آیا ویروس جدید کرونا بیشتر از میان مردان قربانی می‌گیرد؟ | ایران اینترنشنال

آیا ویروس جدید کرونا بیشتر از میان مردان قربانی می‌گیرد؟

با این‌که در تعداد مبتلایان به کووید‌ـ‌۱۹ تفاوت اندکی میان مردان و زنان وجود دارد و مردان، مطابق آمار ثبت‌شده، کمی بیشتر به این بیماری مبتلا شده‌اند. اما در تعداد مرگ‌و‌میر و وخامت بیماری کفه ترازو به سمت مردان سنگینی می‌کند و به نظر می‌رسد مردان بیشتر از زنان از این بیماری ضربه می‌خورند. آیا واقعا چنین است و دلیل آن چه می‌تواند باشد؟

بر اساس آمارهای ثبت‌شده و همچنین گزارش مشترک سازمان بهداشت جهانی و چین از بیش از ۵۵ هزار بیمار، نرخ مرگ‌و‌میر در مردان ۲/۸ درصد و در زنان ۱/۷ درصد ثبت شده است. البته در حال حاضر، با گسترش بیماری به کشورهای دیگر، نرخ کلی مرگ‌و‌میر به ۳/۴ درصد رسیده است، اما کماکان آمارها در موارد وخیم و مرگ‌و‌میر حاکی از تفاوت قابل‌توجه بین زنان و مردان است.

این تفاوت در شیوع قبلی نوع دیگری از ویروس کرونا که باعث بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ شد، دیده شده بود. به‌عنوان مثال، در هنگ‌کنگ، زنان بیشتر آلوده شدند، ولی درصد مرگ‌و‌میر مردان به‌مراتب بالاتر بود.

هرچند آمارهای کووید‌‌ـ‌۱۹ بر اساس موارد کشف‌شده استخراج شده است، چنین اختلافی در موارد گزارش‌شده معمولا پایدار بوده است. احتمالا در این بیماری و بیماری‌های مشابه، عوامل متعددی علیه مردان وارد عمل شده است. برخی از آن‌ها ممکن است ریشه‌های زیست‌شناختی داشته باشند و برخی به سبک زندگی بازگردند.

 

ایمنی و بهای آن

وقتی پای پاسخ ایمنی بدن به عفونت‌ها در میان باشد، مردها در جایگاه ضعیف‌تری قرار می‌گیرند. پژوهش‌ها نشان داده است که سرماخوردگی‌های معمولی و آنفلوانزای فصلی در مردها شدیدتر است، هرچند این شدت بروز بیماری در مردها دستمایه شوخی است و تصور بر این است که اغراق می‌کنند. این الگویی است که در بسیاری از عفونت‌های ویروسی تنفسی هم دیده می‌شود.

زنان بعد از واکسیناسیون، در مقایسه با مردان آنتی‌بادی بیشتری تولید می‌کنند. زنان حتی در مقابل پاتوژن‌هایی که در کودکی با آن روبه‌رو شده‌اند حافظه ایمنی بهتری دارند. این قوی‌تر بودن سیستم ایمنی احتمالا به دلایل تکاملی، برای محافظت از جنین در دوران بارداری شکل گرفته است. آن‌ها این ایمنی را از طریق شیر به کودک منتقل می‌کنند. اما این قوی‌تر بودن بهایی داشته است. زنان بسیار بیشتر از مردان به بیماری‌های خود‌ایمنی دچار می‌شوند، حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به بیماری‌های خود‌ایمنی را زنان تشکیل می‌دهند.

آزمایش روی موش‌ها در پژوهشی در مورد ویروس سارس نشان داد که هورمون استروژن نقش مهمی در این پاسخ ایمنی بازی می‌کند و در صورت حذف آن، زنان نیز به‌اندازه مردان آسیب‌پذیر می‌‌شوند. اما ویژگی‌های زیست‌شناختی تنها پاسخ این مساله نیست.

 

 سبک زندگی و بهای آن

نتایج پژوهش‌های اخیر در مورد کووید‌ـ‌۱۹ از چین بیرون آمده است، جایی که بزرگ‌ترین جمعیت سیگاری جهان را در خود جای داده است. اما فقط ۲ درصد زنان چینی سیگار می‌کشند و به‌خوبی مشخص شده است که مصرف دخانیات تا چه اندازه می‌تواند عاملی خطر‌زا در بیماری کووید‌ـ‌۱۹ باشد.

بررسی‌های متعدد همچنین نشان داده است که نرخ ابتلا به دیابت نوع دوم و فشار خون در مردان چینی بیشتر از زنان این کشور است که ریشه در سبک زندگی آن‌ها دارد. این‌ مساله احتمالا وخامت بیماری‌هایی مانند کووید‌ـ۱۹ را افزایش می‌دهد. به‌طور کلی میزان بروز بیماری‌های تنفسی در مردان چینی بالاتر از زنان این کشور است.

مساله دیگر پایبندی بیشتر زنان به رفتارهایی است که در افزایش سلامت موثرند. میزان رعایت بهداشت هم به‌طور کلی در زنان بیشتر از مردان است. یک مطالعه نشان داده است مردان به‌طور کلی با علایم شدیدتر و دیرتر به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و این می‌تواند عامل مهمی در افزایش خطر مرگ‌و‌میر باشد. این رفتارها احتمالا در «حس کاذب ایمنی مردانه» در مقابل بیماری ریشه دارد که از قدرت بیشتر فیزیک مردانه ناشی می‌شود. به همین دلیل احتمالا مردان توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ و بیماری‌های مشابه را کمتر جدی می‌گیرند.

مجموعه این عوامل باعث شده است که نرخ مرگ‌و‌میر مردان مبتلا به کووید‌ـ۱۹ بیشتر از زنان باشد. با این همه، آمارهایی که از بروز بیماری در کشورهایی دیگر و نسبت مرگ‌و‌میر به دست خواهد آمد و مقایسه آن با سبک زندگی افراد این مساله را روشن‌تر خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More