یک کارشناس اقتصادی: نرخ تورم ۶۰ درصد است، مرکز آمار با دستور دولت عددسازی می‌کند | ایران اینترنشنال

یک کارشناس اقتصادی: نرخ تورم ۶۰ درصد است، مرکز آمار با دستور دولت عددسازی می‌کند

 

احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفت نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد حداقل ۶۰ درصد است.

سلطانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا که یکشنبه ۳۰ شهریور منتشر شد گفت: «من تصورم بر این است که مراکز آمار دستورات دولت را اجرایی می‌کنند و در واقع آن چیزی که آنها می‌خواهند را اعلام می‌کنند. اگر کمی دقت کنیم،‌ عددسازی آماری را به عینه می‌بینیم.»

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه چرا مرکز آمار نرخ تورم بالای ۶۰ درصد را اعلام نمی‌کند گفت: «کاملا روشن است؛ مرکز آمار ایران نهادی است که رییس آن را دولت تعیین می‌کند. بالاخره هرچه دولت می‌گوید و می‌خواهد آنها به عنوان نرخ تورم اعلام می‌کنند.»

سلطانی با اشاره به اینکه مرکز آمار نرخ تورم دخانیات در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل را کمتر از ۳۰ درصد اعلام کرده گفت: «هر کسی که به هر نحوی با دخانیات سروکار داشته باشد می‌داند که از مرداد سال قبل تا مرداد امسال قیمت دخانیات حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ درصد بالا رفته است.»

او همچنین به افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت لوازم خانگی اشاره کرد و وابستگی به دلار را از دلایل افزایش نرخ تورم و رشد قیمت کالا و خدمات دانست.

به باور این کارشناس اقتصادی، قیمت‌ها در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت و نرخ تورم بالای ۶۰ یا ۷۰ درصد خواهد رفت.

 

کشف جسد دو کارگر معدن طزره دامغان پس از شش روز از ریزش معدن 

منصور شریف، مدیرعامل شرکت البرز شرقی، خبر داد که جسد میلاد روشنایی و اصغر افضلی، دو کارگر معدن طزره دامغان، پس از شش روز جست‌وجو پیدا شد. این دو کارگر ۳۰ و ۳۵ سال سن داشتند.

شریف گفت که در این مدت برای دسترسی به کارگران بیش از ۴۰۰ تن زغال و آوار از معدن خارج و بیش از ۱۰۰ متر تونل از مسیر‌های مختلف حفر شد.

او اعلام کرد که در روز پنجشنبه نیز سگ‌های زنده یاب از سمنان و تهران به محل حادثه اعزام شدند.

ظهر روز  شنبه ١١ اردیبهشت تونل شماره ۴٢ معدن زغال سنگ طزره ریزش کرد و این دو کارگر زیر آوار ماندند.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان: برخورد خشن پلیس با دانش‌آموزان معترض رذیلانه بود

در پی ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط پلیس در چند شهر ایران، تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور آن را «رذیلانه» خوانده و خواستار برخورد قضایی شدند.

‌انجمن‌ها و کانون‌های صنفی فرهنگیان یزد، خراسان شمالی، سقز و زیویه با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه سرکوب دانش‌آموزان معترض را موجب خشونت در جامعه عنوان کردند.

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در بخشی از بیانیه‌اش نوشته است: «نیروهای انتظامی به چه حقی به خود اجازه می‌دهند با فرزندان نوجوان میهن که در اوج غرور و احساس هستند، چنین بی‌محابا و خشن برخورد کنند.»

کانون صنفی فرهنگیان یزد نیز نوشت: «متاسفانه علی‌رغم غیرقانونی بودن ورود نیروهای نظامی با لباس رسمی به اماکن فرهنگی، دانش‌آموزان معترض در محوطه آموزش و پرورش با برخوردهای خشونت‌بار پلیس مواجه گردیدند.»

در ادامه نیز اشاره شده «با باتوم و اسپری فلفل به ضرب و شتم نوجوانانی که با دست خالی فقط برای بیان اعتراض خود در مدنی‌ترین شکل و در فضای بسته تجمع کرده بودند، پرداختند.»

طی روزهای گذشته و با تشدید موج جدید شیوع کرونا مقام‌های آموزش و پرورش با وجود نارضایتی دانش‌آموزان بر برگزاری حضوری امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم تاکید کرده‌اند. 

این تصمیم مسئولان با اعتراض دانش‌آموزان در چندین شهر کشور از جمله تهران، یزد، قزوین و زنجان و همچنین تجمع آن‌ها در مقابل ادارات آموزش و پرورش مواجه شد.

تصاویر برخورد ماموران انتظامی با دانش‌آموزان در شهرهایی از قبیل یزد با واکنش منفی گسترده در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

ابراز نگرانی جامعه جهانی بهائی از تشدید بازداشت و آزار بهائیان در هفته‌های اخیردفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو از  تشدید آزار و اذیت‌ بهائیان ایران در هفته‌های گذشته ابراز نگرانی کرد. 

این دفتر بازداشت ۲۰ بهائی در شیراز و بهارستان اصفهان و  توقیف زمین‌ها و املاک بهائیان در مازندران را حاکی از «برنامه گسترده‌تر دولت ایران برای افزایش آزار و سرکوب» پیروان این آیین دانست.

در این اطلاعیه همچنین به مصوبه محرمانه کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب شهرستان ساری اشاره شده که در آن  انجام اقداماتی برای شناسایی دانش‌آموزان بهائی، کنترل فعالیت شهروندان بهائی در بازار و همچنین جلوگیری از ورود بهائیان به دانشگاه تصویب شده است.

جامعه بهائی این اقدامات را نشان‌دهنده یک «کارزار وسیع دولتی» با هدف «نابودی سیستماتیک جامعه بهائی به عنوان یک جامعه زنده و پویا» دانسته است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به ممنوعیت دفن مردگان بهائی در بخش اختصاص‌یافته به آنها در خاوران اعلام شده که پس از موج‌ حمایت‌های ملی و جهانی آنان توانستند پنج نفر از درگذشتگان خود را مانند گذشته در این گورستان به خاک بسپارند.

استقبال اروپا از لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا

پس از اعلام حمایت دولت آمریکا، اتحادیه اروپا هم از بررسی پیشنهاد لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا استقبال کرد.

اورزولا فون‌ درلاین، ‌رییس کمیسیون اروپا، روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ضمن اعلام این خبر گفت اتحادیه اروپا آماده بحث در زمینه این اقدام است.

با این حال او اضافه کرد که اولویت اروپا تقویت توزیع جهانی واکسن است. فون‌ درلاین در همین زمینه بریتانیا و آمریکا را به دلیل محدود کردن صادرات واکسن مورد انتقاد قرار داد.

طرفداران معافیت از حق مالکیت معنوی می‌گویند که کشورهای فقیر در تلاشند برنامه‌هایی برای واکسیناسیون داشته باشند و واکسن دریافت کنند، اما کشورهای ثروتمندتر از حقوق مالکیت معنوی غول‌های دارویی محافظت می‌کنند.

رییس کمیسیون اروپا گفته که اتحادیه آماده است هرگونه پیشنهادی برای حل موثر و عملی بحران را مورد بررسی قرار دهد.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، تایید کرده ایالات متحده با هدف دسترسی گسترده‌تر مردم جهان به واکسن کرونا، از پیشنهاد ارائه شده در سازمان تجارت جهانی برای لغو حق مالکیت معنوی ساخت این واکسن حمایت می‌کند.

وزیر دارایی قطر با اتهام اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شد

خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد علی شریف العمادی، وزیر دارایی این کشور، به دلیل اتهامات مربوط به اختلاس و سوء استفاده از قدرت بازداشت شده است.

این خبرگزاری روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه نوشت بر اساس اعلامیه دولت بررسی‌ها در زمینه اتهامات این مقام کابینه ادامه دارد.

از جمله اتهام‌های عمادی اختلاس، سوء استفاده از قدرت و جرائم مرتبط با بخش عمومی عنوان شده است.

او از سال ۲۰۱۳ میلادی وزیر دارایی قطر است و در هیات مدیره صندوق دولتی ۳۰۰ میلیارد دلاری این کشور عضویت داشته است.

عمادی همچنین رییس هیات مدیره بانک ملی قطر، بزرگترین وام‌دهنده در خاورمیانه و آفریقاست.

خبرگزاری رویترز در همین زمینه به نقل از یک منبع آگاه نوشت یافته‌ها و تحقیقات مربوط به جایگاه دولتی او به عنوان وزیر دارایی است و به نقش عضویت در هیات مدیره در نهادهای دیگر ارتباط ندارد.

این منبع مطلع از بیان جزییات بیشتر خودداری کرد.

شکایت از یک وکیل پس از انتشار سخنان رییس مرکز وکلای قوه قضاییه درباره شنود از کارآموزانمرضیه اوتادی، وکیل دادگستری، خبر داد که رییس مرکز وکلای قوه قضاییه، از او به دلیل انتشار موضوع شنود تماس‌های تلفنی و مطالب کارآموزان وکالت در فضای مجازی، شکایت کرده است.

او همچنین فیلم سخنان  علی بهادری جهرمی، رییس مرکز وکلای قوه قضاییه، را نیز منتشر کرده است.

بر اساس فیلم منتتشر شده، بهادری جهرمی در یک لایو اینستاگرامی می‌گوید فعالیت‌های داوطلبان کارآموزی وکالت در فضای مجازی یا مراجعات و تماس تلفن‌های آنان «رصد» می‌شود و با برخی داوطلبان «برخورد» خواهد شد.

 

 

با این حال به گفته مرضیه اوتادی، رییس مرکز وکلای قوه قضاییه سخنان خود در لایو اینستاگرامی را تکذیب و از او به اتهام «نشر اکاذیب» شکایت کرده است.

این وکیل دادگستری خبر داد که در این پرونده دادسرا کیفرخواست صادر کرده و قرار است روز ۱۱ خرداد دادگاه برگزار شود.

سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع شد؛ همه کنکورها در زمان تعیین شده برگزار می‌شود

ستاد ملی کرونا همزمان با اعلام ممنوعیت سفر در عید فطر خبر داد که کنکورهای کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار خواهد شد.

پس از جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور حسن روحانی، رییس جمهورd ایران، اعلام شد که از ظهر روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت و مصادف با تعطیلات عید فطر، همه سفر‌ها در سراسر کشور و در همه شهرها ممنوع خواهد بود.

در روزهای گذشته تعدادی از مقامات پزشکی با اشاره به افزایش شیوع کرونا پس از سفرهای نوروزی، خواستار ممنوعیت سفر در عید فطر شده بودند.

در همین حال روز پنجشنبه اعلام شد که ترافیک در آزادراه کرج- قزوین و آزادراه کرج- تهران سنگین است.

روز پنجشنبه همچنین اعلام شد که آزمون کنکور سراسری در روزهای ۹ تا ۱۲ تیر و آزمون کارشناسی ارشد نیز از ششم تا هشتم مرداد ماه برگزار خواهد شد. 

بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا همچنین سایر آزمون‌ها نیز طبق تقویم و زمان‌بندی سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

دانمارک یک ایرانی‌تبار را در پرونده جاسوسی و توطئه قتل رهبر گروه «النضال» مجرم شناخت

دادگاه عالی در دانمارک ضمن رد درخواست تجدیدنظر یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار،‌ او را در ارتباط با جاسوسی اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی و همچنین توطئه قتل رهبر گروه «النضال» مجرم شناخت.

دادستان عمومی دانمارک روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه اعلام کرد هیات منصفه دادگاه عالی شرقی این کشور با تایید تصمیم دادگاه محلی درباره محمد داوودزاده، نروژی ایرانی‌تبار، او را در زمینه فعالیت‌های جاسوسی غیرقانونی و همچنین تلاش برای قتل یک ایرانی در تبعید مجرم می‌داند.

داوودزاده در ماه میلادی اکتبر سال ۲۰۱۸ بازداشت و در دادگاه محلی به هفت سال زندان محکوم شده بود. او این تصمیم را در دادگاه عالی مورد اعتراض قرار داد.

این پرونده موجب شده بود دانمارک پس از دستگیری این مرد نروژی خواستار تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه ایران شود.

همزمان با این پرونده در یک پرونده جداگانه سه نفر از اعضای گروه النضال که سال گذشته در دانمارک بازداشت شدند، در ارتباط با اتهام «فعالیت‌های تروریستی» در دادگاه شرکت کرده‌اند.

اتهام آن‌ها «تامین مالی و حمایت از فعالیت‌های تروریستی در ایران با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی» است که آن را رد کرده‌اند.

تست کرونای سه تاجر هندی در قم مثبت شد محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، خبر داد که تست کرونای جهش‌یافته سه نفر از ۱۱ تاجر هندی که دو هفته پیش وارد قم شده‌اند، مثبت شده است. 

او گفت که از ۳۰۰ نفر از افراد مرتبط با این مسافران نیز تست گرفته شده و تست کرونای معمولی پنج نفر از آنان نیز مثبت شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که این تاجران هندی پس از شناسایی شدن و گرفته شدن تست از آنان  در هتل در قرنطینه  بودند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز ۱۵ اردیبهشت علام کرده بود که مواردی از ابتلا به یک ویروس ترکیبی جدید از گونه «هندی-کالیفرنیایی» در کشور کشف شده است.

علیرضا رییسی: واکسن اتباع خارجی مقیم ایران را باید مجامع جهانی تامین کنند

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت که از مجامع جهانی خواسته‌ایم تا برای واکسیناسیون اتباع خارجی در اختیار ما قرار گیرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره جزییات این درخواست، گفت: «درباره واکسیناسیون اتباع خارجی مقیم ایران درخواستی به مجامع بین‌المللی ارائه داده‌ایم تا از سهمیه کوواکس کشورهایشان مقداری را به ما تحویل دهند و در این صورت ما می‌توانیم تمام خدمات تزریق واکسن و مراقبت از این افراد را رایگان انجام دهیم.»

درحالی که در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه ایران واکسیناسیون عمومی شامل همه افراد مقیم کشورها می‌شود، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران گفت که «در زمینه افراد فاقد کد ملی، بحث اتباع خارجی مطرح می‌شود که موضوعی متفاوت بوده و سیاست‌های دنیا هم در قبال اتباع خارجی کاملا متفاوت است.»

در روزهای گذشته گزارش شد که پاکبانان افغان که در شهرداری تهران و دیگر شهرهای ایران شاغل هستند از دریافت سهمیه واکسن کرونا پاکبانان منع شده‌اند. از سوی دیگر به دنبال انتشار ویدیوهایی درباره حضور اتباع چین در یکی از بیمارستان‌های تهران برای دریافت واکسن، مقام‌های وزارت بهداشت گفتند که چین واکسیناسیون اتباع خود در ایران را با ارسال سهمیه واکسن آغاز کرده است.

در هفته‌های گذشته با وجود محدود بودن میزان واکسیناسیون در ایران موارد متعددی از نقض و تخلف از «برنامه ملی واکسیناسیون» گزارش شده است.

وزارت امور خارجه ایران: در انتظار نتیجه تحقیقات درباره سقوط و مرگ دبیر اول سفارت سوئیس هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که درحال حاضر در انتظار روشن شدن نتیجه تحقیقات درباره سقوط و مرگ دبیر اول سفارت سوئیس در تهران از طریق نیروی انتظامی و قوه قضاییه هستیم.

سعید خطیب‌زاه، سخنگوی وزارت امور خارجه، با ابراز تاسف از مرگ سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوئیس در سقوط از یک برج در کامرانیه، افزود که وزارت امور خارجه پس از اطلاع از این اتفاق تلخ، از طریق نیروی انتظامی و قوه قضاییه پیگیر موضوع بوده‌ایم.

خطیب زاده با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه طی ساعات گذشته در ارتباط با سفارت سوئیس در تهران بوده، افزود: در مورد علت وقوع حادثه، در انتظار روشن شدن نتیجه تحقیقات توسط مقامات ذیصلاح هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از دیدارهای روز چهارشنبه سفیر سوییس در تهران با مسئولین ذیربط در وزارت امور خارجه ایران در مورد جوانب مختلف مرگ سیلوی برونر خبر داد و گفت که وزارت امور خارجه ایران در چارچوب کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک، اقدامات لازم و همکاری‌های ضروری را در این مورد صورت خواهد داد

خطیب‌زاده با اشاره به اینکه جسد سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوئیس و معاون دفتر حفاظت منافع آمریکا در ایران، برای بررسی‌های لازم در اختیار پزشکی قانونی است، تاکید کرد که پیکر او پس از پایان یافتن بررسی‌های لازم در اختیار سفارت سوئیس در تهران قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه: مقام‌های ایران و عربستان سعودی درماه جاری دوباره دیدار خواهند کرد

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند منبع آگاه تایید کرد پس از آنکه مقام‌های ایران و عربستان سعودی در ۹ آوریل، ۲۰ فروردین، در بغداد دیدار کردند، مقام‌های ریاض انتظار دارند در ماه جاری نیز چند دیدار مشابه دیگر داشته باشند

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به مقام‌های عربستان‌ سعودی گزارش داد سطح خواسته‌های ریاض در گفت‌وگوهای قبلی خود با ایران پایین بوده و خاطرنشان کرد عربستان سعودی با این کار به دولت بایدن نشان داده که اهل گفت‌وگو است.

برگزاری این مذاکرات را اولین بار فایننشال تایمز آشکار کرد، اما تاکنون نه تهران نه ریاض به صورت رسمی این مذاکرات را تایید نکرده‌اند. با این حال، مقام‌هایی از ایران و عراق به طور غیررسمی انجام این مذاکرات را تایید کرده‌اند.

پی‌پل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ بالاترین حجم تراکنش را در تاریخ خود به ثبت رساند

درپی افزایش حجم تراکنش‌ها و خریدهای اینترنتی در زمان شیوع کرونا، شرکت پی‌پل با انجام ۲۸۵ میلیارد دلار تراکنش در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، بالاترین حجم تراکنش را در تاریخ خود به ثبت رساند.

این در حالی است که طبق پیش‌بینی‌های قبلی، انتظار می رفت تراکنش‌های پی پل ۲۶۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار باشد.   

پی پل همچنین در این مدت ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مشتری جدید جذب کرد.

با توجه به عملکرد پی پل در سه ماهه اول سال، انتظار می‌رود این شرکت طی ۱۲ ماه فراتر از رقم بی سابقه هزار میلیارد دلار تراکنش انجام دهد.

در پی اعلام این خبر، ارزش سهام پی پل پنج درصد افزایش یافت.

شهروندان کانادا برای دریافت واکسن کرونا به آمریکا سفر می‌کنند

با کاهش تقاضا برای دریافت واکسن کرونا در آمریکا، برخی از شهروندان کانادا برای دریافت این واکسن به ایالات متحده سفر می‌کنند.

شهروندان کانادایی که نگران ورود موج سوم کرونا در کشورشان هستند، می‌گویند شاید دریافت واکسن در کانادا، ماه‌های متوالی به طول بیانجامد.

در حالی که یک سوم شهروندان آمریکایی هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، در کانادا فقط سه درصد جمعیت ۳۸ میلیون نفری این کشور به طور کامل واکسینه شده‌اند.

هم اکنون نزدیک به ۳۴ درصد جمعیت کانادا، دوز اول واکسن خود را دریافت کرده‌اند، با این حال تا دریافت دوز دوم، زمان بسیاری باقی مانده است چون دولت کانادا بین دو دوز واکسن، چهار ماه فاصله تعیین کرده است.

این در حالی است که دولت آمریکا با هدف ایمنی مطلوب و سریع، فاصله دو دوز واکسن دریافتی را سه یا چهار هفته می‌داند.

هم اکنون همه متقاضیان بالاتر از ۱۶ سال در کشور آمریکا می‌توانند واکسینه شوند. اما اغلب بزرگسالان بالاتر از ۱۸ سال در کانادا، تا اواخر ماه می ‌سال جاری، واجد شرایط دریافت دوز اولیه نخواهند بود.

نخست وزیر کانادا پیش از این گفته بود همه شهروندان متقاضی این کشور، تا پایان ماه سپتامبر در مقابل ویروس کرونا واکسینه خواهند شد.

آمار کانادایی‌هایی که به خاطر واکسن به آمریکا سفر می‌کنند روشن نیست، اما مسافرانی که تجربه این سفر را از سر گذرانده‌اند می‌گویند «کار بسیار ساده‌ای است، با خیال راحت آن را انجام دهید.»

راکت نسل جدید استارشیپ شرکت اسپیس ایکس با موفقیت به زمین نشست

راکت نسل جدید استارشیپ شرکت اسپیس اکس که متعلق به ایلان ماسک است، امروز پس از آزمایش پرتاب به ارتفاع ده کیلومتری، با موفقیت به زمین نشست.

این راکت پنجاه متری از جنوب تگزاس به آسمان پرتاب شد و شش دقیقه بعد به صورت عمودی، در ساحل بوکا چیکای ایالت تگزاس با موفقیت به زمین نشست.

این راکت از فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای سه موتور است و با سوخت متان و اکسیژن مایع کار می‌کند.

آخرین پرواز آزمایشی راکت استارشیب در فروردین ماه امسال در آسمان منفجر شد.

ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس، بعدها گفت انفجار نمونه‌ اولیه این موشک ناشی از نشت گاز متان در یکی از ۳ موتور راکت و آتش گرفتن آن بوده است.

شرکت اسپیس ایکس در نظر دارد از ظرفیت راکت‌های استارشیپ به عنوان یک وسیله حمل و نقل به فضا استفاده کرده و در آینده، توریست‌های مشتاق یا محموله‌هایی به بزرگی ۱۰۰ تن را به فضا منتقل کند.

کانادا مجوز تزریق واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک را به کودکان بالاتر از ۱۲ سال را تایید کرد

کانادا اولین کشوری است که تزریق واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک را به کودکان بالاتر از ۱۲ سال  تایید کرد. تا پیش از این، واکسن کرونا فقط به افراد ۱۶ سال به بالا تزریق می‌شد.

دکتر سوپریا شارما، مشاور ارشد پزشکی بهداشت کانادا، گفت: «پس از پایان یک دوره بررسی علمی و ارزیابی شواهد، نهادهای نظارتی تشخیص دادند که واکسن کرونای کودکان، برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال، ایمن و خالی از خطر خواهد بود.»

به گفته مشاور ارشد پزشکی بهداشت کانادا، تاکنون هیچ یک از نوجوانانی که در دوره آزمایش‌های بالینی، مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، علایمی همچون عفونت یا عارضه جدی از خودشان نشان نداده‌اند.

به نظر می‌رسد عوارض ناشی از تزریق واکسن به کودکان، همچون درد یا تب، در حد خفیف و موقت بوده است.

 شارما معتقد است، مجوز تزریق واکسن به کودکان، نقطه عطفی در جریان مبارزه کانادا در دوره همه‌گیری است و کودکان دریافت کننده می‌توانند با خیال آسوده به مدرسه‌ بازگردند.

پس از آنکه فایزر آزمایش‌های خود را به روی کودکان کانادایی داوطلب آغاز کرد، شرکت مدرنا نیز اعلام کرد تعدادی کودک شش ماه تا ۱۲ سال کانادایی را برای انجام این آزمایش بالینی در نظر گرفته است.

 

رییس جمهوری عراق: بغداد میزبان بیش از یک دور مذاکره تهران و ریاض بوده است

برهم صالح، رییس جمهوری عراق، گفت بغداد بیش از یک دور از مذاکرات تهران و ریاض را میزبانی کرده است.

به گزارش رویترز،او این خبر را در مصاحبه‌ای آنلاین با اندیشکده بیروت اعلام کرد، اما جزییات بیشتری نداد.

پیشتر، نیویورک تایمز به نقل از دو مقام عراقی و دو مقام ایرانی نوشت دور جدید مذاکرات ایران و عربستان سعودی در ماه جاری میلادی در بغداد و احتمالا در سطح سفیران دو کشور برگزار می‌شود.

این روزنامه روز شنبه ۱۱ اردیبهشت همچنین به نقل از یک مشاور دولت ایران که نامش فاش نشده گزارش داد در مذاکرات اخیر میان ایران و عربستان سعودی در روز نهم آوریل در بغداد، خالد الحميدان، رییس سازمان اطلاعاتی سعودی و سعید ایروانی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، حضور داشتند.

برگزاری این مذاکرات را اولین بار فایننشال تایمز فاش کرد، اما تاکنون نه تهران نه ریاض به صورت رسمی این مذاکرات را تایید نکرده‌اند. با این حال، مقام‌هایی از ایران و عراق به طور غیررسمی انجام این مذاکرات را تایید کرده‌اند.

 

نظرسنجی در ۵۳ کشور: مدیریت بحران کرونا، بیش از اندازه آزادی‌های دموکراتیک را محدود کرده

بیش از نیمی از مردم کشورهای دموکراتیک می‌گویند نحوه مدیریت بحران کرونا بیش از اندازه آزادی‌های آنها را محدود کرده

در یک نظرسنجی که از سوی بنیاد اتحاد دموکراسی‌ها به همراه موسسه لاتانا انجام شده، ۵۸ درصد مردمی که در کشورهای دموکراتیک زندگی می کنند از نحوه مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا از سوی دولت‌های خود راضی هستند اما بیش از نیمی از آنها باور دارند آزادی‌های آنها بیش از اندازه محدود شده است.

در این نظرسنجی که ۵۰ هزار نفر از ۵۳ کشور در آن شرکت کرده بودند، کمی بیش از نیمی از شرکت کنندگان احساس می‌کنند کشورشان دموکراتیک است اما بسیاری نابرابری‌های اقتصادی و قدرت شرکت‌های بزرگ فناوری را تهدیدی برای دموکراسی می‌دانند.

حدود ۶۴ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، نابرابری اقتصادی را بزرگترین تهدید برای دموکراسی در سراسر جهان می‌دانند و کسانی که از آمریکا در این نظرسنجی شرکت کرده بودند نگران تاثیر شرکت‌های بزرگ فناوری بر دکومراسی بودند.

تقریبا نیمی از شرکت‌کنندگان نگران تهدید دموکراسی در کشور خود از سوی آمریکا و ۳۸ درصد نگران تهدید چین و حدود ۲۷ درصد نگران تهدید روسیه بودند.

با به روی کار‌آمدن جو بایدن دیدگاه مردم در سطح جهانی نسبت به نفوذ آمریکا در مقایسه با دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بهتر شد اما هنوز در اروپا و روسیه و چین نظرات مردم نسبت به نفوذ آمریکا منفی است.

۶۲ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اخیر معتقدند رسانه‌های اجتماعی تاثیر مثبتی بر دموکراسی در کشورشان داشته. ۷۶ درصد از این افراد در ونزوئلا و ۷۲ درصد از آن در هنگ کنگ بوده اند، کشو‌رهایی که رسانه‌های اجتماعی در هماهنگی و برگزاری تجمعات نقش به سزایی داشته‌اند و در نهایت رسانه‌های اجتماعی ممنوع شده‌اند.

تنها ۴۱ درصد از شرکت کنندگان آمریکایی در این نظرسنجی به تاثیر مثبت رسانه‌های اجتماعی بر دموکراسی باور داشتند.

بیشتر کشورهای شرکت‌کننده در این نظرسنجی کشورهای دموکراتیک چند حزبی بودند به اضافه چند کشور دیگر از جمله چین، ونزوئلا، ویتنام و عربستان سعودی.

 

هشدار درباره وقوع موج‌های اجتتاب‌ناپذیر بعدی کرونا در هند

یک مشاور علمی ارشد  دولت هند، به مقام‌های این کشور درباره وقوع «اجتناب‌ناپذیر» موج‌های بعدی شیوع کرونا هشدار داد و تاکید کرد پس از فروکش موارد ابتلا، کشور باید منتظر موج سوم باشد.

او افزود که زمان وقوع شیوع موج سوم مشخص نیست، اما کشور باید برای آن آماده باشد.

نزدیک به ۴ هزار تن در هند، طی تنها یک روز جان سپرده‌اند. بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، موارد ابتلا در هند، نزدیک به نیمی از موارد ابتلا و یک‌چهارم آمار فوت جهانی را تشکیل می‌دهد.

بسیاری افراد در آمبولانس‌ها و پارکینگ‌ها، در انتظار اکسیژن و خالی شدن تخت بیمارستان، جان باخته‌اند. سردخانه‌ها و مرده‌سوزخانه‌ها نیز از انبوه جسد لبریز شده‌اند.

دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر، برای قصور در مهار شیوع کرونا پیش از وقوع موج دوم، با انتقادات شدید روبه‌روست. برگزاری جشنواره‌های مذهبی و راهپیمایی‌های سیاسی هفته‌های اخیر، از موارد موثر در آغاز موج دوم شیوع کووید-۱۹ در این کشورعنوان شده است.

برخی چهره‌های سرشناس هند نیز خواهان استعفای مودی شده‌اند.

 

دانشگاه علوم پزشکی اهواز ترخیص اجباری قاسم‌ آهنین‌جان از بیمارستان را تکذیب کرد

 در پی انتشار تصاویر ترخیص قاسم آهنین‌جان، شاعر خوزستانی، از بیمارستان به دلیل «عدم تمکن مالی» و فوت او پس از این اتفاق، دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد فیلم منتشر شده مربوط به ۲۰ روز قبل است و روایت ترخیص اجباری صحت ندارد.

نجیم مردانی، مشاور رسانه‌ای رییس این دانشگاه، روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه درمان نکردن آهنین‌جان به دلیل مشکلات مالی را رد کرد و گفت او تا زمان فوت تحت «مراقبت کامل» بیمارستان بوده است.

مردانی گفت: «فیلمی ‌که از استاد مرحوم آهنین‌جان منتشر شده مربوط به ۲۰ روز قبل است که ایشان بعد از حضور در بیمارستان و بهبودی نسبی درخواست بازگشت به منزل کرد.»

مردانی افزود: «کادر بیمارستان بعد از انجام تمام خدمات لازم، ایشان را به آدرس اعلامی‌ می‌برند اما چون استاد در اواخر عمر دچار آلزایمر بودند، آدرس منزل سابق‌شان را گفته بودند.»

آهنین‌جان که شاعر اهل خوزستان است شامگاه سه‌شنبه پس از تحمل دوره‌ای از بیماری سرطان در اهواز درگذشت.

پس از آن فیلمی از او در مقابل بیمارستان منتشر شد و یاسین نمک‌چیان،‌ شاعر و روزنامه‌نگار،‌ در توییترش نوشت آهنین‌جان را از بیمارستان به دلیل «فقر» بیرون کردند و با ماشین به خیابان انتقال دادند.

 

 

 

هیات نظارت فیس‌بوک ممنوعیت استفاده ترامپ از این رسانه اجتماعی را تمدید کرد

هیات نظارت فیس‌بوک رای داد ممنوعیت استفاده دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا، از این رسانه اجتماعی همچنان ادامه یابد.

بر اساس تصمیم هیات نظارت این رسانه اجتماعی، منع ترامپ که پس از هجوم گروهی از حامیانش به ساختمان کنگره در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت،‌ همچنان ادامه خواهد یافت تا او علاوه بر توییتر از فیس‌بوک نیز محروم بماند.

هیات نظارت فیس‌بوک یک گروه متشکل از دانشگاهیان، وکلا و سایر افراد است که به صورت مستقل در زمینه اعمال سیاست‌های این بستر رسانه اجتماعی رای صادر می‌کند.

محرومیت ترامپ از حضور در فیس‌بوک ابتدا به صورت موقت بود که به دائم تغییر یافت، اما اکنون هیات نظارت در رای خود گفته ممنوعیت نامحدود اشتباه بوده است.

هیات نظارت از فیس‌بوک خواسته یک واکنش «متناسب» که با قوانینی که بر سایر کاربران اعمال می‌شود، تعیین شود.