بخشی از اروپایی‌ها به دلیل سرعت تولید و تایید واکسن‌های کرونا، تمایلی به واکسیناسیون ندارند | ایران اینترنشنال

بخشی از اروپایی‌ها به دلیل سرعت تولید و تایید واکسن‌های کرونا، تمایلی به واکسیناسیون ندارند

در حالی که اتحادیه اروپا از روز یک‌شنبه برنامه گسترده واکسیناسیون را با هدف کنترل ویروس کرونا آغاز کرد، بسیاری از اروپایی‌ها به دلیل سرعت آزمایش‌های اولیه و تایید واکسن‌ها دچار تردید شده و تمایلی به تزریق واکسن ندارند.

بنابر گزارش رویترز، اتحادیه اروپا با تعداد زیادی از تولیدکنندگان واکسن از جمله فایزر و بایونتک ، مدرنا و آسترازنکا قراردادهایی را برای تامین بیش از دو میلیارد دوز واکسن امضا کرده و برنامه دارد که سال آینده همه بزرگسالان را واکسینه کند.

اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در کشورهای اروپایی، از فرانسه تا لهستان تردیدهایی جدی درباره تزریق واکسن وجود دارد چرا که معمولا ساخت بسیاری از واکسن‌ها چندین دهه طول می‌کشید و نه فقط چند ماه.

نظرسنجی ها در لهستان، جایی که بی اعتمادی به نهادهای دولتی زیاد است، نشان می‌دهد که امروز کمتر از ۴۰ درصد از مردم برای انجام واکسیناسیون برنامه‌ریزی کرده‌اند. روز یک‌شنبه، تنها نیمی از کادر پزشکی بیمارستان ورشو که اولین تزریق در این کشور را انجام داد، ثبت نام کرده بودند.

در اسپانیا، یكی از کشورهایی که وضعیت کرونا در آن بحرانی است، «جرمن»، یک خواننده و آهنگساز ۲۸ ساله گفت که قصد دارد فعلا صبر كند. او گفت: «هیچ‌کس از اطرافیان من به این بیماری مبتلا نشدند . بدیهی است که من نمی‌گویم این بیماری وجود ندارد  زیرا افراد زیادی جان خود را از دست داده اند، اما فعلا واکسن نمی زنم.»

در بلغارستان، ۴۵ درصد از مردم گفته‌اند که حاضر به تزریق واکسن نیستند و ۴۰ درصد نیز گفته‌اند که منتظر خواهند بود تا معلوم شود که آیا این واکسن‌ها عوارض منفی دارند یا ندارند.

اما یک اسقف ارتدوکس مسیحی در این کشور واکسن کرونا را با واکسن فلج اطفال مقایسه کرد. اسقف تیهون پس از دریافت واکسن و در حالی که در كنار وزیر بهداشت ایستاده بود، به خبرنگاران گفت: «من شخصا، در برابر هر آنچه كه بتوانم خودم را واکسینه خواهم کرد.»

او همچنین در مورد اضطراب گسترده‌ای که فلج اطفال در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ وجود داشت، صحبت کرد. قبل از اینکه واکسیناسیون فلج اطفال در دسترس باشد . او گفت: «همه از ترس ابتلا به فلج اطفال می لرزیدیم. و بعد که واکسن کشف شد، همه خوشحال شدیم. اکنون هم ما باید مردم را متقاعد کنیم و اعتماد انها را جلب کنیم.»

رویترز در گزارش خود نوشت که به نظر می‌رسد کسانی که درباره این واکسن تردید می‌کنند و به شیوه‌های قدیمی تولید واکسن ارجاع می‌دهند، تحولات علمی دهه‌های اخیر را در نظر نمی‌گیرند.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، تولید یک واکسن با روش سنتی– که از یک ویروس ضعیف یا مرده برای تحریک سیستم ایمنی بدن استفاده می‌کرد- به طور متوسط بیش از یک دهه طول می‌کشد. برای نمونه تولید یک نوع واکسن آنفولانزا بیش از هشت سال به طول انجامید و تولید واکسن هپاتیت بی هم تقریبا ۱۸ سال زمان برد.

اما واکسن مدرنا که بر اساس فناوری‌های جدید تولید شده است در ۶۳ روز به اولین آزمایش انسانی‌اش رسید.

جرمی فارار ، مدیر واحد تحقیقات بالینی دانشگاه آکسفورد ، می‌گوید: «ما بعدها به تولید پیشرفته سال ۲۰۲۰ نگاه کرده و خواهیم گفت: آن لحظه ای بود که علم واقعا یک جهش رو به جلو برداشت .» او تاکید دارد که باید به این پیشرفت اعتماد کرد.

نظرسنجی مستقل مرکز تحقیقات آلفا نشان می‌دهد که در بلغارستان کمتر از یک پنجم کسانی که در نوبت اول دریافت واکسن هستند - مانند پزشکان، داروسازان ، معلمان و کارکنان خانه سالمندان – برای دریافت واکسن داوطلب شده‌اند.

پیشتر یک نظرسنجی جهانی که نتایج آن روز پنجم نوامبر منتشر شد نشان می‌داد که ۵۴ درصد از فرانسوی‌ها گفته بودند در صورتی که واکسن کرونا موجود باشد آن را تزریق می‌کنند. این نسبت در ایتالیا ۶۴ درصد، در بریتانیا ۷۹ درصد و در چین ۸۷درصد بود. یک نظرسنجی دیگر نشان داده است که در فرانسه تنها ۴۱ درصد مردم حاضرند که واکسن کرونا را تزریق کنند.

در کشور سوئد، جایی که اعتماد عمومی به مقام‌ها و نهادهای دولتی مانند سایر مناطق شمال اروپا بسیار زیاد است، بیش از دو سوم افراد مایل به دریافت واکسن بوده‌اند و بقیه همچنان مخالف دریافت واکسن هستند.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More