امانوئل مکرون در گفتگو با ان‌اچ‌کی ژاپن: خواهان توافقی دقیق‌تر با ایران هستیم
 • دونالد ترامپ: برای توافق با ایران عجله‌ای ندارم
 • اتصالی سیم‌های برق یا سیگار دلیل احتمالی آتش‌سوزی در کلیسای جامع نتردام اعلام شد
 • سازمان ملل: تمدید نکردن معافیت‌های نفتی آمریکا می‌تواند مانع از اجرای برجام شود
 • ظریف: اروپایی ها تعهداتشان در قبال ایران را انجام نداده‌اند و نمی توانند علیه ایران بیانیه بدهند
 • محسن افشانی، بازیگر سینما به دلیل تبلیغ برای استفاده از سلاح در کلیپی اینستاگرامی، دستگیر و روانه زندان شد
 • عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی: اجازه صادرات به اروپا نداریم
 • سازمان عفو بین‌الملل به بهانه روز جهانی «حمایت از قربانیان شکنجه»‌: آزار خانواده‌های اعدام‌شدگان سال ۶۷ شکنجه آنان است
 • محمد رسول‌اف، کارگردان سینما به دادگاه انقلاب احضار شد
 • نامه بیش از ۱۰۰ نفر از دانشگاهیان ایران به رئیس قوه قضائیه: فعالان محیط زیستی را آزاد کنید
 • ترامپ: اگر آمریکا وارد جنگ با ایران شود، نیروی زمینی درگیر نخواهد شد
 • ترامپ: جنگ با ایران به درازا نخواهد کشید
 • محمد اشرف غنی فردا برای شرکت در نشست صلح افغانستان به پاکستان سفر می‌کند
 • برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق: نمی‌گذاریم آمریکا از پایگاه‌های ما برای حمله به ایران استفاده کند
 • با ابلاغ وزارت علوم، چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها ممنوع شد
 • اعتصاب ریچاد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در مقابل سفارت ایران در لندن ادامه دارد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
نیویورک‌تایمز: برخی پناه‌جویان می‌گویند «ای‌کاش غرق شده بودیم!»

بیماری بی‌پناهی در کمپ پناه‌جویان موریا در لسبوس یونان

 

میشل تامبای ۳۱ساله، پیش‌تر در کنگو زندانی سیاسی بود و زیر شکنجه دوام آورد تا از کشور فرار کند و درنهایت خود را با قایق از ترکیه به یونان برساند. اما او نزدیک‌ترین فاصله‌اش با مرگ را در بزرگ‌ترین اردوگاه پناه‌جویان اروپا تجربه کرد. این تجربه، وقتی بود که ماه‌ها پس از اقامت در جزیره لِسبوس، با نوشیدن یک قوطی شوینده بلیچ، سعی کرد خودش را بکشد. علت خودکشی: اردوگاه موریا.

بی‌پناهی تامبا تجربه‌ای همگانی در موریاست. یک اردوگاه پناه‌جویان با حدود ۹هزار نفر ساکن، درحالی‌که آنجا برای ۳۱۰۰ نفر طراحی شده است. امدادگران بین‌المللی شرایط این اردوگاه را «نوعی بحران سلامت روان» خوانده‌اند.

در این اردوگاه پرازدحام،‌ پناه‌جویان تا دوازده‌ساعت از روز را در صف‌های دریافت غذا می‌گذرانند. به‌گزارش نیویورک تایمز، در هفته‌های اخیر، در این اردوگاه، برای هر ۸۰نفر، یک دوش حمام و برای هر ۷۰ نفر، یک توالت وجود داشت. امدادگران خبر از این دادند که فاضلاب به چادرهایی که کودکان در آن زندگی می‌کنند، راه یافته و سوءاستفاده جنسی، حمله با چاقو و خودکشی در اردوگاه رایج شده است.

این شرایط یادآور اتهاماتی است که می‌گویند بودجه اتحادیه اروپا برای پناه‌جویان درست خرج نمی‌شود و این‌جا را بدین‌شکل درآورده‌اند تا دیگر مهاجران به مسیر دیگری بروند؛ اتهاماتی که آژانس مبارزه با فساد اتحادیه اروپا اواخر سپتامبر (اوایل مهرماه) اعلام کرد در موردشان تحقیق خواهد کرد.

در اوج بحران پناه‌جویان در سال ۲۰۱۵ میلادی، موریا گذرگاهی برای عبور مردمان شده بود؛ مردمانی که بیشترشان از سوریه، عراق و افغانستان گریخته بودند. به‌تدریج، کشورهای اتحادیه اروپا در تلاش برای مهار این بحران، مرزهایشان را بستند و اردوگاه‌هایی در مکان‌هایی مثل لِسبوس درست کردند. حالا پناه‌جویان در این اردوگاه‌ها گیر افتاده‌اند.

هم‌زمان اتحادیه اروپا با دولت‌های ترکیه، سودان و مصر توافق‌هایی کرد و سپس ایتالیا با لیبی مذاکره کرد. نتیجه کاهش تعداد مهاجران بود: در ۲۰۱۵ میلادی، دست‌کم ۸۵۰ هزار نفر به اروپا آمدند و این رقم امسال به ۲۳هزار نفر کاهش پیدا کرد.

دولت یونان اعلام کرده است که در هفته‌های پیش رو، یک‌سوم جمعیت موریا را به دیگر اردوگاه‌ها منتقل خواهد کرد.

 

 

صف‌های ادامه حیات

رمضان اشرفی، یک کشاورز افغانستانی است که در ماه ژوئن (خردادماه) همراه همسرش سهیلا و سه فرزند کوچکشان به موریا رسیدند. زمین‌های اشرفی در نبرد بین طالبان و ارتش افغانستان ویران و غیرقابل کشت شده است.

در موریا، این خانواده در یک چادر کوچک دو اتاقه زندگی می‌کنند. روز این خانواده، ساعت چهار صبح شروع می‌شود؛ وقتی رمضان در صف آب و نان می‌ایستد که چهار ساعت بعد، یعنی هشت صبح عرضه می‌شود. حوالی ۹ونیم صبح، او به صف ناهار ملحق می‌شود که چهار ساعت بعد تحویل می‌شود. دو ساعت بعد از آن هم او به صف چهارساعتی برای دریافت شام ملحق می‌شود.

روزهایی که رمضان باید کارهای اداری انجام دهد یا پیش دکتر برود (دختر سه‌ساله‌اش اخیرا به‌خاطر آپاندیس بستری شده بود) باید درکل از خیر خوردن غذا بگذرد، یا امیدوار باشد دیگر افغانستانی‌ها کمی غذا به او بدهند.

رمضان می‌گوید: «قبلا فکر می‌کردم یونان یکی‌از بهترین مکان‌های دنیاست. حالا فکر می‌کنم ای‌کاش توی دریا غرق شده بودیم.»

کمتر کسی در این اردوگاه احساس امنیت می‌کند. یک دانشجوی عراقی ۲۵ساله در پناه چادرش، بلوزش را بالا می‌کشد و رد چند زخم چاقو را نشان می‌دهد.

سوءاستفاده جنسی هم در اینجا مکرر شده است و زنان می‌گویند در گذر شب می‌ترسند تنهایی در اردوگاه راه بروند. صلیب‌سرخ جهانی می‌گوید از ماه مارس (فروردین‌ماه)، ۷۰ نفر در اینجا قربانی سوءاستفاده جنسی شده‌اند.

در ورای تمامی این‌ها، بسیاری از ساکنان این اردوگاه احساس می‌کنند در فرآیند اداری بی‌‌انتهای درخواست پناه‌جویی گیر افتاده‌اند و این فرآیند را هم به‌درستی نمی‌فهمند.

رمضان یک قرار مصاحبه اداری را از دست داد، چون دخترش را به بیمارستان برده بود. حالا باید ماه‌ها برای نوبت بعدی مصاحبه منتظر بماند.

 

 

کمک‌های مالی کجاست

سوال این است که چرا وضعیت این اردوگاه این‌قدر بد است، درحالی‌که اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴، کمک‌هایش به سازمان پناه‌جویان یونان را افزایش داده است. این اتحادیه در پنج سال اخیر، برای بهبود وضعیت پناه‌جویان ۱/۶۲میلیارد یورو - برابر ۱/۹میلیارد دلار - کمک مالی به یونان اختصاص داده است و ۱/۱میلیارد یوروی آن، در اختیار دست‌کم بیست سازمان دولتی و غیردولتی قرار گرفته است.

سخنگوی دولت یونان، اتهامات فساد مالی را در این موضوع رد کرده و مشکلات فعلی اردوگاه را به افزایش تعداد پناه‌جویان در تابستان امسال، مرتبط دانسته است.

 

* این مطلب در روز دهم مهرماه (دوم اکتبر) در نیویورک‌تایمز با عنوان «بهتر بود غرق می‌شدم: اپیدمی بی‌پناهی در یک اردوگاه پناه‌جویان یونان» به گزارش پاتریک کینگزلی منتشر شده بود. گزارش برای انتشار در ایران‌اینترنشنال، خلاصه شده است.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
۱ ساعت ۳۶ دقیقه پیش
جیمز مک‌گاورن، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، از تشکیل یک فراکسیون جدید با نام «نه به جنگ با ایران» در مجلس نمایندگان خبر داد. نمایندگان عوض این فراکسیون...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۳ دقیقه پیش
در آستانه نخستین دور مناظره‌های نامزدهای ریاست جمهوری، تام پرز، رییس کمیته ملی حزب دموکرات‌ آمریکا، گفت نامزدهای این حزب بایستی بیشتر درباره سیاست...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۳۴ دقیقه پیش
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، گفت مطمئن نیست که رهبران جمهوری اسلامی به مردم ایران اهمیت می‌دهند. ترامپ، روز چهارشنبه پنجم تیرماه در بخشی...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۲۸ دقیقه پیش
کاربران در مناطق مختلف ایران از قطع گسترده و کندی شدید اینترنت و همچنین از کار افتادن بسیاری از فیلترشکن‌ها و وی.پی.ان‌ها خبر دادند. به گفته کاربران،...بیشتر بخوانید
۶ ساعت ۱۴ دقیقه پیش
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در آستانه برگزاری نشست گروه ۲۰ گفت بعید می‌داند که این اجلاس بتواند نقش مهمی در حل منازعات بین‌المللی، از جمله تنش حاضر...بیشتر بخوانید